מה עושים עם גבינה בולגרית? מתכונים מומלצים

בסלטים, בשקשוקה, בפשטידות, בבורקס ובהרבה מאוד מאפים, הגיע הזמן לתת לגבינה הבולגרית את הכבוד כחומר גלם בסיסי וחשוב בפני עצמו מכאן ועד הבלקן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מדור אוכל דור ונועם
מאפה שכבות במילוי רוקט עגבניות ובולגרית. הבצק סופג הכלצילום: נועם פריסמן
רותם מימון
רותם מימון
רותם מימון
רותם מימון

לא אספר הפעם על זכרונות מסבתי רוכנת במטבחה הקטן על סדיני בצק כשהיא מפוררת גושי גבינה מבין ידיה. כאיש קיץ במקור, האסוציאציה הראשונה העולה בראשי לנוכח הצירוף: "גבינה בולגרית", היא דווקא לאבטיח בחוף ים כלשהו ביום חם ומהביל. נדמה שאין הרבה צירופים ים תיכוניים מתוקים מלוחים שכאלה, שאקלמו כאן את הגבינה המלוחה ונטרלו אותה מהקשר בורקסי בלבד. אבל הגבינה הבולגרית היא עולם ומלואו וחומר גלם שראוי להתייחסות הולמת ולא רק כשחקן משנה או חיזוק לסלט. 

הגבינה הבולגרית הנפוצה כיום בסופרים כמוצר של המחלבות הגדולות היא לרוב מחלב בקר, אך במקור - באזור הבלקן - הגבינה המלוחה עשויה להיות מורכבת מחלב בקר, אך גם מחלב עיזים או כבשים. לעתים, אף משילוש של שלושתם. אם בארץ אחוזי השומן רזים וצנועים (לפחות בגבינה אותה אנחנו רוכשים) מתחילים בחמישה אחוזי שומן, בבלקן הן עשויים להגיע ולהאמיר ליותר מ-40 אחוזים, וכמה שהיא נהדרת שם. לפתע כל מאפה גבינה הוא זיקוק קטן בפה. 

ובכן, מצוידים בגבינות הבולגריות המלוחות שיש אצלנו במקררים, נצא למסע אל הבלקן ונתפזר ברחבי האזור, שם ניתן למצוא גבינות מקבילות בשמות מעט שונים - אך עם פחות או יותר אותן תכונות (כמו למשל הפטה והברינזה למשל, לכן מתכון אחד מוקדש להן), עם כמעט כל מה שאפשר לחתוך או לאפות עם גבינה בולגרית: סלטים כמובן, אבל גם כתוספת שנותנת בעיטה מלוחה ואומאמית לכל שקשוקה ובעיקר בשלל מאפים ממולאים כמו הבורקיטס והבניצה, כי אם סגר ואם כבר נשארים בבית - אין כמו להתנחם על מאפה גבינות ביתי ממולא ומלוח שמזכיר את סבתא.

למתכונים מומלצים נוספים

רותם מימון

רותם מימון

כותב, אוכל, שותה וגם עורך מדור האוכל והטיולים של אתר הארץ.

מנהל קבוצת הפייסבוק: אוכלים את הראש

ובאינסטגרם: https://www.instagram.com/rotemmon/

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ