מחאת הפלפלים עולה שלב

כולנו מתלוננים על מחירי הירקות והפירות, אז עכשיו יש לנו אפשרות להיות חלק מהפיתרון ואפילו בלי לקום מהכסא. מחאת הפלפלים מתפשטת לכל הארץ והולכת להשפיע גם עליכם

יוליה ניקנקין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוליה ניקנקין, עכבר העיר

כולנו מכירים את הסיטואציה שבה עוצרים להעמיס פירות וירקות בסופר בדרך למדף המתוקים או למעבר המוצרים הקפואים. כעבור מספר ימים הירקות מתקלקלים, אנחנו מתאכזבים, זורקים את השקית ויוצאים שוב אל הסופר. במקביל לצרכנות הלא חסכונית, החקלאים מוכרים את תוצרתם במחירי הפסד ובמצבים רבים נאלצים לזרוק סחורה בהתאם להמלצות סיטונאיות. העובדה המצערת היא שהפירות והירקות עוברים דרך ארוכה מדי עד שהם מגיעים אל המקרר הביתי - ועליה אנחנו משלמים ביוקר.

לא תמצאו כאלה ברשתות השיווק. דלועים ביריד מחאת הפלפלים (צילום: יח"צ)

מתוך שאיפה לקצר את התהליך ולשפר את המצב שלהם ושלנו, באמצע 2014 פתחו חקלאים מהערבה את דף הפייסבוק של תנועת "חקלאות חברתית ישירה", המוכרת יותר כ"מחאת הפלפלים" ופועלת במטרה לחתוך את פערי התיווך. במשך תקופה ארוכה הקימו החקלאים הדרומיים שווקים קטנים במקומות ספורים בארץ, ומכרו פלפלים לצד פירות, ירקות ותוצרת חקלאית מגוונת, ישירות לצרכנים.

בואו להיות חלק מהשינוי. צנוניות בשוק של מחאת הפלפלים (צילום: אלונה להב)

כעת מגייסים מתנדבי התנועה כסף בפרויקט הד סטארט שיסתיים בעוד 23 ימים. הכסף שייאסף יאפשר להקים כמה שיותר שווקי איכרים ברחבי הארץ, בהם תוצע סחורה טרייה ללא תיווך. המטרה פשוטה - להנגיש את התוצרת לקונים במחירים הוגנים, שבמקביל יאפשרו גם ליצרנים להרוויח מהעניין. בתמורה לסיוע הכספי יקבלו התורמים צ'ופרים מגוונים שנעים מארגזי פירות וירקות טריים, כרטיסים להופעה של נינט טייב, TINY FINGERS ואביב גדג', ועד נופש בצימרים בערבה.

החידה השבועית: אם חקלאי שותל פלפל, משקה, מטפח, שומר, קוטף, אורז ושולח ומקבל עליו שקל אחד לקילו, כמה יעלה אותו הפלפל לצרכן ולמה זה ככה? התשובה בסרטון רמז - הרבה יותר ממה שאתם חושביםבואו נעשה לזה סוף הכנסו ל bit.ly/headfa

Posted by ‎חקלאות חברתית ישירה‎ on Monday, June 22, 2015

מה הקץ', אתם בטח תוהים? ובכן, אין קץ'. עוד לפני שהפרויקט הסתיים קיבלו הפעילים מאות פניות לפתוח שווקים ברחבי הארץ. הציפייה היא להקים שווקים גם בערים הגדולות וגם בפריפריה, כשהעדיפות היא למקומות בהם יש ריכוז חקלאים גדול ושהתחרות כמעט אינה קיימת, כדי לפתוח את השוק ולאפשר למקומיים לרכוש פירות וירקות טריים במחירים הוגנים.  

מחאת הפלפלים - לתמיכה בפרויקט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ