מסעדה בארה"ב נסגרה זמנית בגלל איומים בעקבות פרסום מסרים אנטי־ישראליים

מסעדת "מטבח הקונפליקט" בפיטסבורג הותקפה על ידי ארגונים התומכים בישראל לאחר שהגישה מאכלים פלסטיניים וקיבלה מענק מחברה שבראשה עומדת רעיית שר החוץ האמריקאי. המסעדה דוחה את הטענות לגישה אנטי־ישראלית

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותה קופפר

מסעדה בפיטסבורג שבארצות הברית, שנטען נגדה כי הדפיסה על עטיפות נייר שלה מסרים אנטי־ישראליים, נאלצה לסגור את דלתותיה לזמן קצר בגלל איומים ברצח שנשלחו אליה. המסעדה "קונפליקט קיצ'ן" ("מטבח הקונפליקט"), הממוקמת בשכונת אוקלנד בעיר, מגישה מאכלים ממדינות שלהן קונפליקט עם ארצות הברית. לפי דף הפייסבוק של המסעדה, היא משנה את התפריט ואת הזהות "בכל כמה חודשים בהתאם לאירועים גיאו־פוליטיים". את המסעדה מנהל אמן ששמו ג'ון רובין. מ–6 באוקטובר הוגשו בה מאכלים פלסטיניים. כמו כן התקיימו שיחות והופעות הקשורות לפלסטינים בשיתוף פעולה עם המסעדה במקומות שונים בפיטסבורג.

ביום שישי נכתב בדף הפייסבוק של המסעדה, "קיבלנו היום מכתב ובו איומים ברצח ועל כן סגרנו את המסעדה כדי שמשטרת פיטסבורג תבחן את אמיתות המכתב. אנו מקווים לפתוח בהקדם". בדיווח בעיתון "גרדיאן" נאמר כי עד אתמול (ראשון) לא התגלו מקור המכתב ומהימנותו. העיתון "פיטסבורג גאזט" דיווח בשבוע שעבר כי ארגונים שמרניים התומכים בישראל ביקשו לברר אם יש דופי במענק בסך 50 אלף דולר שניתן למסעדה ב–2013 מחברת היינץ אחזקות. יו"ר החברה, שמקום מושבה בפיטסבורג, היא תרזה היינץ קרי, אשתו של שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי. לפי העיתון, בכיר בחברה הסביר כי היינץ קרי כלל לא היתה מודעת למענק שניתן ל"מטבח הקונפליקט", שהוא חלק מסך 70 מיליון דולר של כספי מענקים שנתרמים בכל שנה.

בתשובה לארגון בני ברית הבינלאומי, שחקר את דבר המענק, כתב מנהל היינץ אחזקות, גראנט אוליפנט: "אני רוצה שיהיה לגמרי ברור שהתוכנית הנוכחית על פלסטין לא קיבלה מימון מהחברה, והיא גם לא היתה מממנת תוכנית כזאת, במיוחד משום שניכר כי היא עומדת בניגוד למטרה של קידום הבנה. חברת היינץ מדגישה כי היא אינה תומכת באמירות האנטי־ישראליות המצוטטות על עטיפות הנייר של המאכלים של 'מטבח הקונפליקט' או לסירוב של מארגני התוכנית שלה לשלב קולות יהודיים או ישראליים בחומר הכתוב שלה".

בשבת פירסמה המסעדה הודעה בקשר לנכתב על העטיפות וטענה כי כלי תקשורת ושדולות "מתעקשים שלא לייצג נכונה את שכתוב על העטיפות שלנו, כאילו היו מסרים 'אנטי־ישראליים', מה שמוכיח את דלות התחקיר של העיתון ואת המיידיות שבה הוא מקבל את האישומים של אנשי ימין. כפי שעשינו בארבע השנים האחרונות כאשר התמקדנו במדינות אחרות, על ניירות העטיפה פירסמנו עמדות של אנשים רבים על נושאים שונים. הגישה שנקטנו בנוגע לפלסטין אינה שונה. הנכתב נבע מראיונות אישיים שעשינו עם פלסטינים בפלסטין ובעיר שלנו".

העטיפות (כולל גם ניירות המשמשים כמפה), שמוצעים לעיון באתר, מחולקים לנושאים שונים, כל אחד מפורט בתיבה בצבע אחר. בין הנושאים: התנחלויות, התנגדות, עצי זית, חתונה והרשות הפלסטינית. בחלק העוסק בההתנחלויות נכתב כי יש להן שלושה שימושים: "הראשון הוא טריטוריאלי, מטרתו לבודד וליצור חיץ בין הקהילות הפלסטיניות. השני הוא שליטה במשאבים. מים, אדמה ושירותי ממשל נלקחים מהפלסטינים וניתנים למתנחלים. השלישי הוא יתרון צבאי. אם פלסטינים חוצים את הגבולות כדי לטפל בעצי הזית, המתנחלים יכולים לראות ולתקוף אותם".

על הרשות הפלשתינית נכתבו על העטיפות דברים לא מחמיאים יותר: "יש לנו שתי בעיות", נאמר. "הראשונה היא הכיבוש והשנייה היא הרשות הפלסטינית. הרשות אינה עובדת למען העם; הם מעוניינים רק בעסקים, בלהכניס לכיס שלהם כסף. יש פלסטינים שהיו רוצים לחזור לכיבוש מלא... מובן שיש אחרים המאמינים שיכולה לקום מדינה עם חירות ודמוקרטיה, אבל הרשות אינה פועלת בכיוון הזה. אני נשלחתי לכלא ל–14 ימים רק כי הטלתי ספק... ב–1999 נהיה ברור כי ישראל לא מתכוונת לכבד את ההסכם עם הרשות. היא בנתה רחובות מופרדים, ופתאום לא היתה לנו גישה לירושלים. ההתנחלויות התעצמו, בנו חומת הפרדה גדולה שעוברת בתוך השדות שלנו. וכל זה קרה אחרי שהרשות הפלסטינית הוקמה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ