לאן עפים הברווזים כשנוצותיהם נמרטות לפוך?

האווזים והברווזים שמספקים את הנוצות לשמיכה שלכם אינם עפים עם נילס הולגרסן אלא מוחזקים בצפיפות, מקוריהם נקטמים, וארבע־חמש פעמים בחייהם נתלשת פלומתם בתהליך טראומטי. אז למה לא פוך סינתטי, בעצם?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברווזים מסוג "צולל הביצות" משוחררים לחופשי בשמורת החולה
ברווזים מסוג צולל הביצות משוחררים לחופשי בשמורת החולהצילום: גיל אליהו

בשבוע שעבר התפרסמה ב"גלריה" ידיעה ולפיה יתקיים בלוס אנג'לס לראשונה אי פעם "שבוע אופנה טבעוני", שיציג אך ורק קולקציות אופנה שנוצרו ללא שימוש בחומרי גלם מן החי. האירוע יימשך ארבעה ימים וייפתח ב–1 בפברואר בעיר שנהפכה בשנה שעברה לראשונה בארה"ב שאוסרת על מכירה וייצור של פרוות חיות שטחה. לאחרונה גם עבר בלוס אנג'לס חוק האוסר על מכירה וייצור של מוצרי טיפוח שנוסו על בעלי חיים.

אבל המקרה של הפּוּך שונה — פוך לא רואים. הפוך מסתתר בשמיכות שנראות תמימות, גם בכריות ואפילו במעילים. לכן כל כך קל לא לחשוב עליו ועל הסבל שמקופל בתוכו.

אווזים בכלוב
אווזים בכלובצילום: אלון רון

קררר עכשיו. כל כך קר עד שעצם הרעיון לדון במחיר היקר שמשלמים הברווזים והאווזים בתעשיית הנוצות מעורר צמרמורת. ובכל זאת: כל שמיכת פוך (בעברית: מוך) מחממת ונעימה טבועה גם בסבלם של אווזים וברווזים. ברור שמי שקונה שמיכה לא מעוניין להתעלל בבעלי חיים ועושה זאת רק כדי להתכרבל וליהנות. אבל גם בסיפור הזה, כמו במקרים רבים אחרים, במקום שבו בני אדם נהנים יש בעלי חיים שסובלים.

תחקיר יוצא דופן ששודר לפני עשור בערוץ הטלוויזיה השוודי TV4, ב–1 בפברואר 2009, סיפק הזדמנות נדירה להציץ במסכת הייסורים של האווזים בתעשיית הפוך. תחקירני התוכנית "Kalla fakta" ("עובדות יבשות") חדרו למשקים של תעשיית נוצות בשלוש המדינות המובילות בעולם בתחום: 20 משקים בסין, 10 בהונגריה ותשעה בפולין. הם באו לשם כקונים שמעוניינים בשמיכות פוך והשתמשו במצלמה נסתרת. ואגב, קל מדי להאשים את המדינות שמאפשרות קיומה של תעשייה כזאת. שורש הבעיה אינו שם אלא במדינות המחשיבות עצמן נאורות ובהן חיים בני אדם המחשיבים עצמם נאורים, והם צורכים את השמיכות האלה ויוצרים שוק בשבילן.

מכל מקום, השידור בשוודיה עורר סערה ציבורית. אתר התוכנית פרסם סקר שעל פיו 80% מהנסקרים אמרו שלא ידעו קודם לכן על מצב האווזים בתעשיית הפוך, ו–70% ביקשו לאחר השידור להחרים אותה.

זוגיות לכל החיים

בעמותת "אנימלס" למען בעלי חיים בישראל אין נתונים שמעידים על שינויים שחלו בשנים שחלפו מאז המשדר השוודי. עם זאת, מדגישים בעמותה כי חל גידול עצום בתעשייה האלטרנטיבית של מוצרים דמויי פוך (הפוך הסינתטי הומצא כבר בשנות ה–60 של המאה הקודמת).

שמיכות פוך על המדף
שמיכות פוך על המדףצילום: LongJon / Shutterstock.com

שמיכות הפוך נוצרות מכסות הנוצות על גוף האווזים והברווזים, והנחשקות ביותר הן נוצות הפלומה — נוצות רכות של אפרוחים, שהן גם חלק מהכסות של אווזים וברווזים בוגרים. בבסיס הנוצה מצוי קולמוס המקובע בחוזקה בתוך העור, ובעונת חילוף הנוצות נחלשת בהדרגה אחיזתן של נוצות הפלומה בעור. הרקמות סביב הקולמוס עתירות תאי עצב, ועקירת הנוצות לצורך התעשייה כרוכה בכאבים קיצוניים לעוף. מדי שנה נתלשות הנוצות מעשרות מיליוני אווזים וברווזים בעודם בהכרה מלאה. כיום מגדלים אווזים וברווזים לצורך נוצותיהם באמריקה, באסיה ובאירופה, בכמה מדינות שבהן גם מועטה הפעילות למען רווחת בעלי החיים — מה שמגביל עוד יותר את יכולת המעקב אחר סבלם של עופות אלה.

בטבע חיים אווזים וברווזים בלהקות קטנות ומקיימים קשרים זוגיים — אצל אווזים הקשר הוא לכל תקופת החיים. במהלך חייהם הם עפים על פני עשרות אלפי קילומטרים. במשקי הנוצות, לעומת זאת, מצטופפים המוני עופות בשטח קטן. הביצים מודגרות באופן מלאכותי, והאפרוחים שבקעו מורחקים מאמותיהם ומקבלים מזון ייעודי שמפתח את הנוצות אך לא מתאים לצרכיהם. בהמשך נקצצות הכנפיים כדי לשלול את יכולתם לעוף. הכאבים והצפיפות גורמים לעופות להיות תוקפניים, לכן החקלאים חותכים את המקורים של האווזים סמוך לנחיריים באמצעות מכשיר הכולל להב מתכתי לוהט. החיתוך הטראומטי עלול להכאיב לאווזים בכל אכילה במשך חייהם.

בתעשיית הנוצות נמרטים האווזים והברווזים ארבע עד חמש פעמים במשך חייהם הקצרים — פעמיים עד שלוש בשנה. הארגון הבריטי Beauty Without Cruelty Charity וגם ארגון PETA לזכויות בעלי חיים, תיעדו בסרטי וידיאו (ניתנים לצפייה ביוטיוב) את מריטת העופות בתעשיית הפוך, ובהם מומחשות זוועות התעשייה וצער העופות. המורטים משתכרים לפי מספר האווזים, והקצב המהיר שנכפה עליהם גורם גם הוא נזקים וכאבים לעופות. ימים רבים לאחר המריטה הם נראים משותקים מטראומה. אחד הוויכוחים המרכזיים בהקשר זה קשור לטענת אנשי תעשיית הפוך, כי הנוצות נמרטות רק מברווזים ואווזים שבמילא נשחטים בתעשיית הבשר. טענה זו נסתרת שוב ושוב על ידי סרטונים המתעדים את התהליך.

קל להפסיק לקנות מוצרי נוצות מפני שבשוק מוצעים למכירה שפע תחליפים סינתטיים זולים באיכות טובה. התחליפים המתקדמים יותר אף מציעים רכות ופינוק ברמה של מוצרי הנוצות המקוריים, וגם הם זמינים בכל חנות וזולים הרבה יותר משמיכות הפוך. הם גם קלים יותר לניקוי וטיפול, ואין מאחוריהם שום געגועי כאב של עופות מיוסרים. כדאי לשים לב לכך שגם מעילים שנראים סינתטיים, ממולאים לעתים בפוך במידה כזאת ואחרת.

תגיות:

רחל טלשיר

בעלת טור "לאכול או לא לאכול"

racheltalshir@gmail.com

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ