חרם קולינרי? שתי שפיות מובילות ביטלו השתתפותן בפסטיבל "ראונד טייבלס" היוקרתי

למעלה מ-90 שפים ואנשי אוכל חתמו על מכתב שקורא להחרים את פסטיבל האוכל "ראונד טייבלס" שנפתח השבוע בתל אביב, כשהם דורשים "ריבונות מזון לכולם"

איתן לשם - צרובה
איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גבריאלה המילטון
ביטול בדקה ה-90. משמאל, גבריאלה המילטון, השפית המצטיינת בארה"ב ב-2018צילום: Kris Connor / Getty Images for N

מכה למארגני פסטיבל האוכל היוקרתי "ראונד טייבלס" שאמור להיפתח השבוע במספר מסעדות יוקרה ברחבי תל אביב ולהימשך עד ה-23 בנובמבר, כששתי שפיות מובילות ביטלו את השתתפותם בפסטיבל. ביטולה של גבריאלה המילטון ממסעדת "פרון" בניו יורק, שאמורה הייתה להתארח במסעדת "קופי בר", הגיע בימים האחרונים ומצטרף לביטול קודם של השפית אנה רוס מסלובניה, מי שנבחרה לשפית הטובה בעולם. ביטולה של המילטון מגיע אחרי מאמצים כבירים שהשקיעו חברי תנועת החרם נגד ישראל. במכתב פתוח שכתבו תומכי ה-BDS הם קראו לשפים שמשתתפים באירוע לבטל את השתתפותם, כשלמעלה מ-90 אנשי אוכל מרחבי העולם חתמו עליו.

"אנו מבקשים מכם לנקוט עמדה נגד מחיקתו של עם מקומי ולבטל את השתתפותכם בפסטיבל הקולינרי בישראל", נכתב בדברי ההסבר לבקשת החרם. "אירועים כמו "ראונד טייבלס" הם חלק ממבצע שמטרתו לסייע לממשלת ישראל לנרמל את ההכחשה המתמשכת של זכויות הפלסטינים. משרד החוץ הישראלי השקיע משאבים בקמפיין זה מתוך כוונה מפורשת לשפר את תדמיתה של ישראל בחו"ל, ולהשתיק את זעמו על מעשי הטבח ופשעי המלחמה". אל המכתב הזה, כאמור, הוסיפו 90 מסעדנים ושפים את חתימתם, פי שלושה מהכמות שחתמה על מכתב דומה בפסטיבל הקולינרי שהתקיים בשנה שעברה.

שתי השפיות המובילות שביטלו את השתתפותן באירוע לא סיפקו הסבר לביטול נכון לשעות אלה (בסביבתה של רוס טוענים כי היו אלו חילוקי דעות מקצועיים גרמו לביטול), ותומכי החרם ממשיכים את מאמציהם כדי לגרום לשאר השפיות המתארחות בפסטיבל לעשות צעד דומה. מארגני החרם טענו ששפית נוספת, איסה מאצוקי - הזוכה הטרייה בתואר "שפית השנה באיטליה" שאמורה להתארח במסעדת "הירקון 99", נמחקה מלוח האירועים של הפסטיבל. היא הוצגה כ"הצלחה נוספת למאמצים" אך מארגני הפסטיבל מיהרו להרגיע ולהודיע שהשפית המובילה כבר נמצאת בארץ והכרטיסים לאירועים בהשתתפותה נמכרו כולם. בדיקה באתר הפסטיבל מוכיחה שמאצוקי אכן מופיעה בתוכנייה ולא ביטלה את השתתפותה או ביקשה "להעלים" אותה מאתר הפסטיבל, בניגוד להודעת מארגני החרם. 

על פי המכתב הפתוח של תנועת ה-BDS, הביטולים האחרונים מצטרפים לגל שכולל את כוכב הפוטבול האמריקאי מייקל בנט, ולא פחות משלושה שפים נוספים שביטלו את השתתפותם בפסטיבל "ראונד טייבלס" בשנתיים האחרונות. 

פסטיבל "ראונד טייבלס" שמתקיים זו השנה הרביעית, הוא חלק מפסטיבל בינלאומי שמעניק לקהל המקומי הזדמנות לערוך היכרות עם עבודתם של השפים המובילים בעולם, באמצעות "שידוכם" למסעדה בה יבשלו במשך מספר ימים. השנה הוקדשה תכנית הפסטיבל לשפיות, עדות לשנה העוצמתית שחוותה התנועה הפמיניסטית בעקבות התרוממות תנועת #Metoo. מהלך זה עורר מחאה עזה אף יותר אצל המתנגדים לפעילות ישראל, שראו בו "צביעות אל מול מעשי הטבח הישראליים". 

מאמצי החרם הם הדהוד של הצלחות קודמות של התנועה שהצליחה בין היתר להביא לביטול הגעתם של מספר מוזיקאים שאמורים היו להשתתף בפסטיבל מטאור. רק בשבוע האחרון כמעט ונמנע משחק של נבחרת הכדור-מים בישראל, בשל קריאות לחרם נגדה בספרד. "אנו מקווים שלא תאפשרו לכישורי הבישול שלכם לשמש כיסוי עבור אפרטהייד וכיבוש צבאי", כתבו מארגני החרם הקולינרי במכתב הפתוח שלהם כשאחד מהם אף הגדיל וביקש "ריבונות מזון לכולם". 

מהפקת הפסטיבל נמסר בתגובה: "פסטיבל ראונד טייבלז הינו פסטיבל בינלאומי ברמה הגבוהה ביותר, השם את ישראל בחזית הקולינריה העולמית וככזה עושה הדים לא רק בשוק המקומי אלא גם בכל העולם כולו. כתוצאה מכך חשוף להתקפות בלתי פוסקות על ידי ארגונים הקוראים לחרם על ישראל.  חבל לנו שהעיתון בוחר להעלות כתבה המשכתבת את דברי ההבל של הארגון האגרסיבי של ה- BDS שכל כולם מנסים לעשות פרופגנדה בכל דרך אפשרית על חשבונם ועל גבם של אמנים מכל העולם ומקשר בין פעולות הארגון לבין ביטול כזה או אחר, הנפוץ בארועים בסדר גודל כזה מבלי לבדוק את העובדות עד סופן. ההפקה כהרגלה דואגת להעניק את השירות הטוב ביותר לקהל לקוחותיה בכל מצב שלא יהיה ובמידה ואירוע כזה או אחר מתבטל היא מתחייבת להחזיר את מלוא כספם של הלקוחות או למצוא אלטרנטיבה שונה במידת האפשר והרצון. אנו גאים ומאושרים לצאת לדרך ולארח בשבועיים הקרובים אלפי לקוחות שבאים ליהנות מחוויה יוצאת דופן. ההפקה מאחלת לכל המשתתפים והסועדים מהארץ ומהעולם עוד שנה של חוויות קולינריות מרגשות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ