180 מסעדנים יוצאים נגד גירוש מבקשי המקלט

במכתב שנשלח למשרד ראש הממשלה, קראו שפים ומסעדנים לעצור את גירוש מבקשי המקלט מאריתריאה ודרום סודן. בין החתומים: ישראל אהרוני, יובל בן נריה, קבוצת R2M והאחים ירזין

רוני קשמין
רוני קשמין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבקשי מקלט
מבקשי מקלט מפגינים מול מתקן חולותצילום: אליהו הרשקוביץ

נוכח האיום לגרש את מבקשי המקלט חזרה לאפריקה, החליטו צמד המסעדניות רוני קדר ומזלי דוש ("מאפיית לחמנינה") לצאת במאבק פעיל. הן ניסחו עצומה למשרד ראש הממשלה ובה החתימו תוך 24 שעות קרוב ל-170 שפים ומסעדנים מרחבי הארץ, כולם מתנגדים לגירוש, דורשים מהממשלה לבטלו ולמצוא מענה חלופי. "החלטנו שצריך לעשות מעשה, כי האנשים הללו עובדים אצלנו הרבה שנים ואנחנו (המסעדנים) מכירים אותם באופן אישי, מי קרוב יותר ומי פחות, וחוץ מהיותם בני אנוש, הם גם חברים, העומדים בפני גירוש שמציב בפניהם סכנת חיים ממשית", אומרת קדר.

לפי קדר, נהיר כי את הפליטים מאריתריאה אי אפשר להחזיר לארץ מוצאם. "כל העובדים אצלנו (בלחמנינה) הם אריתראים, ולא סתם לא מחזירים אותם לאריתריאה.  הממשלה יכולה להגדיר אותם כ'מהגרי עבודה' כדי להצדיק את מהלך הגירוש, אבל אם חשופים לחיים קשים ואף סכנת חיים בארץ מוצאם, אז בפועל הם לא מבקשי עבודה, אלא פליטים המבקשים מקלט מדיני וחובתנו האזרחים לסייע בעדם", טוענת. "כרגע, לפי הפתרון הנוכחי, יחזירו אותם למדינה שלישית אחרת, אבל אני סבורה שיש פתרון אחר, הומאני יותר, לכל האנשים הללו שעבור רבים במדינה מדובר בקהילה די שקופה, במקרה הטוב ו'סרטן בגוף האומה', במקרה הרע. לנו, כמסעדנים, זה אולי חשוב במיוחד כי אנחנו מכירים אותם, מה שלא ניתן לומר על חלק גדול מאזרחי המדינה, שלא נחשף אליהם ולא מכיר. כמסעדנית, אני נחשפת אליהם ומכירה אותם, את הסיפורים האישיים – את החיים שהיו להם קודם ומה גרם להם לעזוב בית ומשפחה, לעזוב הכל ולברוח, לחפש עתיד במקום אחר, שעכשיו נמצא בסכנה".

בהמשך, מבקשת קדר להעיד בזכות מבקשי המקלט שהיא מכירה. "אלו אנשים חרוצים וטובי לב, יודעים לעבוד, איכפת להם, הם למדו את השפה, אבל בתקופה האחרונה – היחס אליהם (מצד הממשלה) השתנה. במקום לאפשר להם להשתלב, כולאים אותם. ומה שהתחיל מכליאתם במתקן 'חולות' הדרדר ללחץ לגרשם. בלי שום קשר למה שאנחנו מכירים ובמקום למצוא איזה פתרון אנושי שיאפשר להם להישאר", היא מוחה.

בעצומה שניסחו קדר ודוש אף הוצע פתרון חלופי למבקשי המקלט: "מדובר בקבוצה קטנה מאוד של פחות מ-40 אלף איש ואישה. את הטענות בנוגע לכך שהם מרוכזים רק בדרום תל אביב אפשר לפתור בנקל באמצעות פיזורם באזורים אחרים. גירושם וחשיפתם לסכנות קשות אינו הפתרון". בהמשך אף הובע טיעון ערכי ומוסרי: "כולנו התחנכו במערכת החינוך ובצבא לקבל את האחר ולסייע לחלש. אנחנו מחוייבים לכך באופן יומיומי בעסקים שלנו וקוראים לממשלה לעצור את הגירוש ולנהוג במידות החמלה והמוסר שמאפיינות את מדינת ישראל והן הבסיס לקיומה". 

מבקשי מקלט מחוץ למשרד הפנים בדרום תל אביב, בשבוע שעברצילום: מגד גוזני

לפי שי ברמן, מנכ"ל איגוד המסעדות בישראל, לסיפור של גירוש מבקשי המקלט יש שני צדדים – צד אחד הוא הומניטארי, מוסרי וערכי והצד השני הוא צד כלכלי. "כמובן שהצד ההומניטרי הוא בעיניי הראשון במעלה והעיקרי אבל אנחנו, מתוך עיסוקנו (באיגוד המסעדות) עוסקים יותר בהיבט הכלכלי, שכן אנחנו ארגון מעסיקים. המהות היא שאנחנו מכבדים את העובדים שלנו, ביניהם מבקשי המקלט ולפיכך, כשאנחנו ניגשים לעניין, כחלק מהעבודה שלנו בארגון, אנחנו בעצם דנים בסוגייה איך אנחנו ממשיכים להעסיק אותם כאן", מסביר ברמן, ובתוך כאן מבהיר כי היוזמה איינה של איגוד המסעדות אלא של המסעדנים והמסעדניות. "יוזמה שהגיעה מהשטח", כפי שהוא מגדיר זאת, מבלי לפגום בחשיבותה. 

"לאנשים הללו יש תרומה משמעותית מאוד לכלכלת ישראל", הוא מדגיש. "הם עובדים בעבודות שאף אחד אחר לא מוכן לעשות, והם ממלאים עמדות שהמשק צריך. כששוק העבודה בישראל עם אבטלה של קרוב ל-4% (קרי כמעט בלא אבטלה) אין היום אלטרנטיבה לעובדים הללו. חשוב לי גם להבהיר כי הם לא מחליפים עובדים ישראלים, זה דבר מהותי שצריך להיאמר. הטענה הזו שהעובדים הללו, מבקשי המקלט, מחליפים עובדים ישראלים, היא דמגוגיה. ושוב, בהתייחס להיבט הכלכלי בלבד – השורה התחתונה כאן היא שאין באמת אלטרנטיבה לעובדים הללו וגירושם יעמיד את המשק במצב שיהיו חסרים פה אלפי עובדים בתחום המסעדות, מלונות, סיעוד וניקיון", הוא מתריע. "הם הלוא גם מנקים את הרחובות, הם עובדי מדינה. הצביעות שהמדינה מצד אחד אומרת לא להעסיק אותם וביד השנייה שולחת אותם לנקות את רחובות ישראל, היא בלתי נתפסת". 

בניסיון לשנות את עמדת מקבלי ההחלטות וכדי לההראות כי קדר ודוש לא פועלות לבד, לווה המכתב למשרד ראש הממשלה בחתימות של שפים, מסעדנים ואנשי צוות רבים המבקשים לבטל את גזרת הגירוש. "מה שיפה הוא שגם בערים כמו בירושלים, בה כמעט ולא מועסקים מבקשי מקלט, חתמו על העצומה, פשוט כי גם שם יש אנשים שלא יכולים לשאת את המהלך הזה ומצטרפים למחאה ממקום ערכי, עקרוני ומהותי", כך קדר.  בין החתומים על העצומה ניתן למצוא, בין השאר, את צוות עובדי מאפיית "לחמנינה", בית הקפה "התחתית", קבוצת "R2M" על שלל עסקיה (ביניהם "קופי בר", "בראסרי" והוטל מונטיפיורי"); יורם וארי ירזין ("קפה איטליה", "זוזוברה", "מגזינו" ועוד); ובין השפים – יהונתן בורוביץ', ישראל אהרוני, יובל בן נריה, ברק אהרוני, אביבית פריאל אביחי, מושיקו גמליאלי, יהלומה לוי ועוד.

מסעדנים המבקשים להצטרף ולחתום על העצומה, מוזמנים לשלוח דואר אלקטרוני אל: ronny@lachmanina.co.il

רוני קשמין

רוני קשמין

כתבת ועורכת משנה במדור האוכל של הארץ

באינסטגרם: https://www.instagram.com/roni_kashmin/

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ