בקשה לצו מניעה הוגשה נגד מאיר אדוני וקבוצת כתית

הסערה מאחורי סגירת מסעדת "סזרינה" שפעלה שלושה חודשים ובראשה עמד השף מאיר אדוני ממשיכה. בעלי המקום מבקשים צו מניעה בהתקשרות של אדוני וקבוצתו עם החברה לפיתוח קיסריה וטוענים: "אדוני וכתית ניסו להשתלט בצורה בריונית"

רותם מימון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השף מאיר אדוני
רותם מימון

סגירת מסעדת סזרינה תוך שלושה חודשים מרגע פתיחתה ממשיכה לגרור התפתחויות וכנראה טומנת בחובה יותר מאשר עוד מסעדה שנעלה דלתותיה: בין היתר, כוללת הפרשה בוררות והתערבות בתי משפט. 

ביום שלישי שעבר בעלי המסעדה סזרינה הגישו בקשה דחופה לצו מניעה זמני ולצו מניעה ארעי במעמד צד אחד נגד קבוצת כתית, בראשה אדוני עומד, בניסיון למנוע ממנה לפנות ולהתקשר עם מועדון הגולף קיסריה, בהקשר של מסעדת סזרינה. 

ההליך המשפטי מגיע אחר סדרת התבטאויות של אדוני לפיהם נעשה לו תרגיל עוקץ והוא פועל לפתוח את המסעדה מחדש עם שותפים אחרים. כך, אדוני פירסם יום לאחר סגירת הדלתות פוסט ברשתות החברתיות ובו כתב לעוקביו: "לפני שלושה חודשים פתחנו בשמחה ובאושר גדול את סזרינה, ילדה חמישית לקבוצת כתית. המסעדה הצליחה ושגשגה בזכות צוות מסור ומוכשר שאין שני לו. לצערי בעקבות נסיבות שאינן בשליטה של קבוצת כתית ותלויות בגורמים אחרים הגענו לכדי מצב שלא נוכל להמשיך לארח אתכם באופן שאנחנו מאמינים ומרגישים שנכון ומגיע לכם. ולכן בצער רב אנחנו סוגרים את מסעדת סזרינה בתקווה למצוא את הדרך לפתוח אותה מחדש עם שותפים חדשים לדרך ובתנאים בהם נוכל לתת את מה שאנחנו מאמינים בו".

בהמשך טען אדוני כי נעשה לו עוקץ ועל כן נאלץ לדבריו לסגור את מסעדתו ובראיון שנתן ב"7 לילות" בידיעות אחרונות חיזק את דבריו כי הוא פועל ללא הרף לפתיחתה מחדש. בהמשך, בראיונות שמסר בשבועות האחרונים במסגרת קידום תכנית "משחקי השף" הבהירו אדוני וקבוצת כתית שבראשה הוא עומד, כי לא רק שמסעדת סזרינה היתה מצליחה ונסגרה טרם זמנה, אלא שהם פועלים ללא הרף כדי להקימה עם שותפים חדשים.

בבקשה למתן צו מניעה שהוגשה בשבוע שעבר בשם בעלי מסעדת סזרינה (הרשומה בשמה הקודם, אלבטרוס בר מסעדה, שפעלה לפניה במקום) נכתב כי אדוני וקבוצת כתית לא היו בעלי המסעדה, אלא נשכרו כחברת ניהול בלבד על סמך המוניטין שיצרו לעצמם כמומחים בניהול מסעדות. בבבקשה נכתב כי אדוני וצוותו מקבוצת כתית כשלו בניהול המסעדה, תוך שהקבוצה "מעמיסה עלויות שווא על המסעדה שאינן לצרכי הפעלתה, מתנהלת בבזבזנות ובזלזול ומנפחת את עלויות התפעול והוצאות המסעדה, באופן שהופך את הפעלתה להפסדית, כאשר בהפסדים נושאת המבקשת בלבד". על פי הנטען בבקשה, משהתברר כי המקום מפסיד יצרו בעלי המסעדה קשר עם אדוני, ומשהתעורר משבר בין שני הצדדים החליטה קבוצת כתית לעזוב את המסעדה.

צילום: רמי שלוש

בשיחה עם גורמים בסביבת מסעדת אלבטרוס נטען כי בנוסף על כך שאדוני הצהיר על סזרינה כ"בייבי" שלו בזמן שלטענתם מעולם לא היתה כזאת, אלא רק נשכר כחברת ניהול, בימים האחרונים הוא מוציא את דיבתם. מבחינת בעלי המסעדה, הבעיות החלו כאשר הפרסומים של אדוני על כך שנעקץ הובילו לטענתם לנזקים ויצרו מצג שווא מול החברה לפיתוח קיסריה שהמסעדה אינה פעילה בזמן שהיא אכן פועלת, לטענתם, גם אחרי עזיבת כתית. על כן מבקשים בעלי המסעדה מאדוני וקבוצתו להימנע מכל פעולת משא ומתן שיש בה כדי לגרום להפרת הסכם השכירות בין סזרינה לבין החברה לפיתוח קיסריה וכן להימנע מכל פעולה שיש בה כדי לשדל את עובדי סזרינה לעבור לעבוד אצל קבוצת כתית. אך מעבר לכך, דורשים הבעלים מאדוני וצוותו להימנע מלבצע כל פנייה או התקשרות עם החברה לפיתוח קיסריה, למועדון הגולף ומנוייו בנושא.

מנגד, נשמעות טענות של עובדים ובעיקר ספקים שעבדו עם בעליה של סזרינה כי הם מעכבים תשלומים (לצורך הוצאת צו המניעה הפקידו בעלי המסעדה 75,000 שקלים) וכי בצעד משפטי זה הם מנסים למשוך אש לכיוון אחר. בתגובה על טענות אלה מסרו אנשי חברת אלבטרוס: "זו טענה ישנה. אין אף ספק שלא הגענו איתו להסדר. להזכירך, ההסכמים עם הספקים היו הסכמים שחברת כתית כרתה ויצרה מצב שבו אלבטרוס היא רק המשלם. עם זאת בעלי אלבטרוס כיזם החליט שאיש מהספקים לא יפקד. נכון שנעשתה פריסת תשלומים עבור חלק מן הספקים, אבל כולם קבלו את כספם".

לטענת בעלי המסעדה, צו המניעה התבקש כאשר "מחברת ניהול נהפכה (קבוצת כתית, ר"מ) בן רגע ל'אדוניזם' – אשר הפגינה התנהלות בריונית וחסרת תום לב, תוך שימוש באמצעי לחץ פסולים, על מנת לדחוק את רגלי המבקשת מהמסעדה, לנשל את המבקשת מזכויותיה ומהשקעותיה, עד שלבסוף נטשה את ניהול המסעדה, כל זאת כדי שתוכל להתקשר באופן ישיר עם החברה לפיתוח קיסריה ולחזור אל המסעדה כשהיא 'חופשייה'".

בתגובה לכתבה זו אמרו בעלי המסעדה: "אנו מברכים על החלטת בית המשפט למנוע מקבוצת כתית להתקשר עם החברה לפיתוח קיסריה ולהמשיך בחתירה תחתנו. ההחלטה לא תתקן את הנזק שנוצר אבל אולי תוכל במעט לעצור אותו".

קבוצת כתית נתבקשה להגיב לבית המשפט תוך שבעה ימים, אך טרם נתקבלה תגובה. לילך ספיר, מנכ"לית קבוצת כתית מסרה בתגובה לכתבה זו: "הגשת בקשה למניעת משא ומתן כשלא מתקיים משא ומתן הינה דרך מקורית לקבל תשומת לב ותו לא. כל הטענות העסקיות של הצדדים הינן בהליך בוררות ומן הראוי שלא נגיב עליהם".

מאיר אדוני מסר בתגובה: "מאחל שבוע טוב ובשורות טובות לעם ישראל".

רותם מימון

רותם מימון

כותב, אוכל, שותה וגם עורך מדור האוכל והטיולים של אתר הארץ.

מנהל קבוצת הפייסבוק: אוכלים את הראש

ובאינסטגרם: https://www.instagram.com/rotemmon/

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ