מה עושים עם שאריות האוכל משבת?

נשארו לכם קצת אורז, שניצלים, חלות או ירקות משלל ארוחות סוף השבוע? אל תיזרקו - אפשר להכין מהם מטעמים נפלאים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קוטג'־פאי עם כרישה
קוטג'־פאי עם כרישה. הכרישה המאודה, שמחליפה את רוב תפוחי האדמה, תורמת למרקם מעניין ולהדגשת הטעמים צילום: דן פרץ
רותם מימון
רותם מימון
רותם מימון
רותם מימון

יש אנשים שלא מוכנים לאכול משהו שעבר לילה במקרר. מבחינתם, עדיף למות מרעב מאשר לאכול תבשיל שבילה לילה אחד נוסף במקרר. וכך, מדי יום ראשון מוצאים את דרכם אל הפחים בכל רחבי ישראל, סירים שלמים שלא נאכלו משלל ארוחות סוף השבוע. לא כואב לזרוק? כמו שסבתי נוהגת לומר לילדיי - "יש ילדים שאין להם אפילו את הלוקסוס של לזרוק אוכל. אז אתם לא תאכלו?", אמרה וצדקה.

הפעולה החשובה בבישול שאריות היא ההצלה של מזון יקר מלהיזרק לפח. ואין משהו ששנוא עלינו יותר מאשר בזבוז מזון. בעידן השפע, שבו קל כל כך להשליך את האוכל שנשאר מאתמול לפח ולהכין אחד חדש וטרי, אבל מה עם הסביבה והצריכה המוגזמת?

מעבר לעניין המוסרי של לזרוק אוכל, ישנם תבשילים שדווקא הופכים לטעימים יותר אחרי כמה ימים במקרר. הדרך הפשוטה היא כמובן לחמם אותן ולאכול את השאריות מאתמול ככה, כמו שהן, אבל אפשר גם לראות כאן הזדמנות לחידוש. לכן צריך להפשיל שרוולים ולתת דרור ליצירתיות. ליצור משהו חדש מהקיים ולהשתמש במנות המוכנות כחומר גלם למנה הבאה. בישול מחודש משאריות מאפשר להגיד שלום לדיוק, להיות חופשיים ומשוחררים במטבח, אלתור זה שם המשחק. זה הזמן להיות יצירתיים, ועל כן להתענג פי כמה על התוצאה הסופית.

אם אתם איתנו בעניין ולא מוכנים להשליך לפח אורז שנשאר מארוחת סוף השבוע, כמו גם שניצל, חלות, עוף או בשר ואפילו עוגה בחושה שהתייבשה - הגעתם למקום הנכון. הנה כל ההצעות שלנו שכדאי לשמור, בכל מובן שהוא, ממרקים ועד הקינוחים - כך מנצלים שאריות של אוכל.

רותם מימון

רותם מימון

כותב, אוכל, שותה וגם עורך מדור האוכל והטיולים של אתר הארץ.

מנהל קבוצת הפייסבוק: אוכלים את הראש

ובאינסטגרם: https://www.instagram.com/rotemmon/

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות