אוהבים נקניקיות? כדאי שהאזהרה מהן תהיה מונחת לפניכם

נקניקיות מזיקות לילדים לא פחות משמזיקות הסיגריות למבוגרים, אך על אריזות המזון המעובד והג'אנק פוד אין כיום אזהרת שימוש כמו על חפיסות הסיגריות. הגיע הזמן ללמוד מהקמפיין נגד עישון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הוויכוח המתלהט על הסכנות באכילת בשר מעובד, בעקבות א, הוא עיתוי מצוין לשאול האם לא הגיע הזמן לנהוג משנה זהירות בכל הג'אנק פוד שמתחפש למזון, בעיקר בזה המיועד לילדים, ולצרף למשל לכל אריזה אזהרה, בדיוק כמו שנדרש עם סיגריות.

על גבי חפיסות סיגריות מודפסות כידוע זה שנים אזהרות ב–12 נוסחים שונים, המוצגות על 30% מהשטח של כל אחד מצדי החפיסה, בעברית ובערבית, בצבעי אדום ושחור ובתוספת סימני קריאה. אז למה בעצם אין אזהרות על גבי אריזות של בשר מעובד?

איור של עמוס בידרמן: אשה מחזיקה דגל שחור עם סמל גולגולת ומתחתיו נקניקיות מוצלבות במקום עצמות
צילום: איור: עמוס בידרמן

התמיהה הזאת מתעצמת משום שסיגריות מיועדות לאנשים מבוגרים שאמורים לדעת לבחור בעצמם ולהיות אחראים למעשיהם, בעוד בשר מעובד, ובעיקר נקניקיות, מיועד לילדים שעדיין לא למדו להבדיל בין בריא למזיק — לכן עליהם נדרשת דווקא הגנה גדולה יותר, לא? אז איך זה שהעישון מחובר בין השאר לאותן תמונות מוכרות ומזעזעות של ריאות שחורות ושאר נזקים שהוא גורם, בעוד נקניקיות עדיין מקושרות בעיקר לתמונות של חגיגות בגן, ימי הולדת עם בלונים וימי כיף?

כדי לקלקל קצת את התיאבון לנקניקיות, הנה שני סרטוני יוטיוב שמתעדים את תהליך הייצור שלהן:

מתמיהה בהקשר זה גם העובדה שאין שום ארגון שנלחם בצריכה של בשר מעובד. במלחמה הכוללת נגד הסיגריות משתתפים משרד הבריאות, האגודה למלחמה בסרטן, הפורום הישראלי למלחמה בעישון ועוד גופי בריאות. בשנים האחרונות הצליח שילוב הארגונים האלה להחמיר את איסור העישון במקומות ציבוריים ואת אכיפתו. מתי יתגייסו ארגונים להגביר את המודעות לנזקי הבשר המעובד בקרב ילדים?

הפרסומות שמקדמות בשר מעובד לילדים הן בהחלט יצירתיות. חלקן יוצרות קישור בין ילדים מאושרים ומצליחים לכאלה שזוללים בשר מעובד. מניפולציה מסוג אחר היא הייצור של בשר מעובד בתבניות של צורות ודמויות שאהובות על ילדים. האתגר לפרסם מוצרים כאלה בשיאה של המהפכה הבריאותנית גורם למפרסמים לשכור מיני סלבריטאים המגבירים את האמון כשהם ממליצים על מוצרי בשר מעובד. מה הסיכוי שאותם מוחות מבריקים של פרסומאים ואותם פרצופים מעוררי אמון של שחקנים יגויסו למלחמה בצריכה מופרזת של בשר מעובד? זה לא יקרה כמובן, אין מי שישלם להם.

בינתיים הפרסומות האלה אחראיות במידה רבה לכך שגם הורים מודעים בריאותית מתקשים לעמוד בפני הלחץ של ילדיהם שנחשפו לפרסומות. במקביל, מודפסים על גבי אריזות רבות שמות של ויטמינים שהמוצר מכיל ומיני מונחים מעולם התוכן הבריאותני, שמטעים לחשוב כי אותו מוצר מזיק פחות מאחרים.

תוויות אזהרה על גבי אריזות של מוצרים מעובדים יכולות לכלול מסרים חשובים מגוּונים ובהם: "נקניקיה אחת ביום עלולה לקצר את חייך" או "נקניקיה מגדילה את הסיכון שתחלה בסוכרת, מחלות לב וסוגים שונים של סרטן". למי שמעוניינים להרחיב את היריעה, תוכלו לקרוא דיווח עדכני על מחקר שבדק מה בדיוק מכילות נקניקיות. לא לבעלי קיבה רגישה..

מה עוד? מכיוון שחלק גדול מן האריזות למוצרי מזון מעובד מיועדות לילדים שעוד לא למדו לקרוא, אני מציעה סימון ויזואלי ברור, למשל גולגולת או מכשפה רעה. הילדים ישאלו למה, ואמא או אבא או הגננת או המטפלת יסבירו. ונקניקיות, כידוע, הן רק דוגמה אחת מני רבות למזונות מעובדים, חסרי ערך תזונתי, המוגשים לילדים מדי יום כמזון ופוגעים בבריאותם באטיות וברכות.

ולסיום כמה מילים על נקניקיות צמחוניות וטבעוניות. סביר להניח שהן טובות מאלה המכילות בשר, אבל עדיין מדובר באוכל תעשייתי מעובד לכל דבר. לכן גם את רשימת הרכיבים שמופיעים על גבי האריזות האלה כדאי לקרוא בקפדנות ולשים לב לפרטים הקטנים. כדי ליהנות מנקניקיות צמחוניות ללא חשש, מומלץ להיצמד למתכון טוב (יש רבים ברשת) ולהצטייד בסבלנות ולנסות זאת בעצמכם עד שתצליחו.

תגיות:

רחל טלשיר

בעלת טור "לאכול או לא לאכול"

racheltalshir@gmail.com

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ