בלב הרי האלפים האיטלקיים מצאנו את הלב של מרקו

סיפורו של האלפיניסט מרקו פוסטינוני שחייו בהרים מושפעים אך ורק ממתנות הטבע

בן סימן טוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
Agriturismo Prati Parini
Agriturismo Prati Pariniצילום: עמוד הפייסבוק

לפני שעברתי ללמוד באוניברסיטה לגסטרונומיה באיטליה, ידעתי שצפויים לנו כמה טיולים לימודיים באזור כמו גם ברחבי העולם, אך לעולם לא חשבתי שאקח חלק בטיול תרמילאים מטעם הלימודים בהרי האלפים.

את הכיתה שלנו חילקו לפי שישה רכסי ההרים השונים: (Val Chisone,Valle D'Aosta,Valpellice,Valli Orobiche,Valli di Lanzo,Valvarrone). אני שובצתי לטיול ב- Valli Orobiche לשם הגענו על מנת לחקור ולגלות את התרבות והמטבח הייחודי של האזור.

Valli Orobiche הוא אחד מרכסי הרי האלפים שנמצא בפרובינציית ברגמו. אזור מרהיב ביופיו שמשקיף על שוויץ ואוסטריה מצפון וגובל עם מחוז לומברדיה מדרום. מבין המקומות שביקרנו והאנשים מעוררי ההשראה שפגשנו, יש מקום אחד שחדר לי ללב ועל החוויה משם קשה לא לספר.

חוות "Prati Parini" נמצאת באזור ההררי של העיירה סדרינה והדרך היחידה להגיע לשם היא על ידי טיפוס. הסיבה לכך היא שבעלי המקום לא רוצים לשנות את סביבת החווה וההר, ומאמינים שיש לחיות עם הטבע בהרמוניה ולא להשתמש ולנצל אותו. לכן, יש מגוון מסלולים אפשריים להגיע אל החווה, החל מטיול רגלי קל של 1.5 ק״מ שנמשך כחצי שעה, עבור ברמת קושי בינונית ועד מסלול הליכה של כשעתיים-שלוש שחוצה את הפארק של גבעות ברגמו ונותן תמונה רחבה על החיים של האלפיניסטים.

Agriturismo Prati Pariniצילום: עמוד הפייסבוק

לאחר הגעתנו עם האוטובוס לעיירה סדרינה, פרקנו את התרמילים והתחלנו לטפס אל החווה. הנוף המשגע שנחשף בין עצי היער הסבוכים, שיחי הפטל ותותי הפרא שקטפנו ונשנשנו תוך כדי הטיפוס והשקט מחריש האוזניים, כולם יצרו הליכה קסומה מהאגדות. אחרי טיפוס של כחצי שעה הגענו לחוות "Prati Parini". את פנינו מקבל מרקו פוסטינוני, בחור צעיר בן 48 בעל מראה של חוטב עצים עם זקן עבות, לבוש טי-שירט כחולה, דגמ״ח חאקי ונעלי הרים. הוא לוחץ את ידינו בידיו המחוספסות, ומזמין אותנו לשבת איתו תחת סככת הפרחים הפראית בכניסה לחווה. מרקו מספר על התוכנית שלנו ל-24 השעות הקרובות ונדמה כאילו לא היינו אורחים בחווה, אלא לשותפים לחווית החיים בחווה.

התכנית נפתחת עם סיור במקום. בית החווה הוא בן שתי קומות: בקומה ראשונה ישנו המטבח המסורתי ובו תנור עצים עם וויי תלייה לבישול באש גלויה, ומטבח מודרני יותר עם תנור פיצה, גריל עצים, וחדר אוכל עם בר קטן. בקומה השנייה חדרי שינה עם מיטות קומותיים וחדרים זוגיים שבאחד מהם גם מרקו ישן. מרקו נשוי ואב לשלושה ילדים בני 12,10 ו-6 המתגוררים בבית כפרי קטן באזור נמוך יותר על ההר, קרוב יותר לעיירה סדרינה בה הם לומדים. רוב הזמן הוא בחווה כדי לקבל את פני האורחים ולטפל בחיות ובסביבת החווה. גם אחיו של מרקו מתגורר על ההר, לא רחוק מהחווה, ויחד הם מייצרים גבינות ונקניקים לפרנסתם. ברשותם 35 פרות, 20 עזים ו-20 חזירים. כל החיות מסתובבות חופשי על ההר ונהנות מעשב טרי ופרחוני שמעניק טעם, צבע וארומה מיוחדים לחלב.

אחרי הסיור בחווה אנחנו יוצאים עם מרקו לטיול רגלי קצר עם הפרה שלו "בלן". בלן היא פרת המחמד של מרקו והוא אוהב אותה כאחת מחברי המשפחה. במהלך היום בתקופת הקיץ היא נמצאת באזור מוצל כדי להגן עליה מפני החום ובכל ערב הוא מגיע לשחרר אותה, שתוכל להסתובב ולאכול כרצונה.

אנחנו מתיישבים על פסגת ההר, צופים אל עבר מחוז לומברדיה. בלן מסתובבת סביבנו, מלחכת עשבים, בזמן שאנחנו אוכלים את גבינת ה-stracchino המסורתית שהוכנה מהחלב שלה. מרקו נולד וגדל בחווה ובה העביר את רוב חייו. החיבור שלו עם הטבע מקשה עליו להתחבר לסגנון החיים העירוני. הוא מביט על הנוף ואומר: "אני יושב על פסגת ההר הזו כל ערב עם רדת השמש. לאורך חיי ראיתי את הצמיחה וההתפתחות התעשייתית באיטליה אל מול עיני, ערים, שדות תעופה ושכונות שלמות שהתרוממו כאן מולי".

מרקו פוסטינוניצילום: בן סימן טוב

חייו של מרקו על ההר מושפעים ממזג האוויר, עונות השנה, תנאי האקלים וכוחות הטבע. "אני מגדל את הפרות והעזים שלי לבשר וחלב ואת החזירים לייצור נקניקים. את הירקות", הוא אומר, "את הפירות ועשבי הפרא אני מלקט מהיער הסמוך וחיי מהיד לפה. בתקופות חורף קשות יותר אנחנו מתכוננים מראש עם מאכלים שאפשר לשמר לאורך זמן. זו צורת חיים שבה אני לא מנסה להשפיע על הטבע. אני חי לצידו ולמענו. החוק הראשון שלי הוא לא להפריע את מנוחת ההר", ממשיך מרקו עם עקרונות חייו אי שם בהרים. "החוק השני הוא לעזור לאדמת ההר בעזרת שיטות חקלאות מסורתיות בנות-קיימא להפוך לפורייה ובריאה יותר".

בין הכנת הגבינות והנקניקים למחייתו לבין תפעול החווה, מרקו עורך בה גם סדנאות בנות שבוע הכוללות לימודים בנושא ליקוט וחקלאות לילדים מבתי הספר בעיירות הסמוכות. בעבור המבוגרים הוא עורך סדנאות שבמרכזן לימוד הכנת גבינות ייחודיות לאזור. "עבור חינוך לחיים הכפריים אנחנו מציעים לנערים שבועות חקלאיים. במהלך השבוע הנערים חיים על פי אורח חיינו החקלאי ומתאימים את עצמם לעמידה בזמנים, בהקשבה לטבע ולתנאי הסביבה. לא על פי קצב השעון, אלא על פי קצב הטבע. כמובן שהכל משולב עם משחקים, טיולים והמון הנאה".

גבינת ה-stracchino

השמש שקעה, ומטיול רגלי אנחנו קופצים למטבח לבשל ארוחת ערב יחד. התרגשתי מאוד לבשל עם מרקו ארוחת ערב מהמטבח המקומי, שהרי הוא משתמש בשיטות בישול שלאדם הסביר לא יוצא להשתמש בהן ביום יום. מרקו מחלק אותנו למשימות וכמו מנהל מטבח הוא עובר ומסביר לכל אחד את רזי העבודה. אני הייתי אחראי על הכנת הפולנטה המאפיינת את המטבח הברגמסקי (המטבח של אזור ברגמו) ויחד עם מרקו אנחנו מדליקים את האש בעזרת זרדים וענפים שקוששנו ביער ותולים את סיר המים הגדול מעל האש. בזמן כתיבת שורות אלה, אני נזכר שוב בחוויה הייחודית הזאת וחיוך רחב עולה על פניי. חבורת סטודנטים מהאוניברסיטה לגסטרונומיה, שמגיעים מכל רחבי העולם, לנים בחווה על רכס הרי האלפים ומבשלים ארוחת ערב עם אלפיניסט אמיתי כמו מרקו. קשה להסביר במילים עד כמה זה היה מעצים עבורנו.

אנחנו מתיישבים לארוחת הערב שמלווה בכל תוצרתו של מרקו ומשפחתו, מגבינות ונקניקים (ביניהם פרושוטו עז טעם), תבשילי קדירה, פולנטה, פסטה עם ערמונים, סלטים ולחם. מבט על שולחן האוכל עמוס המנות מגלה להפתענו שדבר כאן לא נקנה. מעבר לזה, דבר מחומרי הגלם לא הגיע מבחוץ, הכל מן ההר. אחרי כמה כוסות יין (גם הן ממפעלות מרקו ומשפחתו), חיוכי השכרות החלו להופיע וזה היה בדיוק הזמן ללכת לישון, שכן מחר עלינו לקום מוקדם בבוקר על מנת להכין את הגבינות המסורתיות של האזור מהחלב של בלן.

צילום: בן סימן טוב

06:00 השכמה. מרקו מטפס על ההר עם חלב פרתו האהובה. אנחנו מתאספים במטבח המסורתי ופותחים בהדלקת האש כדי להתחיל בייצור הגבינות. מרקו מסביר תוך כדי תנועה את כל השלבים בהכנת הגבינה המקומית ה- stracchino, כולל הסברים על תהליכים כימיים שקורים בתהליך. אחרי שסיימנו להכין את הגבינה, הפשלנו שרוולים והתחלנו בהכנות לארוחת הבוקר. מרקו מציע להראות לנו מתכון מקומי להכנת הפולנטה שלהם, "פולנטה טראנייה זו אחת המנות המזוהות ביותר עם האזור שלנו", הוא אומר. "בגלל שאספקת המים שלנו כאן היא טבעית ממשקעים בלבד ועל כן מוגבלת, בעבר היינו נוהגים לקחת את מי הגבינה שנותרו מתהליך הכנת הגבינה ולהשתמש בהם בתור נוזל להכנת הפולנטה. נהוג להוסיף לזה חתיכות גבינה ״דפוקות״, מכאן מקור השם טראנייה שאומר בדיאלקט המקומי- דפקט של גבינה. זוהי מנה מנחמת וממלאת שעושה טוב בלב ועוזרת לישון צהריים", הוא צוחק. בנוסף לפולנטה טראנייה הכנו גם תבשיל של עלי בר ממולאים שנקרא "פולפטה אורוביקה". טריות חומרי הגלם, רוחב הלב של מרקו והאווירה מסביב רקמו את אחת מארוחות הצהריים המהנות והמרתקות שחוויתי עד היום.  

שבעים ומחויכים (גם הפעם מיין, אבל לא רק) העמסנו את התרמילים על הגב, נפרדנו לשלום ממרקו והתחלנו במסע לחווה הבאה שבהר סודאדורה.

מתכון לפולנטה טראנייה ופולפטה אורוביקה של מרקו (4 מנות)

חומרים:

לפולנטה:

כוס קמח תירס

2 כוסות מי גבינה/מים

100 גרם גבינת קרם עשירה (רוביולה, טלאג׳יו, אפשר גם מעט גורגונזולה)

100 גרם חמאה

10 עלי מרווה

מלח

לפולפטה:

12 עלי בר גדולים למילוי, אפשר להחליף בעלי גפן

חוט קשירה

למילוי:

ביצה

חצי כוס פטרוזיליה קצוצה

150 גרם מאותה גבינה שהשתמשנו להכנת הפולנטה

150 גרם פירורי לחם

מלח

פלפל שחור גרוס

לרוטב לפולפטה:

6 עגבניות בשלות חתוכות לחתיכות גסות

2 בצלים בינוניים חתוכים לרצועות

שמן זית

מלח

פלפל שחור גרוס

ההכנה:

הכנת הפולנטה:

מטגנים את עלי המרווה בחמאה בסיר קטן על אש נמוכה.

בסיר נפרד מביאים את המים/מי הגבינה לרתיחה קלה, מוסיפים את כוס קמח התירס ומערבבים ללא הפסקה כעשר דקות על אש בינונית-גבוהה עד שמתקבל מרקם סמיך. במהלך הערבוב מוסיפים את הגבינה, חמאת מרווה ומתבלים במלח. מבשלים כ-20 דקות על אש נמוכה תוך כדי ערבוב קל.

הכנת הפולפטה:

מערבבים את כל חומרי המילוי בקערה.

לוקחים את עלה הבר/הגפן ומניחים אותו שהצד המחוספס כלפינו. מניחים חתיכה קטנה מהמילוי במרכז העלה ומקפלים. את העלה קושרים בעזרת חוט קשירה כמו מתנה.

רוטב הפולפטה:

מחממים שמן זית במחבת עמוקה ומטגנים את הבצלים עד להתרככות והזהבה. מוסיפים את העגבניות, מתבלים ומבשלים עד שהעגבניות נמסות לרוטב עשיר וסמיך.

את הפולפטות מבשלים בציר עוף (אפשר להחליף בשני ליטר מים רותחים עם 3 כפות אבקת מרק עוף) במשך 3 דקות ואז מעבירים לרוטב העגבניות.

מגישים את הפולנטה בצלחת עמוקה ועליה מניחים 3 פולפטות ומעט מרוטב העגבניות העמוק שיצא לכם.

עוד על החווה ועל מרקו באתר: http://www.agriturismopratiparini.com/

עקבו אחרי המסע הקולינרי שלי באינסטגרם:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ