מה עובר על מסעדת "רפאל"?

לפני שלוש שנים בדיוק נסגרה מסעדת רפאל בסערה תקשורתית גדולה, ונפתחה מחדש כעבור חודשיים. עכשיו, אחרי תקופה בה נרשמו חוסרים במלאי, נסגרה המסעדה בערב פסח ומאז לא נפתחה לקהל. העובדים מתלוננים שלא קיבלו משכורות ואילו השף רפי כהן מסרב להשיב

רוני קשמין
רוני קשמין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני קשמין
רוני קשמין

בשנים האחרונות הוזכר שמה של מסעדת היוקרה "רפאל" ושל השף רפי כהן החתום עליה, פחות בענייני האוכל ויותר בענייני שחיתויות ורכילויות, עלילות משפטיות ופרשיות מסתורין חצי עלומות. וכך גם עכשיו. זו לא הפעם הראשונה שהמסעדה נסגרת ומיני סיבות טבולות פיקנטריה לסגירה מתחילות לצוף מעלה. היו מי שידעו לרמוז על מצבו של השף, היו שדיברו על סכסוכי עבודה ועל אווירה עכורה במסעדה (פיטורין, קטטות וצעקות למשל); השף לעומת זאת דיבר בעבר על חשד למעילה בכספים, וכעת – הנושא החם, אם כי מושתק להפליא, הוא הלנת שכר העובדים, יש מי מהם שטוענים כי לא קיבלו משכורות כבר חודשים.

במערכה הנוכחית, הדבר היחיד שידוע הוא שהמסעדה סגורה לקהל מזה 10 ימים. על דלת המסעדה תלוי שלט לפיו המקום יהיה סגור למשך שבוע בגלל שיפוצים במבנה. ואולם, השלט כתוב ברישול לא אופייני, ולא מצוין בו תאריך. לדברי עובדים במתחם השלט תלוי עוד לפני החג, כלומר לפחות שבועיים, ולא נראה כי הגיעו ספקים בימים האחרונים המעידים על פתיחה קרובה. המלון שפועל באותו מבנה עובד כרגיל בעת השיפוץ, ועובדים בו העריכו כי המסעדה פשוט לא תיפתח שוב. בינתיים, המערכת הטלפונית פועלת כסדרה אך ללא מענה או הודעה על כך שהמקום סגור, ניסיונות להשיג את השף כהן עלו בתוהו והסיבות עוד לוטות בערפל, ואין מי שיודע לומר אם תפתח שוב "רפאל".

איסור הוצאת אוכל מהמסעדה היא מדיניות המקום, מסעדת רפאלצילום: אייל טואג

בשנת 2014 נסגרה המסעדה באופן פתאומי על ידי השף רפי כהן עצמו. בשיחה עם "הארץ" אמר אז השף שהמסעדה נסגרה לאחר שהתגלתה בה מעילת ענק בכספים, שבוצעה דרך מערכת המחשוב. כעבור חודשיים פתח אותה כהן מחדש, אולם תוך זמן קצר התמוטט ופונה לבית חולים. מאז ועד היום ידעה המסעדה לא מעט משפטים ושערוריות. בינואר האחרון הפסיד כהן בתביעה לשף גיא גמזו ממסעדת אריא, מי שהיה סגנו ברפאל במשך שנים, על כך שלא שילם לו פיצויים. כמה חודשים קודם לכן הורשע כהן בתקיפת עובד. לאחרונה פרסם מבקר האוכל ניב גלבוע באתר מאקו כתבה על טענות העובדים על המתרחש מאחורי הקלעים של המסעדה, וגם אז בחר השף רפי כהן לא להגיב לטענות.

"אולי רפי (כהן) קיבל את מה שמגיע לו", אומר אחד העובדים שטוען להלנת שכר וביקש להישאר בעילום שם, "אבל אני לא יודע למי זה עוזר, כי יש גם צוות עובדים שהפרנסה שלהם נפגעה, שהמשענת שלהם התמוטטה", הוא מוסיף. בכפיפה עם דעתו של העובד, עובדים נוספים מרמזים, מי פחות ומי יותר, על הלך הרוח של השף, שמעיב על המסעדה כולה. במקרים אחרים, מספרים העובדים על חוסרים במסעדה – מחומרי גלם כמו בשר, דרך משקאות קלים, או אספקת יינות שלא חודשה; מנות בתפריט שחסרות בו דרך קבע ועד השף עצמו, שהוא אולי החסר המרכזי במסעדה. "ראיתי את רפי כהן רק פעם אחת ברפאל", מעיד אותו העובד שטוען להלנת שכר ועבד בה מספר חודשים. "כשדרשתי לראות אותו כי לא קיבלתי את תלוש השכר שלי, ואף אחד לא סיפק לי תשובה – הזמינו לי משטרה", הוא מספר.

במקרים מסוימים, ורק בקרב עובדים מסוימים, נפתרו הדרישות הכספיות דרך מנהלת המשמרת, שהוציאה כסף מזומן מן הקופה, "כדי להשקיט את הרוחות". במקרים אחרים, כמו במקרה של העובד המדובר, הדרישות הכספיות נגררו לכדי קריאה למשטרה. "השוטרים אמרו לי שמתוקף תפקידם הם חייבים להוציא אותי מהמסעדה", הוא משחזר. "אני לא מבין איך זה ייתכן שמשטרה תפנה אותי מהמסעדה רק כי התעקשתי לקבל את המשכורת שמגיעה לי כחוק, בזכות ולא בחסד", הוא טוען. "אין לי ממנו (מרפי כהן) שום דרישה אלא שישלם את המשכורת שמגיעה לי, אני אפילו לא מדבר על פיצוי", מסביר, ועל עצמו מעיד כי הבין זה מכבר כי אין לו ברירה אלא לפנות לעורך דין עם הדרישה. "מפה לשם, התקווה האחרונה שלי היא לתבוע, אבל בגלל המצב ב'רפאל' – מצאתי את עצמי עובד בשתי עבודות שונות, ויחד עם הלימודים – פשוט לא מצאתי זמן לפנות לעורך דין", אומר.  

לעדותו מצטרפים עובדים אחרים שעבדו כמלצרים וכטבחים, המעידים כי כל אימת שמנסים להשיג תשובות מרפי כהן עצמו – נחסמים. "או שהוא לא עונה לטלפון, או שעונה וטוען שהוא בחו"ל, אבל בכל מקרה אי אפשר לחלץ ממנו תשובה", זו רוח הדברים. למרות זאת, אין אחד מהם ממהר להספיד את "רפאל", על היותה מסעדה שהיא מוסד, כזה שידע הרבה עליות וירידות ב-16 שנות פעילותו. מוסד שספג זה מכבר סגירות מתוקשרות ופרשיות מתוקשרות לא פחות, ועל כולן התגבר וצעד קדימה. אם גם הפעם תנתר המסעדה ותפתח שוב אחרי הסגירה הנוכחית – רק הזמן יגיד. 

לא ניתן היה להשיג את תגובתו של השף רפי כהן.

רוני קשמין

רוני קשמין

כתבת ועורכת משנה במדור האוכל של הארץ

באינסטגרם: https://www.instagram.com/roni_kashmin/

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ