צרות בממלכה |

האם אימפריית המסעדות האיטלקיות של ג'יימי אוליבר קורסת?

סגירה של מסעדות רבות וחובות של מיליוני פאונדים. האם השף העירום בדרך לפשיטת רגל?

רוני קשמין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'יימי אוליבר
רוני קשמין

בדיוק שנה עברה מאז דווח על כך שג'יימי אוליבר, הלוא הוא השף הבריטי הידוע גם בכינוי "השף העירום" צפוי לסגור שש ממסעדותיו האיטלקיות בבריטניה. הסיבה הרשמית שיצאה אז מטעמו של השף הייתה הברקזיט, הפרישה של הממלכה המאוחדת מהאיחוד האירופי, שהובילה בדלת האחורית לתופעות בלתי רצויות כמו אינפלציה, עליית מחירים וירידת ערך המטבע המקומי. בפן הקולינרי פקד מאז את הממלכה המאוחדת גל של סגירות מסעדות – ביניהן גם שש ממסעדותיו האיטלקיות של השף-סלב הבריטי, "Jamie's Italian". אז, הסביר אוליבר את גל הסגירות הצפוי במסעדותיו כפועל יוצא של "תנאי מסחר קשים, לחצים ואי וודאויות", את כולם קשר למצב של בריטניה פוסט ההצבעה בעד הפרישה מן האיחוד האירופי, אולם כעת – מסתמן שהמצב עמוק וחמור בהרבה. 

לפי דיווחים שהתפרסמו בתקשורת הבריטית, רשת ("אימפריית") המסעדות האיטלקיות של השף נקלעה לחובות בסך 71.5 מיליון לירות שטרלינג, מעל 355 מיליון שקלים. ראשון לדווח על כך היה המגזין The Sun, שטען כי אוליבר עצמו הפציר בבעלי הנכסים לקצץ בדמי השכירות שהם גובים מהנכסים בהם פועלות מסעדותיו, בניסיון לעצור את הידרדרות הרשת ממצב של  חדלות פירעון לקריסה כוללת.

בעקבות הפנייה, החליטו נושיו בסוף השבוע האחרון כי בכמה ממסעדותיו יקוצצו דמי השכירות עד לגובה של 30 אחוז, כחלק מהליכי הבראת החברה. בנוסף, כחלק מצעדים שיינקטו למטרת שיקום והתאוששות הרשת, הוחלט בחברה כי 12 מתוך 25 ממסעדותיה בבריטניה תיסגרנה – במחיר של 450 עובדים שיאבדו את משרותיהם. בין הסניפים שייסגרו: סניף בבריסטול, סניף אחר בקינגסטון וסניף נוסף בהארוגייט, עיירת ספא בצפון יורקשייר. לפי שעה, לא נשקפת סכנה ל-28 המסעדות של אוליבר מחוץ לממלכה המאוחדת, בהם סניפים בזכיונות באוסטרליה, איחוד האמירויות, תאילנד, קפריסין, איסלנד, שוודיה ואירלנד. 

אם לרדת לרזולוציות במספרים – לפי בית המשפט הגבוה בבריטניה, החברה המפעילה את רשת המסעדות האיטלקיות שאוליבר עומד בראשון, צברה חובות בגובה 30.2 מיליון לירה שטרלינג במשיכות יתר ובהלוואות; ובנוסף, חייב אוליבר 41.3 מיליון ליש"ט לרשות המיסים, ספקים ולשכירות; וכ-2.2 מיליון ליש"ט לעובדים שונים ברשת.

ג'יימי אוליבר נולד בשנת 1975 באסקס, במזרח אנגליה, להורים בעלי פאב־מסעדה מקומי. עד היום הוא מחזיק באחוזת נופש קיצית שם המוערכת ב-10 מיליון ליש"ט. הוא נשוי ואב לחמישה ילדים. מעבר לרשת המסעדות האיטלקית אותה השיק בשנת 2008, אוליבר שותף ומחזיק ביותר במסעדות אחרות בבריטניה (מצדקה ועד ברביקיו ופיש אנד צ'יפס). הוא פתח רשת של בתי ספר לבישול וחנויות, הוצאה לאור של ספרים ושל "מגזין ג'יימי" שמופץ ב-46 מדינות, קרן צדקה שמכשירה מובטלים לעסוק במקצועות המטבח כולל מסעדות שהקים עבורה ברחבי אירופה, הוא מייצר כלי מטבח, גדג'טים ומוצרי מזון בריאות שנושאים את שמו וכמובן בעל תוכניות טלוויזיה מוערכות.

עם היוודע עניין "הצרות בממלכה" של אוליבר נשמעו בבריטניה קולות אחרים המעלים את השאלה מדוע השף העומד בראש הרשת, שידוע גם כאחד השפים העשירים והריווחיים בעולם והונו שלו (ושל זוגתו  ג'ולס) מוערך ב-225 מיליון ליש"ט, אינו מכניס את ידו לכיסו על מנת לרפא את האימפריה שבנה. אוליבר עצמו, אגב, סירב להגיב לטענות.

רוני קשמין

רוני קשמין

כתבת ועורכת משנה במדור האוכל של הארץ

באינסטגרם: https://www.instagram.com/roni_kashmin/

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ