מי מפחד מהחומוס של מזרח ירושלים?

שיטה חדשה נותנת פתרון לכל הירושלמים חובבי חומוס שמפחדים ללכת לקחת אותו בעצמם ממזרח העיר

רוני קשמין
רוני קשמין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
החומוס של זיאד אבו שוקרי הקטן במזרח ירושלים
רוני קשמין
רוני קשמין

ג'אמאל הלסה, תושב ירושלים, הוא בכלל חשמלאי במקצועו, שהחליט לאחרונה לענות על צורך חדש שנתעורר בעיר: להביא חומוס לכל מי שמפחד ללכת לקחת אותו בעצמו. בכל יום שבת הוא מציע את שירותיו כשליח, ומביא משלוחי חומוס מכל אזורי העיר העתיקה והרובע המוסלמי בפרט עד שער יפו לכל מי שמזעיק אותו טלפונית (תמורת עמלה סמלית, כמובן). הלסה אמנם עושה זאת בעלות מסוימת, אבל מעיד על עצמו: "כסף לא מעניין אותי. אני יודע שישראלים אוהבים חומוס אבל עכשיו כולם מפחדים להיכנס לעיר, אפילו אני מפחד להיכנס לפעמים, אבל אני יותר רוצה לעזור".

הכל התחיל כשהמצב בירושלים הסלים. לפני, היה נוהג הלסה לאכול עם חברו אייל בחומוס "לינא" בעיר העתיקה. בגלל המצב, הפסיק אייל להגיע וביקש מהלסה שיעשה לו "טייק אווי של חומוס וכנאפה". וכך היה. בפועל, ג'אמאל הפך לשליח לעת מצוא. ברמה הערכית, הוא עושה זאת בעיקר כשגריר של רצון טוב, כשחומוס הוא אולי הסמל המרכזי והסַמָּן למערכת היחסים המורכבת בין ערבים ליהודים. זה יכול לבוא לידי ביטוי כסמל לסכסוך, דרך קרבות הניטשים על בעלות וטריטוריה (מי המציא את החומוס? למי החומוס הטוב ביותר? הופיע עוד בתנ"ך או לא הופיע?) אבל גם כסמל לדוּ קיום ומפגש. חומוסיות כמו "אבו חסן" ביפו או "לינא" ו"אבו שוקרי" בירושלים הן דוגמאות שמנכיחות שלום ואחווה שבשגרה. אולי בזעיר אנפין ובטח לא תמיד, אבל הן כאלה שבימים כתיקונם תמצאו בהן, דרך צלחת חומוס אחת – שני עמים שנפגשים.

חומוסצילום: אביעד הרמן

ירושלים, שטח עימות משחר הימים, יודעת ימים לא קלים. כשאנשים מפחדים לצאת לרחובות בשל הדקירות, או מה שמכונה "אינתיפאדה של סכינים", אין תחום שלא ספג מהלומה אנושה, החל מחיי היומיום ועד חיי הלילה, מדוכני החומוס והפלאפל, דרך הברים והמסעדות וכלה במורל בעיר בכלל. "אנשים לא באים לירושלים וירושלמים לא יוצאים מהבית", אומר הלסה אם בעבר היו החומוסיות מייצרות מפגש או מסמלות תקווה, היום רובן עומדות ריקות, תזכורת כואבת לשבר, לפחד ולאובדן התקווה. זו גם המציאות העגומה שהלסה מבקש להילחם בה. "אני לא אומר לאנשים להפסיק לפחד, אבל אני מקווה שיפחדו קצת פחות. לא כולם רעים, כמו שלא כולם טובים, יש גם באמצע".

למעשה, המשלוחים שהוא מציע הם בדיוק זה. נקודת המפגש בשער יפו היא גם פרקטית וגם מקום טוב באמצע להיפגש בו. בדרך זו, שמקצתה פרקטית ומקצתה סמלית, מבקש ג'אמאל למצוא פתרון קטן לצורך (גם בימים טרופים אלו, ירושלמים זקוקים לחומוס שלהם) אבל, על הדרך, למצוא גם פתרון (קטן) לסכסוך. לייצר מציאות חדשה ורודה יותר, כל פעם קצת, דרך צלחת חומוס.

טראנספורטר, משלוחי חומוס מהעיר העתיקה. כל שבת, מהשעה 9:30 בבוקר, עד לשער יפו. טווח מחירים: 10-20 שקלים. טלפון: ג'אמאל 054-7931477.   

רוני קשמין

רוני קשמין

כתבת ועורכת משנה במדור האוכל של הארץ

באינסטגרם: https://www.instagram.com/roni_kashmin/

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ