עובדת יומנגס לשעבר: "שף שהטריד אותי מינית, פוטר והוחזר לעבודה"

העובדת שהתלוננה גילתה כי כעבור שנה הוחזר השף לתפקידו ברשת מסעדות ההמבורגרים. בסוף השבוע פרסמה ססטוס על כך בפייסבוק שזכה באלפי שיתופים. תגובת המסעדה: "השף למד את הלקח"

רותם מימון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המבורגר במסעדת יומנגס
המבורגר מוגזם במסעדת יומנגסצילום: מוטי מילרוד

מיום חמישי בלילה סוערת הרשת בעקבות סטטוס שפרסה דנית בראון, עובדת לשעבר ביומנגס, מסעדת ההמבורגרים בצומת רופין שבעמק חפר. לדברי בראון בפוסט שזכה מרגע פרסומו באלפי שיתופים –  שף שהטריד אותה מינית באופן מילולי והתלוננה עליו, חזר לעבודה כשף הרשת כעבור שנה. "״זכיתי״ לעבוד לצד בוס שהיה זורק הערות מיניות כל הזמן, רומז, אפילו נוגע", כתבה בראון בפוסט. "שיתפתי מלצריות ואחראיות משמרת והרי זה פלא: כולן יודעות וכולן עברו את זה.. שמעתי מפיהן איך הניח לאחת יד על הטוסיק, איך העיר על הצלוליטיס של אחרת, אפילו לי אמר פעם על אחת מהן שהיא סתומה והוא רק רוצה לזיין אותה. מי מכם שמכיר אותי יודע שאישה קטנה אני לא, אני לא שותקת וקשה לי להבליג.. הערתי לו, בהתחלה ממקום חברי, באמת חשבתי שהגזים. באחד הלילות שעבדנו ירדנו למחסנים שממוקמים מתחת לסניף... לבד מתחת לאדמה, דיברנו ..ופתאום הוא אמר משהו על הזין שלו, ככה משום מקום, אמרתי לו שזה לא לעניין ותשובתו הייתה (מילה במילה) ״חכי עד שאני אדחוף לך את הזין הזה עמוק לפה לא תרצי לחזור לבעלך יותר בחיים״.

בראון המזועזעת מתארת כי נאלמה דום ולא הצליחה להגיב באותו הרגע. כשבוע ימים ספגה את האירוע, עד שלא היתה יכולה יותר. "פחדתי לדבר שמא אפסיד את מקום עבודתי ופרנסתי. חזרתי לשם, לעבוד לצידו, נמנעתי כמעט לחלוטין מתקשורת איתו אבל הכעס והעלבון אכלו אותי מבפנים", היא כותבת. "כעבור שבוע בערך הוצאתי את זה. אני זוכרת איך עמדתי בפינת העישון, באמצע משמרת ולא הצלחתי להכיל יותר, בבכי בלתי פוסק סיפרתי אז לזיו, מנהל הרשת מה היה. פניו הלבינו והוא אמר לי לא לדאוג. יום למחרת קיבלתי טלפון מהבעלים, גל בכר, השיחה הייתה נעימה מאוד, הוא הרגיע אותי שזה לא יעבור בשתיקה ושאני לא בסכנה, ביקש שאגיע למשרדים לפגישה לספר לו בדיוק מה היה. אז נסעתי, וישבתי שם מול נעמה, מנהלת משאבי אנוש שלהם, שהייתה מקסימה והבטיחה לי שפה זה נגמר. על הדרך גיליתי שאני לא התלונה הראשונה שקיבלו והעניין מוכר להם". יומיים לאחר מכן אותו השף פוטר. בראון לא חשבה על תביעה או הגשת תלונה במשטרה ולדבריה, "נעשה צדק, ברמה הכי מינורית שלו". כעבור חודש התפטרה, לאחר שלדבריה הפכה לשיחת היום.

הסיפור ניצת מחדש לאחר שבשיטוטיה בפייסבוק בימים האחרונים ראתה כי אותו שף מטריד חזר לעבודה ברשת המסעדות, כיוון שה"מתלוננת" כבר לא עובדת במקום. "את תחושת הגועל הפעם החליף זעם גדול, לא ברור לי איך יכלו לעשות זאת? להחזיר לעבודה אדם שכזה?".

כתגובת נגד לבראון, פרסם גל בכר – מבעלי יומנגס, פוסט בפני עצמו וניסה להציג בו את "האמת" לדבריו. "במהלך הבירור (עם השף, ר"מ) עלה כי הסיטואציה הייתה מעט שונה", כתב בכר, "השעה הייתה 04:00 בבוקר, יום ארוך ודנית נתבקשה לבצע משימה נוספת בטרם תלך הביתה. הדבר הוביל לוויכוח ולחילופי דברים לא ראויים עד לנקודה בה העירה דנית בנושא איבר מינו וזה ענה לה. אין ספק ששפה כזו אין לה מקום לא אצלנו ולא בשום מקום עבודה, על אחת כמה וכמה ממנהל לכפיף ולכן התקבלה החלטה לסיים את העסקתו של אותו מנהל לאלתר. מהיום בו סיים אותו מנהל את תפקידו ובמשך השבועיים שלאחר מכן נתקבלו מצוות עובדי המטבח מספר תלונות על התנהלותה של דנית ונטייתה להשתמש בשפה בוטה. עוד חשוב לציין שמכיוון שאותו מנהל פוטר הדבר אילץ אותי לתפוס את תפקידו ובכך יצר לי מערכת יחסי עבודה מאוד קרובה עם דנית, שבה גם אני נחשפתי לשפה הגסה שבה היא משתמשת על בסיס יומיומי. במהלך התקופה הקצרה שעברה מיום הפיטורים ועד היום בו הודיעה לי דנית שהיא מעוניינת לעזוב, הצטברו על שולחני מספר מקרים שבהם נתפסה כשהיא אומרת דברי שקר. בכך שבועיים וחצי לאחר פיטורי המנהל הודיעה לי דנית כי השעות מכבידות עליה וכי איננה יכולה להמשיך לעבוד. מבחינתי – בשלב הזה – תמה הסאגה, דנית בחרה שלא להגיש תלונה למשטרה, שלא לפנות לשום עו"ד ולא לכתוב שום פוסט בפייסבוק". 

לדברי בכר השף הוחזר לעבודה אחרי שנה, "כי נראה שלמד את הלקח שלו לחיים. אצלנו הייתה משרה פנויה באותה העת, זה התאים לי, זה התאים לו, ניהלנו שיחה ארוכה סביב הנושא שהביא אותנו לסיום היחסים בפעם הקודמת ויצאנו לדרך חדשה".

מרגע פרסום הפוסט של בראון רבים נכנסו לדף המסעדה בפייסבוק וניקדו אותה בציון נמוך ביותר, בטענה כי אינם נותנים יד למסעדה שלא היתה מחזירה עובד שמעל בכספים ולמד את הלקח, אז מדוע מחזירים שף שהצטברו כנגדו תלונות על הטרדות מיניות, גם אם מילוליות?

*****צילום: איליה מלניקוב

תגובות

עד לכתיבת שורות אלה טרם נתקבלה תגובת בעלי הרשת להארץ. יחד עם זאת, בדף הפייסבוק של "מסעדת יומנגס" נכתב:

"שני עובדים דיברו באופן מיני ובוטה אחד לשני. היא יזמה את הבוטות והמיניות אבל הוא היה הבכיר. הוא פוטר והיא קיבלה הזדמנות שנייה.

לאחר האירוע עובדים שכפופים לה התלוננו שהיא משתמשת בשפה מינית ובוטה כנגדם, האם זה הפך אותה למטרידה מינית? אנחנו חשבנו שלא. אולי טעינו, אבל החלטנו להעניק לה עוד הזדמנות. והיו עוד הזדמנויות שנתנו בעקבות תקלות וחריגות שונות, עד שהחלטנו לומר די, אבל היא הייתה זו שלקחה את היוזמה והתפטרה.

שנה אחרי, פגשנו בעובד המפוטר וניהלנו איתו שיחה ארוכה על אותו אירוע. ההבנה, תחושת החרטה והמחיר שהוא שילם על פליטת פה, שאירעה במהלך שיח בוטה, הביאו אותנו לתת גם לו הזדמנות שנייה.

עברה כמעט חצי שנה מאז שהוא הועסק בשנית והשבוע היא העלתה פוסט שמספר סיפור. כלומר חלק מהסיפור, בלי החלק שלה ועם תוספות שמטרתן להדביק לאיש תווית של מטריד מינית. וזה מצליח. זה מצליח, כי היום לא צריך ללכת למשטרה ולא צריך להגיש תביעה, אפשר לכתוב פוסט ברשת ויהיו מאות אנשים שיקבלו את מה שכתבת כעובדות, גם אם הן חסרות ולא מדוייקות.

אז לא, לא ניתן להעניש אדם פעמיים על אותו אירוע, זה לא חוקי ולא מוסרי ולכן אנחנו מתכוונים לגבות אותו ולעמוד לצידו לנוכח ההתקפות שהוא סופג ברשת ולא, אנחנו לא מתכוונים לפטר אותו.

יחד עם זאת, אם תגיע תלונה (נגד כל עובד) היא תטופל באופן מיידי, בדיוק כפי שטיפלנו בעבר. אם תוגש תלונה למשטרה אנחנו נשתף איתה פעולה. אבל כל עוד אין ולא הוגשו תלונות כאלו אנחנו מוכנים לדבר ולקבל ביקורת, אבל עניינית, כזו שמתבססת על עובדות ולא על תחושות לא מבוססות".

רותם מימון

כותב, אוכל, שותה וגם עורך מדור האוכל והטיולים של אתר הארץ.

מנהל קבוצת הפייסבוק: אוכלים את הראש

ובאינסטגרם: https://www.instagram.com/rotemmon/

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ