איזו שמפניה כדאי לקנות ליום ולנטיין הקדוש?

דניאל רוגוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל רוגוב

ג'ק בני, אחד הקומיקאים האהובים ביותר באמריקה, נולד ב-14 בפברואר 1894. בני, ששמו המקורי היה בנג'מין קובלסקי, סירב להודות שגילו עולה על 39, שמר על כספו בקמצנות ואהב במיוחד את מי שנתנו לו שמפניה ליום ההולדת. את יום הולדתו, שהוא גם יום ולנטיין הקדוש, חוגגים בהשקת כוסיות שמפניה. הבחירה הטובה ביותר היא השמפניה של האלמנה קליקו פונסרדן, שנמצאת בימים אלה על מדפי החנויות בארץ.

בית השמפניה קליקו (Cliquot) נוסד ב-1772 על ידי פיליפ קליקו-מוירון. בנו של פיליפ, פרנסואה, קיבל לידיו את השליטה בכרמים ובמתקני ייצור היינות. כשמת, ב-1805, נכנסה לתפקידו אלמנתו (אלמנה בצרפתית: Veuve) ניקול בארב פוסארדן, ושינתה את שמו של בית השמפניה לוו קליקו פוסארדן.

האלמנה קליקו לא הסתפקה בשליטה בעסק. היא חוללה מהפכה בתהליך ייצור השמפניה בכך שהגתה את שיטת ההפרדה של המשקעים והשמרים המתים מהיין, שיטת הרמורז' (remurage) שבה מכניסים את הבקבוקים למתקן מיוחד, מסובבים ומטים אותם מדי יום עד שהם מגיעים למצב אנכי. כשצוואר הבקבוק מופנה מטה כל המשקעים מתרכזים בסמוך לפקק ואז אפשר לסלקם בקלות. קליקו גם היתה הראשונה שעמדה על כך שרק שלושה זנים ישמשו להפקת שמפניה: שרדונה, פינו נואר ופינו מנייה.

השנה המוצלחת ביותר של האלמנה קליקו היתה 1811, שנה הידועה כבציר השביט. הצרפתים מאמינים ששנים שבהן מופיע כוכב שביט בשמים הן שנות בציר מעולות, אך לאמונה זאת אין בסיס מדעי. בכל זאת, 1811 התגלתה כשנת בציר מופלאה והופקו בה יינות מצוינים שכמה מהם טובים גם היום. יינותיה של האלמנה קליקו היו היינות המועדפים על נפוליאון בונפרטה ועלו בקביעות גם על שולחנם של הצארים הרוסים, מלכי בריטניה ושליטי גרמניה.

משנת 1987 המותג וו קליקו הוא חלק מקונצרן LVMH, שבו שותפים יצרנית השמפניה מואה א-שאנדון, יצרנית הקוניאק הנסי ובית האופנה לואי ויטון. קונצרן זה הוא בעליו של עשרות חברות, שכל אחת מהן פועלת באורח אוטונומי למדי, ועל כן השמפניות מבית קליקו שומרות על איכותן. להלן רשמיי מיינות וו קליקו הזמינים בארץ.

* Veuve Clicquot Ponsardin, Brut Champagne, La Grande Dame, 1998. שמפניה שצבעה קש זהוב, הנפתחת בבשומת עדינה של שמרים ושיפון ומתפתחת לניחוחות וטעמים של תפוחים, אפרסקים ותפוזים, ולבסוף מפנה מקום למינרלים ולרמזים לאגוזים קלויים. הכל בתמיכה של חומציות נדיבה ובגימור שיש בו רמז לסוכריות חמאה. קצף ארוך ומתמשך ובועות חדות ומתמשכות. שתו מעכשיו עד 2022. 1,800 שקלים. ציון: 93.

* Veuve Clicquot Ponsardin, Brut Champagne 2002. שמפניה שצבעה זהוב בהיר, בעלת גוף בינוני עד מלא, עם רמזים מקסימים לשמרים וג'ינג'ר, שניחנה בקצף עדין ובבועות ממוקדות המתמשכות עוד ועוד. מרקמה שמנתי, ובתקיפה הראשונה עולים רמזים לתפוזים ואגסים, שמוליכים לטעמי תפוחים מסוכרים ווניל. בגימור הארוך עולים רמזים לפאי תפוחים ולגרידת לימון. ארוך ומלא חיים, מורכב ואלגנטי. שתו מעכשיו עד 2025. 550 שקלים. ציון: 93.

* Veuve Clicquot Ponsardin, Brut Rose Champagne, n.v. שמפניה בצבע אפרסק סמוק, בעלת בשומת של פרחים וגרגירי יער, הנפתחת בכוס וחושפת פירות קיץ, אוכמניות ורמזים לאבטיח. קלה אך נדיבה ותוססת, עם קצף ארוך ובועות חדות המתמשכות עוד ועוד. הכל מוליך לגימור ארוך, עשיר בנוכחות של אגסים ומינרלים. שתו מעכשיו עד 2014. 490 שקלים. ציון: 91.

* Veuve Clicquot Ponsardin, Brut Rose Champagne, 2004. שמפניה עגולה וקלילה בצבע אפרסק סמוק ובעלת גוף קל עד בינוני. בהיפתחה עולים ניחוחות וטעמים של תות שדה, פרי הדר ודובדבנים. בועות דקות ומרוכזות ורובד עילי קל של שמרים מוסיפים קסם ליין. שתו מעכשיו עד 2014. 600 שקלים. ציון: 91.

* Veuve Clicquot Ponsardin, Brut Champagne, Yellow Label, n.v. שמפניה רעננה, פירותית ומורכבת במידה שיש בה לכבוש את הלב. קצף טוב, בועות ממוקדות המתמשכות עוד ועוד, וניחוחות וטעמים של תפוחים, פירות הדר ועלי ורד, בלוויית רמזים למינרלים. היין בעל גוף בינוני, כמו צף על החך, ובגימור הארוך עולים רמזים לשמרים. שתו עכשיו או בשנים הקרובות. 430 שקלים. ציון: 90.

*Veuve Clicquot Ponsardin. Demi Sec Champagne, n.v.. יין שצבעו קש זהוב, עם חומציות טובה המאזנת את המתיקות המתונה. חושף רמזים של הדרים וג'ינג'ר, שכולם מתמשכים יפה. קצף טוב ובועות ממוקדות מובילים לגימור בינוני-ארוך. מתאימה מאוד כליווי לפאי או טארט פירות. שתו מעכשיו עד 2012. 450 שקלים. ציון: 89.

אחד של בולנז'ה

בעזרת ערבוב של יינות משנות בציר שונות, בתי השמפניה חותרים להעניק לשמפניות n.v אופי מובהק שנשמר משנה לשנה. בולנז'ה הוא אחד מיצרני השמפניות-בציר הטובות ביותר, ואולם השמפניות ללא שנת בציר שלו הן לעתים בעייתיות ואינן מצטיינות בעקביות. בקבוקים שבוקבקו בזמנים שונים אינם דומים אלה לאלה, אחדים מצוינים ואילו אחרים סובלים מעודף שמרים או מטעם דל.

במשך השנים טעמתי שמפניות ספיישל קווה של בולנז'ה והענקתי להם ציונים שנעו מ-99 ל-93. הבעיה היא שאין כל דרך לדעת מתי היין בוקבק ואילו שנות בציר עורבבו ביין שאנו קונים. רשמי מטעימת השמפניה של בולנז'ה שקיבלתי לא מכבר לטעימה, מעידות על בעיה זו.

* Bollinger, Brut Champagne, Special Cuvee, n.v. צבע היין זהוב זוהר, הוא בעל גוף בינוני עד מלא, עם קצף ארוך וטוב ובועות ממוקדות. ואולם, ניחוחות וטעמים של לתת, שמרים ופטריות מעיבים על טעמי האפרסקים, התאנים והמינרלים. אף שהיין נפתח במידת מה בכוס, הוא אינו מגיע לרמה המצופה משמפניה של בולנז'ה. 400 שקלים. ציון: 88.

האוצר האבוד

ביולי 2008 התגלה בקבוק שמפניה וו קליקו בטירת טורוסיי באי מאל שליד חופי סקוטלנד. הבקבוק, מבציר 1894, נחשב לבקבוק העתיק ביותר שטרם נפתח של שמפניה וו קליקו, וניתן לו מקום של כבוד במרכז המבקרים של וו קליקו פונסרדן בעיר ריימס.

כעבור שנתיים גילתה חבורה של ציידי מציאות 168 בקבוקי שמפניה בשרידי ספינה טרופה ששקעה מול איי איילנד שבפינלנד. רוב הבקבוקים השתייכו לבית השמפניה יוגלאר, שכבר אינו פעיל, אך התברר שלפחות שלושה מהבקבוקים הם בקבוקי שמפניה של וו קליקו.

ב-17 בנובמבר השנה נפתחו כמה מהבקבוקים שנמשו מהמצולות. אף על פי שכמעט כל הבועות ביין נעלמו - בעיקר בשל הדליפה האטית מבעד לפקקים, שהתגברה כשהיינות הועלו ממעמקי הים אל פני המים - המומחים הכריזו שהיינות "גדולים, נפלאים, פנטסטיים". הם מצאו בהם רמזים לפריחת הליים, לתפוזים, לדבש, לפטריות שאנטרל ולקפה.

מבקרי היין שנכחו בטעימה התלהבו פחות; לטעמם היין ניחן בטעם בולט של שמרים, ובאחד המקרים גם של צואת סוסים. כל הנוכחים מצאו שהיינות מתקתקים, ודבר זה הגיוני שכן שמפניה יבשה (ברוט) נכנסה לאופנה רק בשנות ה-60 של המאה ה-19. אף שתוויות הבקבוקים הושחתו מזמן, היה אפשר לזהות את היצרנים לפי הפקקים, ולפחות על אחד מהפקקים היה איור של שביט, המעיד כי ייתכן שהיין הוא מבציר 1811.

על פי החוק הבינלאומי היינות הם רכוש איילנד, מחוז אוטונומי בפינלנד. נקבע שמחוז זה ישמור ברשותו חמישה בקבוקים כשרידים ארכיאולוגיים והיסטוריים ואילו הבקבוקים האחרים עתידים להימכר במכירות פומביות - כל בקבוק אמור להימכר ב-70 אלף דולר לפחות.

אם במקרה יגיע לידיכם בקבוק כזה, כדאי שתשתו אותו במהרה, שכן היינות החזיקו מעמד עד כה משום שבקרקעית הים הם היו בטמפרטורה אידיאלית של 5 מעלות צלזיוס, בחשיכה מוחלטת ובלחץ מים שדומה ללחץ שבבקבוק. ללא הלחץ, הם יזדקנו במהירות רבה.

מבעבעים מקומיים

* יקב רמת הגולן, Blanc de Blancs, ברוט, ירדן, 2005. יין בעל קצף ארוך ובועות חדות וממוקדות המתמשכות לאורך זמן. יבש עד פריכות, ובהיפתחו עולים רמזים ללחם לבן עשיר בשמרים, המוליכים לפירות טרופיים ולפרי הדר על רקע פרחוני קל. ארוך, נדיב ואלגנטי. שתו מעכשיו עד 2018. 125 שקלים. ציון: 91. כשר.

* יקב רמת הגולן, ברוט, גמלא, n.v. בלנד המיוצר בשיטת שמפנואז, בעל גוף קל עד בינוני, שצבעו קש זהוב בהיר. מכיל פינו נואר ושרדונה, כל אחד בשיעור 50%. במזיגה מעלה קצף נדיב, בועות מתמשכות וניחוחות וטעמים נקיים - בתחילה פרי הדר ותפוחים, ובהמשך רמזים לדובדבנים. ניחן בחומציות טובה המשווה לו חיוניות. 70 שקלים. ציון: 88. כשר.

* כרמל, ברוט, פרייבט קולקשן, n.v. בלנד המיוצר בשיטת שארמט (כלומר עבר התססה שנייה בלחץ במכלי פלדת אל-חלד) ומכיל פרנץ' קולומבר, שרדונה וויונייה (40% ,50% ו-10% בהתאמה). השרדונה התיישן בחלקו בחביות אלון. חושף ניחוחות וטעמים פשוטים אך מצודדים של תפוחים, אגסים ופרי הדר. הקצף הקצר והחד והבועות הלא-ממוקדות מזכירים קאווה ספרדית יותר מאשר שמפניה צרפתית. 60 שקלים. ציון: 86. כשר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ