גיל גוטקין, עכבר העיר

כל מי שמוגדר חובב חומוס מצא עצמו מתאבל עמוקות לפני קצת פחות משנה, עת מוסד החומוס הוותיק "הסורים" נסגר לתמיד, והותיר חלל גדול בליבם ובבטנם של החומוסואים, שלא מפסיקים להתגעגע למנת הקומפלט האלמותית שייחדה את המקום עם השילוש הקדוש חומוס-פול-ביצה. עבור כל אלה שעדיין מבכים את לכתו של הקומפלט ומפנטזים על המנה המדויקת של צהרי שישי, בפינו בשורות טובות. בשבועות האחרונים נפתחו שני מקומות חדשים העוסקים בגרגר הקדוש, אחד בתל אביב ושני ברמת גן. שניהם, לדבריהם, מגישים את מנת החומוס המיתולוגית ההיא על פי המתכון הסודי, ומנסים לשחזר את הקסם שעבד בהצלחה שנים. איזה מהם מצליח לשחזר את המתכון האמיתי? כנראה שכל אחד יצטרך להחליט בעצמו, אבל בינתיים, כשברקע טענות סותרות, מחירים זהים ואותו שם למנת הדגל, מנשבות סביב העניין רוחות מלחמה. ויש גם תגובה מצד הנושא בדי.אן.איי המקורי.

הבן של הסורי

לא רחוק מהמיקום המקורי, עדיין בגבולות כרם התימנים, פתח אבי משעניה, הוא הבן הביולוגי של הסורי עצמו, יחד עם שותף נוסף, חומוסיה משלו. בשונה מהסורי המקורי, אצל הבן תמצאו המון מקומות ישיבה בחלל נקי, מואר ומודרני, אם כי ספרטני למדי בעיצובו. אולי כי בכל זאת צריך להשאיר איזשהו זיכרון עמום מאבא חומוס. "חוץ מלהגיש את הקומפלט, היה לנו חשוב לשדרג את המקום הקודם מבחינת ניקיון וסדר, אבל בעיקר גם מבחינת השירות והחיוכים", מספר שי אברמוב, השותף. אצל הבן של הסורי מתמקדים אך ורק במנת הקומפלט (22 שקלים), ומלבדה יש בתפריט רק סלט ירקות (15 שקלים) ושתייה קלה בלי אף מנה אחרת שתסיח את הדעת ממוקד המשיכה המרכזי. "אין לנו תכנון להוסיף עוד דברים ומנות אחרות לתפריט, ואנחנו מתמקדים רק בקומפלט הכי טוב שאנחנו יכולים לעשות", מסכם אברמוב. עכשיו רק נותר לבדוק אם התפוח נפל מספיק קרוב לעץ.

הבן של הסורי - הלל הזקן 10, כרם התימנים, תל אביב

מעניין מה אבא חושב על היצירה. הקומפלט של הבן של הסורי (צילום: גיל גוטקין)

חומוס קומפלט

רחוק מהכרם, אי שם בחלק הרמת גני של רחוב ז'בוטינסקי הסואן, נפתח "חומוס קומפלט", שמכריז בחגיגיות שאצלו מוגשת המנה האמיתית של הסורי. צהל קיסר, שמכין את החומוס ונמצא בתחום הגרגרי למעלה מ-40 שנה, מספר שאחרי שנים של אכילה אצל הסורי באופן קבוע, הצליח לפענח את המתכון הסודי ולשחזר אותו בהצלחה. בשונה מהתפריט המאוד מצומצם אצל הבן של, חוץ ממנת הקומפלט המתחייבת (22 שקלים) מכינים במקום גם חומוס בלאדי, שמכיל פחות טחינה, וממנו יוצרים מנות חומוס אחרות דוגמת חומוס גרגרים ומסבחה (22 שקלים). ויש גם אוכל ביתי נוסח קציצות ותבשילי בקר שמגיעות כחלק מארוחה עסקית (38 שקלים / 48 למנה גדולה) עם שתי תוספות, חומוס קטן וכמה סלטים שמשתנים מדי יום. הבעלים לא מסתפקים במיתוגם כחומוסיה נטו, והחל מהשעה 17:00 יפעילו במקום מוזיקה שמחה ויגבו את האווירה במנות קלילות יותר דוגמת סלט ארטישוק וכרובית ותבשיל גזר, שיעשו נחת לכל מי שנמצא באזור ומחפש קצת יותר מרק אוכל בעמידה.

חומוס קומפלט - ז'בוטינסקי 41, רמת גן

המנה הרמת גנית הטוענת לכתר הקומפלט המקורי (צילום: אושר עוז)

מחומוסיית "הבן של הסורי" נמסר: "שמענו על המקום ברמת גן אבל לא התעניינו ולא ביקרנו שם. שמענו גם שמועות על זה שיש להם את המתכון, אבל אין ולא היה לבעלים קשר אל הסורי. אצלנו זו המשפחה וזה המתכון המקורי והאמיתי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ