מהפכה טבעונית דרך "האח הגדול"

הזכייה של טל גלבוע ב"האח הגדול" מוכיחה את כושר ההתגייסות של הארגונים לרווחת בעלי חיים, מציבה את גלבוע כרוזה פארקס של החיות, ואולי גם מבשרת את זמנם של הרעיונות המוסריים

רחל טלשיר
רחל טלשיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רחל טלשיר
רחל טלשיר

ההישג האחרון של המגמה הטבעונית בישראל הוא, בלי ספק, זכייתה של טל גלבוע בסוף העונה השישית של "האח הגדול". כששמעתי על הזכייה נזכרתי ברוזה פארקס (1913–2005) ממונטגומרי, אלבמה, אותה אפרו־אמריקאית שהתפרסמה כאשר סירבה בשנת 1955 לפנות את כיסאה באוטובוס לאדם לבן. היא נעצרה ובהמשך, בעזרתו של מרטין לותר קינג והמוני תומכים, הוחרמו האוטובוסים של מונטגומרי. שרשרת האירועים הזאת הובילה לכך שחברת האוטובוסים הציבורית ביטלה את מדיניות ההפרדה הגזעית שלה.

מראש ייאמר שלא צפיתי — סיבותי לא מעניינות, אפילו לא אותי — לא בעונה זו ולא בעונות קודמות של "האח הגדול". לכן אין לי דעה או תובנה על מהלכים תוך־טלוויזיוניים או בין־אישיים כאלה ואחרים שסללו את ניצחונה של גלבוע. בימים האחרונים יזמתי כמה שיחות עם צופים נאמנים ומהם למדתי שלהצלחתה של גלבוע, כמו לזאת של הזוכים הקודמים, יש אין ספור אמהות ואבות. זה אמר שבזכות החמלה, ההיא אמרה שבגלל המלחמה, מישהו אמר שמנחם בן המליץ, אחרת אמרה שההפקה התערבה. בקיצור: מעשה טלאים. כצפוי.

גלבוע. זמן האג'נדהצילום: צילום מסך ערוץ 2

בטור שכאן אני רוצה להדגיש את חלקם בניצחון הזה של הארגונים למען רווחת בעלי החיים. כל אותם אנשים שעובדים, רובם ככולם ללא שכר, למען מטרה שהם מאמינים בה. לעתים קרובות כשאני צופה בעבודתם אני מצטערת על כך שאף אחד מהם אינו מקדיש את כישרונו כדי לקדם את השלום במזרח התיכון. אפשר להסכים או לא עם האג'נדה שלהם אבל אי אפשר שלא להתרשם מהמסירות, מהיסודיות ומהרצינות. אני עתונאית מגיל עשר ("דבר לילדים") ואף פעם לא פגשתי דוברת או דובר מעולים כמו הילה קרן מאנונימוס. היא זמינה בכל שעה, תמיד מוכנה, לעולם עוזרת ומשקיעה.

ובחזרה לטל גלבוע: זאת הפעם הראשונה, על כך יש הסכמה גורפת, שהזוכה ב"האח הגדול" היא מישהי עם אג'נדה. מאליה עולה השאלה האם לקראת בחירתה היתה התגייסות של הארגונים למען בעלי החיים? התשובה היא שבהחלט כן. אופי ההתגייסות הזאת היה ברור ונטול סייגים: ההצבעה איננה עבור גלבוע אלא עבור בעלי החיים. הנה למשל פוסט שהופיע בעמוד הפייסבוק של אנונימוס יום לפני הזכייה: "עוד מעט זה מתחיל: תכנית הגמר שבה — אנחנו מקווים — תוכרז לראשונה טבעונית ופעילה לזכויות בעלי־חיים בתור הזוכה ב'האח הגדול'. לכל מי שעדיין לא הצביע - ההזדמנות האחרונה מתחילה עכשיו... 'אמיצה', 'וולגרית', 'מדהימה', 'גסה', 'צעקנית', 'תותחית', 'תוקפנית', 'מעצבנת', 'לא רואה בעיניים'... לא משנה מה אתם חושבים על טל גלבוע, עם העובדות קשה להתווכח — בשלושת החודשים האחרונים היא העלתה את המודעות בישראל לזכויות בעלי חיים וטבעונות בצורה חסרת תקדים... רוצים לעזור לטל לזכות? סמסו היום ומחר את הספרה 1 למספר 2626 - עד 10 פעמים ביום!"

קשה לאמוד את מספר הפעילים למען בעלי החיים בישראל. בעמוד הפייסבוק של "אנונימוס" יש יותר מ–100 אלף איש, ובעמוד של "תנו לחיות לחיות" יש מעל 90 אלף. כמובן שישנם רבים שלא פעילים בפייסבוק אבל כן מושפעים מהבאז ברשת. התוצאה הסופית ב"האח הגדול" מוכיחה את מה שידוע: יש לארגונים האלה יכולת עבודה והתגייסות מרשימות. בעיקר ברגעים מכריעים. הם כוללים גם את ויגן פרנדלי, את 269 ואת החזית לשחרור בעלי החיים (שמזוהה עם גלבוע). יש עוד הרבה פעילים שאינם מזוהים עם קבוצה כלשהי, וישנם כמובן עשרות רבות של ארגונים שמספקים בתי מחסה לכלבים ולחתולים.

פארקס. לא קמהצילום: REUTERS

ועדיין לא הצלחתי להסביר מדוע נזכרתי, בהקשר הזכייה של גלבוע, דווקא ברוזה פארקס. גם מפני ששתיהן היו הנשים המתאימות בזמן ובמקום הנכונים. אבל בעיקר מפני שהזכייה של גלבוע, כמו ההצלחה של פארקס, מזכירה שיש בכוחם של אנשים לשנות דפוסי התנהגות ותבניות חשיבה. נכון שהמקרה של גלבוע נתפס כזעיר ביחס למה שחוללה פארקס. הרי מה זה ניצחון ב"האח הגדול?" ועדיין, יש סיכוי שמשהו באווירה הכללית ישתנה ושהניצחון של גלבוע הוא חלק מתמורה כללית שתשנה את סדר היום. לא רק לטובת בעלי החיים אלא גם לטובת רבים אחרים שעובדים למען רעיונות מוסריים. גם פארקס וגם גלבוע שאבו כוח מקבוצה גדולה של אנשים כשהניפו רעיון בדרכן המתריסה. לבד הן לא היו יכולות אבל ביחד ניתן לשנות גם הרגלים מושרשים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

רחל טלשיר

רחל טלשיר | לאכול או לא לאכול

בעלת טור "לאכול או לא לאכול"

racheltalshir@gmail.com

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ