ג'וקים חיים, חתולים ושלוליות דם: מה חיכה לפקחי משרד הבריאות באטליז המפורסם בחיפה

צו סגירה מנהלי מיידי הוצא לאטליז המפורסם של האחים אדרי בעיר התחתית בחיפה, וכן 480 ק"ג בשר הושמדו בשל תנאי תברואה ירודים

רותם מימון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אטליז
לא ראוי למאכל אדם. תמונת אילוסטרציה

ג'וקים חיים המסתובבים בין המדפים, חתולים שנוגסים בשיירי בשר ושלוליות דם: זה מה שחיכה לפקחי משרד הבריאות כשנכנסו לביקורת פתע באטליז החיפאי המפורסם  של האחים אדרי. בעקבות הבדיקה הוציא רופא מחוז צפון במשרד צו מנהלי הקורא לסגירה מיידית של המקום הפועל ברחוב נחום דוברין בחיפה. "בביקורת זו נמצא מצב תברואתי ירוד מאוד", כותב פרופסור שמואל רשפון רופא המחוז בצו וכן לא הסתפק רק בסגירת המקום אלא גם פעל להשמדת 480 קילוגרמים של בשר ונקניקיות, אשר נמצא בבדיקה כי יוצרו ללא רישיון ומעבר לכך - אינם ראויים למאכל אדם ואף מסוכנים. לפי צוות הבדיקה שכלל פקחים ממשרד הבריאות וכן וטרינר של עיריית חיפה, בעת הביקורת נראו עובדים המכינים בלילת נקניקיות ממוצרי בשר בקר קפואים ירודים.

הביקורת שנערכה באטליז ביום חמישי שעבר חשפה אמת מטרידה ועוכרת שלווה לגבי איכות חומרי הגלם הנמכרת באטליזים ובקצביות ברחבי הארץ, גם בטובות שבהן ולפי רשימת הליקויים התברואתיים בקצבייה החיפאית יש יותר מנורת אזהרה. לפי הצו, רשימת הליקויים כה מזעזעת שלא היתה ברירה אלא לפעול לסגירה מיידית של המקום. בין הליקויים מקפיאי האטליז מוסתרים מחוץ לעסק ובתנאים ירודים ביותר, חדרי הקירור מלוכלכים בשלוליות דם, מדפי הבשר עליהם הוא מונח ישירות עשויים מעץ בלוי וסביבם ג'וקים חיים, ואם כל זה לא מספיק, הוסיפו הפקחים כי בעת הביקורת גם נראו חתולים מסתובבים בעסק. כשיצאו אל החצר האחורית המצב לא היה טוב בהרבה, שכן הם גילו כי זו מזוהמת בשאריות בשר מהן ניזונים חתולים וכי היא מלאה בצואת ציפורים, על אף שנמצאו בה תנורי בישול פועלים עם חלקי פנים של טחול וכבד וכלי עזר שונים לייצור מוצרי בשר.

את הצו סיכם פרופסור רשפון ב: "באופן חריג הוצאתי את צו ההפסקה לפני שערכתי לך שימוע בעניין, וזאת בגלל הסכנה החמורה והמיידית לבריאות הציבור הנגרמת מייצור כמויות גדולות מאוד של מוצרי בשר מגוונים בתנאים תברואיים ירודים ביותר.

נכון לכתיבת שורות אלה, לא ניתן היה להשיג את תגובת המקום.

רותם מימון

כותב, אוכל, שותה וגם עורך מדור האוכל והטיולים של אתר הארץ.

מנהל קבוצת הפייסבוק: אוכלים את הראש

ובאינסטגרם: https://www.instagram.com/rotemmon/

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ