המנצחים והמפסידים בחלוקת כוכבי מישלן בבריטניה

מדריך מישלן פרסם בתחילת השבוע את רשימת המסעדות הבריטיות והאיריות המומלצות והממלכה סוערת. גורדון רמזי והסטון בלומנטל שם, אבל במה זכו המסעדות הישראליות פאלומר והברברי?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גורדון רמזי
גורדון רמזי, שומר על כוחו

אחד הסממנים המובהקים לנוכחותו של הסתיו ולבוא החורף הוא החלוקה המסורתית של כוכבי מישלן בעולם. בשבוע שעבר החל סבב הסתיו עם חלוקה של כוכבי מישלן בוושינגטון הבירה (וכוכב מישלן ראשון לנשיא טראמפ באחת מהמסעדות בהן הוא שותף) סין ובחודש הבא צרפת תתכבד בשלל כוכבים. השבוע היה זה תורה של הממלכה הבריטית. באופן מסורתי המדריך כולל גם את אירלנד שחוגגת השנה שיא של 21 מסעדות. לא פחות מ-2,400 מסעדות נבדקו על ידי מבקרי המדריך ומפקחיו והתוצאות מסמנות שנה קולינרית מוצלחת מאוד בממלכה, כשלא פחות מ-24 מסעדות נוספו לו עם כוכב ראשון חדש ועוד חמש מסעדות הוסיפו כוכב לאלה שכבר יש להם (ארבע מסעדות שעלו מכוכב אחד לשניים ואחת שעלתה משני כוכבים לשלושה).

החוג המצומצם של מסעדות העילית הבריטיות המעוטרות בשלושה כוכבים התרחב השנה באופן מפתיע ובלתי צפוי. מסעדת Sketch של השף הצרפתי פייר גנייר ושותפו מוראד מזוז במייפייר לונדון היא הזוכה הטרייה שמצטרפת אל ארבע המסעדות המחזיקות בשלושה כוכבים - גורדון רמזי בצ'לסי, אלאן דוקאס בדורצ'סטר, מסעדת Waterside inn ב-Bray וכן Fat Duck של הסטון בלומנטל (שכזכור בשנת 2015 איבדה המסעדה כוכב בעקבות סגירתה למשך מספר חודשים בעבור מסעדת פופ אפ שפתח בלומנטל באוסטרליה שנה קודם לכן). אם כבר בלומנטל, אזי הוא שמר על כוחו גם במסעדתו השנייה – דינר, שגם הפעם עוטרה בשני כוכבים נחשקים יחד עם עוד 22 מסעדות נוספות. סקץ' שנוסדה בשנת 2005 וזכתה מיד בכוכב מישלן ראשון, קיבלה כוכב שני ב-2013.

הסערה הגדולה בינתיים העולה מהמדריך היא שמסעדת Araki היפנית איבדה את כל שלושת הכוכבים שלה. לא מדובר כאן בירידה משלושה כוכבים אל שניים, אלא מסעדה שמאבדת בבת אחת את שלושת כוכביה (ולא בגלל סגירתה) היא אירוע חריג במדריך, שסירב עד כה לנמ מדוע זה קרה. בינתיים רבות השמועות כי מדובר במהלך שבא לאחר שמקימה - השף מיטצוהירו אראקי עזב את המסעדה וחזר ליפן. לאור פרידות דומות בעבר, עדיין לא ברור מדוע בחרו במדריך להוריד בבת אחת את שלושת הכוכבים, כשהמסעדה מתפקדת כרגיל ולא נערכו בה שינויים מהותיים מעבר לכוח האדם. מעבר לאראקי, עוד שלוש מסעדות איבדו את כוכביהן לחלוטין כשהבולטת בהן היא מסעדת הדים סאם חביבת הקהל יאוצ'ה בסוהו. מלבד מסעדות אלו, גם האטלייה של ז'ואל רובושון שהיתה מדורגת עם כוכב אחד, נסגרה בשנה האחרונה ויצאה מהמדריך.

היחידה עם שלושה כוכבי מישלן בצרפת. כרגע עם שני כוכבים בבריטניהצילום: FRANCK FIFE / AFP

בין המסעדות שזכו בכוכב מישלן נוסף בולטת מסעדתה של השפית הצרפתייה אן סופי פיק La Dame de Pic, שעלתה מכוכב אחד לשניים. בשנת 2018 זכתה המסעדה בכוכב הראשון שלה וכעת הגיע הכוכב הנכסף הנוסף. אגב, פיק היא השפית היחידה ברשימה המחזיקה בשלושה כוכבי מישלן על מסעדתה במולדתה - צרפת, אך גם ברשימה הבריטית נוכחות נשית דלה ביותר. שפית נוספת שבולטת במדריך היא קלייר סמית שעוטרה בעבר כשפית הטובה בעולם ששמרה על כוכב המישלן שלה במסעדתה CORE by Clare Smyth.

השפית הבריטית היחידה ברשימה: קלייר סמית'צילום: Miles Willis / Bloomberg

כצפוי, העיר לונדון מובילה את הטבלה בפער ניכר, כשאחריה מדורגות אדינבורו, דבלין (עם חמש מסעדות חדשות) ובריסטול.

על אף החגיגיות הרבה שנרשמה עם חלוקת הכוכבים, עדיין נשמעה בבריטניה ביקורת על המדריך שהצהיר בשנים עברו כי יחולו בו שינויים מהותיים, אך הלכה למעשה עדיין מעדיף את המסעדות הצרפתיות (ע"ע אן סופי פיק והשף פייר גנייר) ואת הקו הקולינרי והסגנוני שהן מכתיבות. כך גם התעלמותם ממסעדות אותן מובילות נשים שהיו יכולות בנקל לזכות לפחות בכוכב מישלן אחד.

הפינה הישראלית

בין מסעדת שף למטבח של שוק, פאלומרצילום: Helen Cathcart

כמדי שנה, לצד המדריך היוקרתי, מפרסמים במישלן את הביב גורמנד - Bib Gourmand. אותה רשימה שאפשר לקרוא לה פרס הניחומים למסעדות מומלצות אחרות, שאמנם עדיין לא משתוות למסעדות המכוכבות – אך הן משתלמות ונותנות תמורה הוגנת ולרוב יש בהן אווירה משוחררת יותר מאשר במסעדות המכוכבות. יותר מ-140 מסעדות זכו השנה באות – מסעדה מומלצת מישלן ובהן נכללות השנה שתי המסעדות הישראליות השייכות לקבוצת מחניודה – פאלומר והברברי. אמנם בסביבת הקבוצה היתה השנה ציפייה להיכנס למדריך המסעדות המכוכבות עם מסעדתם החדשה "Coal Office", אך מסתפקים בשמחה בנוכחות ברשימת ההמלצות.

רותם מימון

כותב, אוכל, שותה וגם עורך מדור האוכל והטיולים של אתר הארץ.

מנהל קבוצת הפייסבוק: אוכלים את הראש

ובאינסטגרם: https://www.instagram.com/rotemmon/

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ