אכל את הפלפל החריף בעולם והובהל לטיפול נמרץ

תחרות אכילת חריף הסתיימה בבית חולים, אחרי שאחד הטועמים נתקף בכאבים עזים בעקבות אכילת הפלפל החריף ביותר בעולם

רוני קשמין
רוני קשמין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קרלויינה ריפר הפלפל החריף בעולם
רוני קשמין
רוני קשמין

תכופות, הצד המכוער של תחרויות אכילת חריף הוא הצרבת, כאבי הבטן ואולי המאצ'ואיזם שמגיע בדלת האחורית. במקרה זה, תחרות אכילת פלפלים חריפים במדינת ניו יורק הסתיימה בדרך גרועה בהרבה. בחור בן 34 מצא את עצמו בבית חולים אחר שאכל את ה"קרוליינה ריפּר", הפלפל החריף בעולם (נכון לעכשיו) המכונה גם "מלאך המוות" ונאמד בכ-2,000,000 יחידות סקוביל וחריף פי 500 מרוטב טבסקו. לפי דיווחים ב- BBC, בעקבות אכילת הפלפל החריף בתחרות, החל הבחור, שנותר בעילום שם בכל הפרסומים, להקיא מיד, אך רק לאחר ימים ספורים החל לסבול מכאבי ראש פתאומיים וחמורים במיוחד (Thunderclap Headaches) שהופיעו, כל פעם לכמה שניות, ונעלמו. 

בעקבות הכאבים שהיו עזים ומשתקים, פונה הבחור לבית החולים, שם עבר מנעד בדיקות נוירולוגיות, עד שבדיקת CT הראתה כי עורקים במוחו התכווצו, בתסמונת ששמה המלא הוא התכווצות הפיכה של כלי הדם המוחיים, RCSV, ומתרחשת לרוב בעקבות טראומה, לא תמיד כזו הנובעת ממקור ידוע. במקרים אחרים, היא משויכת דווקא לתרופות מסוימות ולסמים ואילו כאן, זו הפעם הראשונה המתועדת בה היא מופיעה אחר אכילת פלפל חריף באופן קיצוני. מאידך, פלפל הקאיין, חריפותו מוערכת 'רק' בין 30,000-50,0000 יחידות סקוביל, כבר נקשר בעבר עם הצרויות בעורקים והתקפי לב.

היות וזהו האירוע הראשון המתועד של התסמונת הנובעת מאכילת פלפל חריף, האירוע פורסם גם בכתב העת הרפואי BMJ Case Reports ובהמשך, הרופא שבחן את המקרה אף פרסם אזהרה כללית לפיה על כל מי שאוכל פלפל חריף וסובל בעקבותיו מכאבי ראש עזים ופתאומיים, לגשת בדחיפות לבית החולים לשם קבלת טיפול רפואי.

חצי הכוס המלאה במקרה המצער של תחרות אכילת הפלפלים שעלתה על שרטון, הוא שבריאותו של האיש שבה אליו, והסימפטומים הנשנים נעלמו כליל תוך כמה ימים, ואילו העורקים שבו לעוביים וגודלם התקין. בדרך כלל, התסמונת ממנה סבל עוברת מעצמה בתוך ימים, אולם במקרים אחרים, אומנם נדירים, היא עלולה להוביל לשבץ מוחין. דוקטור קולותונגן גונסקרן, מבית החולים הנרי פורד בדטרויט, אשר כתב את הדו"ח על המקרה, סיכם בקביעה כי על אנשים להיות מודעים לסיכונים, אם הם מתכוונים לקחת חלק בתחרויות שכאלה בעתיד.

רוני קשמין

רוני קשמין

כתבת ועורכת משנה במדור האוכל של הארץ

באינסטגרם: https://www.instagram.com/roni_kashmin/

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ