הגיע הזמן לדבר על החיבור שבין אתיופיה לקפה

מדוע כל מה שקשור לאקולוגיית קפה באתיופיה רלוונטי אל שאר העולם, ואף לעתיד התעשייה העולמית כולה? מהסיבה הפשוטה שמדובר במלכת הקפה הבלתי מעורערת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כוס קפה אתיופי
קפה אתיופי. הפאזל האתיופי הזה הוא למעשה הסיבה שקפה משם נחשב לכה טעיםצילום: Tran Qui Thinh / Shutterstock
סער אברשי
סער אברשי

נדמה שבכל הקשור לאתיופיה, לפחות בקרב אלה שעוסקים בתחום הקפה, קיים קונצנזוס המצביע על כך שמדובר באימפריית קפה איכותית והיסטורית, יש אף שיגידו - ממלכת הקפה הבלעדית. ובכן, סיבות רבות להכתרה הדרמטית: אתיופיה היא ארץ המוצא של מין הערביקה והמקום הראשון בו עיבדו חלקות אדמה של הפרי שכל העולם מכור אליו כיום. עם זאת, גם כעת אפשר למצוא באתיופיה יערות סבוכים מלאים בעצי קפה שגדלים באופן ספונטני, דבר שלא קיים בקנה מידה משמעותי אצל אף יצרנית אחרת בעולם, מה שמסייע עוד בהפיכת חומר הגלם לתוצר הייצוא החשוב ביותר של המדינה. במקביל, לאורך השנים קיבל הקפה מעמד של כבוד בתרבות האתיופית. לא אלאה בפרטי טקס הקפה האתיופי המפורסם, אך כן חשוב להדגיש שהוא דוגמה נהדרת למשמעות של המשקה עבור האומה הזו: אמצעי יקר ערך בכל מה שקשור לקהילתיות, חברה, משפחה ושיח.

קפה אתיופי. הפאזל האתיופי הזה הוא למעשה הסיבה שקפה משם נחשב לכה טעיםצילום: Jeffery Wong
קפה אתיופיצילום: Jenn
טועמי קפהצילום: DFID

בכל מקרה, כדי לקבל את סטטוס "מלכת הקפה", מבחן הטעם הוא זה שלמעשה צריך להכריע. הרי בסופו של דבר אנחנו שותים קפה. הרקע, הסיפור וההיסטוריה, הכל נחמד ומעניין, אבל אם הקפה אינו "נותן תוצאות בשטח", הרומנטיזציה תתנדף במהרה. זו בדיוק הסיבה שכל הגורמים שצוינו קודם הם המרכיבים את הפאזל האתיופי הזה והופכים אותו , הלכה למעשה, לסיבה שקפה מאתיופיה נחשב לכה טעים. 

הדבק של הפאזל, או הגורם המשותף אם תרצו, טמון במגוון הביולוגי (biodiversity) האדיר שיש באתיופיה. מדובר בארץ גדולה למדי שיושבת קרוב מאוד לקו המשווה, כשבחלקה המערבי מתנשאים הרים גבוהים בעלי יערות טרופיים ירוקים, וממזרח אזורים מדבריים וצחיחים. עבור עצי הקפה, בין אם כצמחי בר ובין אם כחלקות אדמה חקלאיות – תנאי המחייה באתיופיה הם לא פחות ממושלמים: עצים רמים וסבוכים שמספקים הגנה אידיאלית מפני השמש ומזמינים מגוון רחב של בעלי חיים, הרים שנישאים לגבהים של בין 1,700 ל-2,300 מטר ובכך מסייעים להתפתחות איטית ואיכותית של דובדבני הקפה, אדמה וולקאנית פורייה ועשירה וצמחים מקומיים שגדלים בסימביוזה עם עצי הקפה העדינים. 

יערות עצי קפה. עבור עצי הקפה, בין אם כצמחי בר ובין אם כחלקות אדמה חקלאיות – תנאי המחייה באתיופיה הם לא פחות ממושלמים צילום: MTC Group

אחד מסימני ההיכר הבולטים של חוות קפה אתיופיות, הן מה שנקרא בעברית "יערות מאכל" – agroforestry. בעולם, מרבית חוות הקפה עובדות בשיטת "מונו-קולטורה", כלומר שיטת חקלאות אינטנסיבית שמתמקדת בגידול אחד ספציפי, ואילו דווקא באתיופיה קל להיתקל בחקלאות מזן שונה במקצת - כזו שעוקבת אחרי דפוסי הטבע, ומשתלבת איתו בהרמוניה. פרקטיקת האגרו-פורסטרי באה למעשה לדמות יער בתוך חווה ולספק את התנאים המושלמים למערכת אקולוגית שתרוץ בכוחות עצמה – בלי יותר מדי התערבות ובאופן אוטונומי. עצים גבוהים שיגנו על עצי הקפה מפני השמש היוקדת, יזמינו בעלי חיים שונים ויעשירו את האדמה. החיות המזוהות עם מערכות אקולוגיות כאלה בהקשר של חוות קפה הן ציפורים. בעקבות ריבוי העצים, ציפורים מבקרות בחווה באופן תדיר, וייתנו לה שירות חינמי חשוב לאין שיעור: הן למעשה יתפקדו כקוטלי המזיקים הטבעיים של החווה, ובכך יעזרו להימנע מחומרי הדברה סינתטיים – בונוס עצום לכיסו של בעל החווה אך גם לבריאות ולהמשך הקיומי של חלקת האדמה, שתישאר נקייה מכימיקלים.  

על אפקט ההצללה של העצים כדאי במיוחד להתעכב. ההתחממות הגלובלית היא נושא בהול וחשוב מאין כמותו, וארצות מתפתחות שנמצאות באזור קו המשווה עתידות להיות הנפגעות הראשונות והאנושות ביותר. עם עלייה שנתית הדרגתית בטמפרטורה הממוצעת ברחבי העולם, והפחתה משמעותית בכמויות הגשמים באזורים רבים, עצי הערביקה העדינים סובלים באופן חמור. ההתחממות הקשה לא רק פוגעת באופן ישיר במעגל ההתפתחות של העץ, אלא גם יוצרת סביבה אופטימלית עבור מחלות ומזיקים שמשגשגים בתנאים אלה שמשבר האקלים מייצר: חום גבוה, לחות קשה וצניחה משמעותית בכמות המשקעים. חרקים כמו ה-coffee berry borer ומחלות כמו ה-coffee leaf rust כבר השמידו חוות קפה רבות מספור ברחבי העולם, ועם המשך משבר האקלים אסונות דומים רק ימשיכו להיערם.

כשהחווה כולה מוגנת בהצללה טבעית, הטמפרטורה הממוצעת בסביבה יורדת בכמה מעלות, לחות האדמה נשמרת ובכך התלות במשקעים יורדת. התחלופה הגבוהה של נוטריינטים סביב עצי הקפה מסייעת בשמירה על החומר האורגני שמזין את האדמה. החווה כולה, באופן טבעי, יכולה להתמודד בכבוד יחסית עם מכשולי הטבע החמורים (שנוצרו על-ידי האנושות, אבל נשאיר את זה ליום אחר). בשנים האחרונות, בעיקר בקרב מגדלי קפה "ספשלטי", שמתמקדים בדובדבני קפה איכותיים שגדלו, נקטפו ועובדו בקפדנות רבה, גדלה המודעות לאופן הגידול של עצי הקפה, וצצים יותר ויותר מגדלים שמנסים להמיר את חוותם לחוות "אגרו-פורסטרי". הם מבינים שתמו הימים שבהם כימיקלים יכולים לפתור כל בעיה, וכדי לייצר חקלאות בת-קיימא בקפה, נדמה ש"יערות קפה" הם פתרון אהוב במיוחד. אתיופיה היא כמובן זו שמייצגת את המודל בצורה הטובה ביותר. 

סוגי קפה שונים למכירה בשוק צילום: Jenn

יערות הקפה באתיופיה הם אלו שמפיקים את הסביבה המושלמת עבור גידולו: ארץ ששופעת במשאבי קרקע עשירים, פסגות ירוקות ומזג אוויר אידיאלי. אך מה שכנראה באמת מפריד בין אתיופיה לשאר יצרניות הקפה בעולם, הוא העושר הגנטי שיש בה, שהופך אותה לבנק עצום ובלתי נגמר של זנים תחת מין הערביקה. בזכות אותה גנטיקה, קיים באתיופיה פוטנציאל מרקיע שחקים של זנים מסורתיים ומסתוריים שרק מחכים להתגלות. על פי ההשערות, באתיופיה ישנם כמה אלפים טובים של זני ערביקה הפזורים ברחבי המדינה, כשאת רובם עדיין לא קטלגו. לצורך השוואה, ברזיל, יצרנית הקפה מספר אחת בעולם, יכולה להתגאות בכמה עשרות ואם נרצה להיות מאוד נדיבים אפילו כמה מאות זנים של ערביקה. אתיופיה נמצאת גבוה בפסגה בהיבטים של עושר ומגוון ביולוגי, וקהילת הקפה העולמית יודעת זאת היטב – לכן, לא לשווא קפה אתיופי נחשב למשובח ביותר. 

אך לפני החגיגות, הרשו לי להשבית שמחות לרגע. כל הנתונים הללו לא ישנו בעתיד הרחוק אם האנושות תמשיך לצעוד אל עבר אסון האקלים שמתרחש לנו מתחת לאף. אם האנושות כולה לא תשנה באופן דרסטי את דרכיה, אתיופיה (וארצות רבות אחרות) תאבד כמויות אסטרונומיות משטחי גידול הקפה שלה, ויערותיה הטבעיים רק ילכו וייעלמו. לקפה אמנם סטטוס משלו באתיופיה, אך המשאבים שהממשלה מקצה לפיתוח ושימור של אותם יערות וחוות הקפה הם מאוד מוגבלים, והמחקר שנעשה בנושא די מיושן. 

כל מה שאנחנו, כצרכני קפה, צריכים לעשות זה לתמוך במגדלי קפה אתיופים – שיוכלו להמשיך להתקיים ולהוות דוגמה עבור מגדלי קפה ברחבי העולם כיצד צריכה להיראות חוות קפה אידיאלית. זו משימה קיומית לעתידו של קפה ערביקה, שמהווה כ-65 אחוזים מכלל הייצור העולמי: הארץ המופלאה הזו צריכה לשמר את אוצרות הקפה המרהיבים שעדיין יש בה. שתו קפה, רק צרכו אותו בתבונה. 

___

סער אברשי הוא בוגר האוניברסיטה למדעי הגסטרונומיה בצפון איטליה. טבח לשעבר ובשנים האחרונות חוקר קפה דרך זוויות שונות. בין היתר גר בקולומביה עם מגדלי קפה לצורך מחקרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ