איך לא בישלו את זה קודם?

המיזם של תום בעבור הוא פשוט ומתבקש: בשלניות שהיא מכשירה מכינות בבית הלקוחות אוכל בריא וטבעוני. סיפור שהחל בביתה הפרטי והתרחב ככל שהביקוש גדל

רחל טלשיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאפינס
רחל טלשיר

לעתים רחוקות נתקלים ברעיון פשוט אך מתבקש, כזה שאיך לא חשבו עליו קודם. המיזם של תום בַּעֲבוּר (כמו "למען"), תושבת רחובות, שמפעילה רשת מבַשלות שמגיעות לבתים, הוא רעיון כזה. המיזם הזה, "תום מטבח משמח" שמו, מתייחד בכמה דברים:

1. באתר של בעבור יש רשימת מנות לבחירה, כולן בריאות וטבעוניות, מקוריות אך לא מסובכות, כי הרעיון הוא להנגיש את השירות.

2. המזמינים עצמם קונים את המוצרים ולכן הם יודעים בדיוק מה יש באוכל שלהם.

3. בעבור היא האחראית לשלוח בשלנית מתוך המאגר שלה ללקוח, לרוב על פי הקירבה במקומות המגורים.

4. מעבר למענה על צורכי הלקוחות, יש כאן גם הצעת עבודה מפתה לבשלניות (כן, כולן נשים), שמוכנות להתחייב אבל לא למסגרת לוחצת מדי: אמניות, אמהות, עובדות במשרות חלקיות.

תום בעבור התחילה לבשל בביתה ולמכור לפני כחמש שנים, כשלבנה הבכור מלאו חמישה חודשים, מתוך מחשבה לשלב בין עבודה ואמהות. זה המקום להעיר שבעבור היא ציפור מיוחדת, ועל אף שהיא מבכרת לדבר רק על שירות הבישול שהיא מפעילה, עולות מבין השורות כמה החלטות ייחודיות אחרות שעשתה: היא ובן זוגה עברו לגור ברחובות יחד עם עוד קבוצת אנשים מכמה סיבות שאחת מהן היא יוקר מחיה נמוך יחסית. הקבוצה ברובה מחנכת את הילדים בשיטת החינוך הביתי (הום סקולינג).

ובחזרה למיזם. אחרי כשנה שבישלה בביתה שמה בעבור לב שהיא טובעת במדידות גרמים, ספירת קציצות ובקופסאות הזמנה מפלסטיק. ככה בא לה הרעיון לבישול אישי בבית הלקוח. ההיענות עלתה על כל ציפיותיה ומהר מאוד היו לה עשרות משפחות, מגדרה עד חדרה, שרצו את שירותי הבישול שלה. כך התרחבה לצוות מבשלות שאספה, אשר עוברות אצלה הכשרה והשתלמויות תקופתיות. הן גם מגבות זו את זו במקרי חירום. כך שהלקוחות אף פעם לא ניצבים בפני סירים ריקים.

פרופיל הלקוחות, כצפוי, הוא בעיקרו משפחות שרוצות לאכול בריא ואין להן זמן לבשל או אין ניסיון. חלק ניכר מהמזמינות הן נשים סביב הריון ולידה. עוד התמחות של הפרויקט היא בהכנת תפריטים לסובלים מבעיה רפואית, ובהפיכת המלצת התזונאית לאוכל טעים ולתפריט יומיומי.

"אני לא מתיימרת להציע מנות ממסעדה", מצטנעת בעבור. "הכמויות יפות, האוכל יצירתי והטעמים משמחים, אבל אלו לא מנות גורמה. גם התימחור בהתאם (100 שקל לשעת עבודה, בכפוף לתדירות השימוש), כך שמשפחות ממעמד בינוני יוכלו לאפשר לעצמן שירות כזה על בסיס קבוע".

שאיפות לעתיד? בעבור מקווה להרחיב את השירות לעוד מקומות, עם דגש על ערים גדולות כמו באר שבע, חיפה וירושלים. ומה עוד? להקים בית ספר לבישול צמחוני וטבעוני בריא.

הנה, כדי להמחיש את הרוח הצנועה אך יצירתית, שני מתכונים ממטבחה של בעבור:

תום בעבורצילום: דודו בכר

מתכון לקציצות בטטה של תום בעבור

קציצות בטטהצילום: דודו בכר

מתכון לתבשיל בורגול אדום של תום בעבור

תבשיל בורגול אדוםצילום: דודו בכר

רחל טלשיר

בעלת טור "לאכול או לא לאכול"

racheltalshir@gmail.com

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ