"לא פיצוי, הנחה": היועמ"ש מתנגד לפשרה של מסעדת 'צפרה'

למעלה מחמש שנים אחרי שלקוחה טענה שבשר העגל הוחלף בבשר חזיר, הצדדים הגיעו להסכם פשרה במסגרתו תציע המסעד פיצוי של 2.4 מיליון שקלים. לאחרונה הביע מנדלבליט את הסתייגותו מהמתווה והחזיר את ההחלטה לבית המשפט

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חלל מסעדת צפרה מבפנים
בית המשפט קבע כי יש ראיות לכאורה והתיר לתובעת, נטלי סווירי, לייצג את כל מי שהזמין במסעדה מנות בקר וקיבל, הלכה למעשה, חזירצילום: דודו בכר

עשרה חודשים אחרי שהוגש לבית המשפט הסכם הפשרה בין מסעדת 'צפרה' לסועדת שהגישה נגדה תביעה ייצוגית בגין החלפת בשר עגל בבשר חזיר, היועץ המשפטי לממשלה מסר לבית המשפט את התנגדותו למתווה הפשרה עליו הוסכם. היועץ המשפטי, אביחי מנדלבליט, נימק את התנגדותו להסכם בטענה שהוא אינו מספק פיצוי הולם ו-"חוטא לתכליות החוק, וביניהן הרתעה מפני הפרת הדין ומתן סעד הולם לנפגעים מהפרתו". 

במסגרת הפשרה עליה הוכרז בינואר האחרון, הגיעו הצדדים להסכם לפיו יפוצו לקוחות המסעדה בסכום כולל של 2.4 מיליון שקלים. ההסכם הגיע אחרי כמעט חמש שנים של התדיינות משפטית, במסגרתן טענה התובעת שבמהלך ארוחה במסעדה לא פחות מארבע מנות שהיו אמורות להיות מורכבות מבשר עגל, הכילו למעשה בשר חזיר. צפרה הכחישה לאורך כל הדרך את הטענות, וממשיכה לעשות זאת גם על גבי הסכם הפשרה עצמו.

"צפרה" הכחישה ועודנה מכחישה כפי שאף מצויין בהסכם הפשרה את כל הטענות . תמונת ארכיון צילום: דודו בכר

מתווה הפיצוי קובע כי המסעדה תספק לסועדיה ללא תמורה ובכל שעות הפעילות של המסעדה, הטבות שונות. האחרונות תתחלפנה כל ארבעה חודשים ושוויין הכולל לצרכנים יעמוד על סכום של 2.4 מיליון שקלים (סכום הפשרה), לפי הפירוט הבא: במשך ארבעת החודשים הראשונים תעניק המסעדה למי שיגיעו לסעוד בה מנת פתיחה אחת בשם "האנוי קריספי רול", מנה שבבסיסה רשת קסאבה-אורז פריכה, פרגית קצוצה, אטריות ותבלינים טריים (בשווי 36 שקלים).

בתקופה השנייה, בתום ארבעה החודשים הראשונים, תציע המסעדה למשך ארבעה חודשים נוספים, משקה צ'אי מסאלה (בשווי 25 שקלים). בתקופה השלישית, בתום שמונה חודשים מרגע החלת ההסדר, תעניק המסעדה לכל סועדת וסועדת שיגיעו למסעדה, כוס יין קינוח (דיז'סטיף) מסוג "סוויט אומשו/אומה" (בשווי 36 שקלים).

חלוקת ההטבות תיפסק ברגע ששווין הכולל של ההטבות שחולקו לסועדים יגיע לסכום הפשרה המלא שנקבע, 2.4 מיליון שקלים.

מנדלבליט, כאמור, לא רואה במתווה זה פיצוי ראוי וטוען שמי שנפגע מהתנהלות המסעדה, לא באמת יזכה לאותו פיצוי. "ניתן להניח שדווקא חברי הקבוצה שנפגעו בשל התנהלות המסעדה לא ישובו אליה, ולכן קיים חשש שלא תהיה חפיפה בין מי שזכאי לסעוד במסגרת הסדר הפשרה לבין חברי הקבוצה שנפגעו. למעשה עסקינן בפיצוי לציבור בכללותו ולא לנפגעים האמיתיים". כך לפי הפרסום הבוקר ב'כלכליסט'.

היועץ המשפטי קבע גם כי "לא ברור מההסדר אם הלקוח יידרש לרכוש ארוחה שלמה במסעדה הנתבעת לצורך קבלת ההטבה. ככל שהתנאי לקבלת ההטבה הוא הזמנת מנה, הפיצוי הניתן יכול דווקא להגדיל את הכנסות המסעדה ומשכך לא משמש כגורם הרתעה כלל ואף מהווה תמריץ שיווקי. על פני הדברים נראה כי מדובר במבצע הנחות ולא בפיצוי ממשי".

את דבריו סיכם היועץ בהמלצה למנות בודק מיוחד למקרה, והחזיר את הכדור לפתחו של בית המשפט שיחליט – לאחר שנציגי מסעדת 'צפרה' ישיבו להתנגדות – האם לאשר  או לדחות את הסכם הפשרה אליו הגיעו הצדדים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ