השף רפי כהן הורשע בתקיפת עובד מסעדתו

השף רפי כהן, הבעלים של מסעדת "רפאל", הורשע בתקיפת עובד במסעדה, אך זוכה מעבירת איומים מחמת הספק. כהן בתגובה: "מדובר בסיפור הזוי"

רותם מימון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: דניאל צ'צ'יקצילום: דניאל צ'צ'יק

השף רפי כהן, הבעלים של מסעדת "רפאל", הורשע בתקיפת עובד לשעבר במסעדתו, אך אולם זוכה מעבירת איומים מחמת הספק. התקיפה אירעה לפני ארבע שנים, אולם רק השבוע הוכרע הדין בבית המשפט.

הסיבה לאלימותו של כהן כלפי עובדו נעוצה בחשד של השף כי העובד, אשר פרי, גנב מזון מהמסעדה. לפי כתב האישום פרי, שעבד במשמרת בוקר וצהריים באותו היום, קיבל את אישורו של מנהל המשמרת בסיום העבודה לארוז ולקחת הביתה את מנת האוכל שהוכנה עבורו. השף שצפה מביתו דרך מצלמות האבטחה של המסעדה בנעשה, הגיע למקום במכוניתו. לפי כתב האישום יצא כהן מרכבו, והחל לתקוף את העובד באגרופים לפניו, כשהוא צועק עליו כי נראה במצלמות האבטחה כגונב מזון. כהן נחשד כי תפס את תיקו של העובד, חיפש בו ללא רשות, ומשלא מצא דבר – הכה את המתלונן באגרוף בפניו, קילל ואיים "יא בן זונה, אני אקבור אותך... אני אתבע ממך חצי מיליון שקל". לדברי פרי האירוע נהפך לאלים, ובמהלכו נחשד כהן כי הכה את פרי שבע פעמים, כשהוא מקלל ומאיים. כתוצאה מכך סבל פרי מחבלות בפניו, סחרחורות והקאות והיה בבית חולים.

איסור הוצאת אוכל מהמסעדה היא מדיניות המקום, מסעדת רפאלצילום: אייל טואג

האירוע קרה בספטמבר 2012 לאור מדיניות המונהגת במסעדת רפאל מזה שנים, לפיה אסור לעובדי המסעדה להוציא ממנה מזון וכי הדבר הוא הליך קבוע וידוע לכל עובד במקום. עם זאת, פעמיים קודמות לאירוע, לקח פרי לביתו מנות שרכש בכסף, אולם כהן העיר לו על כך שאסור להוציא מזון מהמסעדה ועל כן בפעם הזאת פנה אל מנהל המשמרת. על-אף האיסור להוציא מזון, נהוג ברפאל שעובד שהחמיץ את ארוחת הצוות, רשאי לארוז ולקחת מזון הביתה. לפי כתב האישום חשד כהן כי פרי ומנהל המשרת רוקמים קנוניה מאחורי גבו וכי ביקש מהעובד לפתוח את התיק אולם זה סירב. בכתב ההכרעה השופט עידו דרויאן אמר כי "בליבי ספק קל, אך ממשי, שמא האמרות שהפריח הנאשם בעת המעשה ומיד לאחריו נגעו אך ורק לכוונתו לנקוט באמצעים משפטיים באמצעותם יבוא חשבון עם המתלונן, ולרצונו שהמתלונן לא ישוב למסעדה" ולבסוף קבע כי הוא מרשיע את הנאשם בעבירה של  תקיפה ומזכה את השף מחמת הספק מעבירת איומים.

השף רפי כהן אמר להארץ בתגובה כי מדובר במלצר שהיה עורך דין ו"הוא בדה את הסיפור ותבע אותי בבית דין לעבודה. אחרי שהשופטת פסקה נערך משפט אחר, כלומר זה אותו סיפור שנדון בשני בתי משפט שונים וכבר נקבע שלא היתה תקיפה. אני בהלם איך בכל זאת יש עוד משפט ובו לא אני לא הייתי מוכן להודות במשהו שלא עשיתי. בשבוע שעבר רצו להרשיע אותי רק בדחיפה ולא הסכמתי על כך, עכשיו מאשימים אותי באגרופים שלא היו. יש פה אוסף של שקרים וסתירות בעדויות".

את תגובתו הרשמית שלח השף בכתב וזוהי לשון התגובה במלואה:

קשה לי מאד לתת תגובה ולא האמנתי שאגיע לרגע הזה בחלומות השחורים ביותר שלי. 

אתמול אחרי הכרעת הדין חשבתי שאני מת, לא יכולתי להרגיש כלום והרגשתי זרם בכל הגוף. הייתי בהלם. לא האמנתי, נעלבתי עד עמקי נשמתי. 

בקלות יכולתי להגיד היום שאלה מושחתים ושמדינת ישראל בגדה בי אבל אני לא מרגיש כך ואני עדיין מאמין בבית משפט באופן מוחלט. אין בליבי גם כעס על השופט שמאד הערכתי אותו על היחס המנומס והאדיב שהוא נותן לי ואמרתי לא פעם שהוא נותן לי ביטחון ואני מרגיש מאד בנוח באולם. 

אני גם לא מתכוון לדבר על הפרקליטות כי הבנתי שהם בעלי הבית פה ואני פוחד מהם פחד מוות מכל מה שמספרים לי. הכאב והצער הגדול ביותר אצלי זה שהשופט לא האמין לי ובעצם אני משקר. כל מי שמכיר אותי יעיד שאני לא משלים עם שקר וכשמשקרים לי אני לא סולח והנה אני יוצא כאן בעצם שקרן. ואני אתאבד על האמת שלי. כבר שלוש שנים שאני במסע קשה ובמלחמה שלא הכרתי כמותה והכל שלב שאני בטוח שהנה הגיע הסוף מגיע המשך נורא ולא ידוע. 

בעצם מדובר בסיפור הזוי על מלצר שנתפס גונב ואז המציא סיפור של תקיפה, התגייס כתובע משטרתי לאותה התחנה שמתנהל התיק נגדי וביום שהוא מתחיל לעבוד כשלושה חודשים אחרי האירוע אני ושאר העדים מוזמנים למשטרה ואני הופך לחשוד. לא להאמין אותו מלצר הגיש נגדי תביעה בבית הדין לעבודה השופטת זימנה את כל העדים שנחקרות וקבעה בפסק הדין באופן חד משמעי שהמלצר והעדים מטעמן משקרים ופירטה באריכות מדוע והחליטה שלא הייתה תקיפה והמלצר משקר. 

לפני כשנתיים שקיבלתי את כתב האישום נחרדתי. 

נפגשתי עם כמה עורכי דין שאחד אמר לי בוא תביא טפסים רפואיים ונוציא אותך זכאי. לא הסכמתי ואמרתי שאני לא מוכן לשקר. אחד אמר בוא נעשה עסקה וכזו ואמרתי לא. אין עסקאות על האמת. 

ואז הלכתי לשני פרופסורים שאני מאד מעריך ותחילה אמרו שהם ידברו עם הפרקליטות. ושיבטלו את ההרשעה ואז חזרו ואמרו מציעים לך ככה וככה אמרתי להם , תראו , באתי אליכם כדי שתגנו עלי. אחד מהם אמר לי תראה, הפחד הוא שהשופט עלול לכעוס שלא חתמת על עסקה ולהחמיר איתך. שאלתי מה זה איומים? מאפיה?  לא מוכן. אני רוצה שתתייחסו לזה כאילו זה משפט רצח. וכך סוכם. 

כמה ימים אחרי, התקשר אלי הסניגור ואמר לי במפורש שהוא מבין שיש קנונייה נגדי והתחלנו לעבוד. לקחתי את זה כפרוייקט חיי. המון פגישות המון דיונים חקירות ומה לא. הייתי מעורב בהכל והגעתי לדיונים שפטרו אותי מלהגיע. ניהלתי יומן ולילות שלמים קראתי וחשבתי. 

בחקירה של העדים על ידי הסניגור שלי הייתי באופוריה, זה היה היום המאושר בחיי שלכולם התברר השקר והרגשתי בטוח. למחרת בבוקר התקשר הסניגור ואמר שאחרי אתמול הוא משוכנע שהפרקליטות תמשוך את התיק כי זה בלוף והוא ידבר עם פרקליט מחוז. ואז הגיעו עם עוד עסקה ועוד עסקה וככל שהמשפט התקדם והתבררו השקרים כך העסקאות הפכו לחלשות. עד שלפני שבוע שכר מתקרבים להכרעת הדין פנה אלי הסניגור בשם הפרקליטות והציעו עסקה שיאשימו אותי רק בדחיפה בלי שום עונש ושום קנס. וסירבתי מפני שאני לא משקר לעולם ולא מוכן לשקר שתקפתי כי מעולם לא תקפתי איש. ואז הגיע הכרעת הדין והאשימו אותי באגרופים ותקיפה והכל. ואני לא מבין איך ניתן לעשות עסקות על האמת ולביים את המציאות. אז אם הייתי חותם על עסקה שבוע שעבר אז השופט היה כותב שלא היו אגרופים? האם האמת יכולה להשתנות? איך יתכן?

בנוסף התברר לי עוד קודם לכן שלא הוגשו לבית המשפט עדויות ותצהירים של כמעט כל העדים כפי שהתחייבו והדבר קומם אותי מאד ואיבדתי אמון בהם ולכן החלטתי שאני מייצג את עצמי והודעתי על כך לשופט. אני מאמין שההחלטה תתהפך והאמת תצא לאור בקרוב ובכל מקרה אני מאמין באמת ומאמין בבית משפט.

רותם מימון

כותב, אוכל, שותה וגם עורך מדור האוכל והטיולים של אתר הארץ.

מנהל קבוצת הפייסבוק: אוכלים את הראש

ובאינסטגרם: https://www.instagram.com/rotemmon/

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ