18 המתכונים שיוכיחו שאין כמו במיה

מבמיה כבושה ועד סביח, מחומוס ועד תבשיל עגבניות, מקארי טבעוני ועד סבזי: 18 מתכונים בכיכובה של הבמיה

תבשילי במיה
צילום: מתן שופן
רותם מימון
רותם מימון

פגישה עם חבר ששחזר תבשיל במיה עם רוטב עגבניות שאכל פעם בסיני, לא הותירה אותנו אדישים. טסנו לשוק וראינו שהוא שופע בבמיות טריות, ירוקות ושעירות. שוב לא יכולנו להתאפק ואספנו כמה שיותר, לימים שעוד נתגעגע אליהן. כן, זוהי עונת הבמיה ואתם לא רוצים לשמוע מה שיש לנו לומר על זאת שקונים קפואה. עם זאת, ייתכן שרק קומץ קטן מבין הקוראי המדור נותרו עמנו עד שלב זה, כי אין הרבה חומרי גלם שנויים במחלוקת כמו הבמיה. היא אולי שנייה רק לשנאה הלא מוסברת לכוסברה.

במיה במיה במיה. יש מי שסולדים מהמרקם הרירי והתחושה המעט שעירה שלה ויש מי שאוהב אותה בדיוק בגלל זה וגם היכולת שלה להיות רכה ומעודנת או נגיסה וקשיחה. במיה מעניקה גם בת טעם ייחודית לכל תבשיל, אבל הסיפור הגדול שלה מתחיל ונגמר במרקם.

ואם בכל זאת, מבקשים להפחית את רמת הדביקות של הבמיה, מה עושים? טכניקה אחת להפחחת הדביקות היא לנקות את הבמיה באופן בו החיתוך הוא רק של הגבעול, מעט מעל גובה התרמיל, מבלי לפגוע בו. טכניקה נוספת היא השריית הבמיה במים עם מיץ לימון או חומץ. עוד דרך היא לטגן או לאפות או את הבמיה בחום גבוה, טרם השימוש בה. כלומר, אם מיועדת הבמיה לתבשיל- תטוגן קודם לבדה ואז תצטרף יתר המרכיבים. אפשר גם לעשות כפי שסבתי נהגה פעם: על מנת להימנע מדביקותה, סבתא היתה קוטמת אותה ומניחה בקערת ברזל שטוחה ומחוררת ומניחה אותה לייבוש בשמש. לאחר מכן היתה מבשלת אותה כרגיל או מטגנת אותה. לעתים, כשרצה לפנק ממש, היא היתה משליכה את הבמיה לשמן עמוק ויצרה מעין צ'יפס מפתיע. מומלץ לנסות בבית.

כך או אחרת, כפי שמיד תראו - במיה עשויה להתאים למגוון רחב מאוד של מנות. נמליץ להתחיל מהמתכונים של אייל שני ומיכל וקסמן שנותנים עצות וטיפים מוזהבים לטיפול בבמיה ואז לצלול ליתר המתכונים: מבמיה כבושה ועד סביח, מחומוס ועד תבשיל עגבניות, מקארי טבעוני ועד סבזי. חוץ מקינוח, הכל עם במיה. למתכונים מומלצים נוספים

רותם מימון

כותב, אוכל, שותה וגם עורך מדור האוכל של אתר הארץ

חפשו באינסטגרם: https://www.instagram.com/rotemmon/

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ