סערה בצלחת חומוס: מה נחשב לאוכל יהודי?

שורה של ספרי בישול וגסטרונומיה שהתפרסמו בארה"ב מנסים להגדיר מחדש את גבולותיו של המטבח היהודי. לרשימת המאכלים האשכנזיים המוכרים הצטרפו מנות מעוררות מחלוקת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
The Jewish Cookbook by Leah Koenig
צילום: The Jewish Cookbook by Leah Koenig
רונית ורד צרובה צרובה לדף כתב
רונית ורד
רונית ורד צרובה צרובה לדף כתב
רונית ורד

עד לא מזמן התייחס המונח "אוכל יהודי" בתרבות האמריקאית ל"אוכל יהודי מזרח־אירופי". בצפון אמריקה, בניגוד לתהליכים שקרו בישראל למשל, התקבע אוכל יהודי מזרח־אירופי כאוכל היהודי בה"א הידיעה. אמרת אוכל יהודי, התכוונת לומר בייגל, לקס (סלמון מעושן), גפילטע פיש, בריסקט, מלפפונים חמוצים ומרק עוף עם קרפלך. "האוכל היהודי של ילדותי היה מאכלי חג אשכנזיים ומאכלים שמזוהים עם הדליקטסן", אומר ג'פרי יוסקוביץ', בן למשפחה יהודית מניו יורק ומחבר ספר הבישול "מניפסט הגפילטע" (2016). "המונח 'אוכל יהודי' עדיין מזוהה בתודעה האמריקאית בעיקר עם אוכל אשכנזי', מוסיפה נעמה שפי, מי שייסדה עמותה לתיעוד ולשימור המטבח היהודי (Jewish food Society) שפועלת מניו יורק. "אנשים ששומעים עלינו בפעם הראשונה עדיין חושבים שאנחנו עוסקים רק בגפילטע פיש ובבלינצ'ס, ואני צריכה להסביר כל פעם מחדש שמטבח יהודי כולל גם סביח, דגים חריפים ומרק קובה".

רונית ורד צרובה צרובה לדף כתב

רונית ורד

עיתונאית אוכל ומחברת ספרי אוכל ומסעות. מאז שנת 2007 כותבת את המדור "פינת אוכל" במוסף הארץ. המדור עוסק בתרבות אוכל, בהיסטוריה קולינרית ובמסעות אוכל בארץ ובעולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ