מנת היום במסעדה הפריזאית הידועה: אנטישמיות

צילום שערורייתי של צוות המסעדה המפורסמת Le Train blue במועל יד מסעיר את צרפת. הבעלים בתגובה: "זוהי פגיעה חמורה בערכי החברה"

שלמה פפירבלט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
Le Train bleu
שלמה פפירבלט

"הרכבת הכחולה" -  Le Train bleu - היא מסעדה פריזאית בעלת שם והיסטוריה מפוארת, אשר באה לעולם בשנת 1901, באולם הנוסעים הגדול של תחנת הרכבת "גאר דה ליון" ברובע ה-12 של פריז. כל המי ומי של המאה ה-20, כמו גם חובבי גסטרונומיה צרפתית קלאסית, ישבו אל שולחנותיה ונהנו ממה שהוגש להם - כמו גם מזיו המקום המקושט בסגנון ניאו-קלאסי כמו גם "בל-אפוק", המופיע כיום ברשימת ה-"מונומנטים ההיסטוריים" של צרפת.

le train bleu restaurant

אולם בימים האחרונים עלתה המסעדה לכותרות, מסיבה שמקלקלת את התיאבון לרבים, ובמיוחד לבעליה הנוכחיים, שכינסו בבהלה את יועציהם המשפטיים ואת אנשי יחסי הציבור שלהם - על מנת לטפל בתפוח האדמה הלוהט הזה אשר הושלך לידיהם.

הכל החל בסוף השבוע שעבר כאשר תמונה - שלא ידוע מי צילם ומתי צולמה - צפה ועלתה ברשתות החברתיות, ושותפה שוב ושוב, בדרך כלל בצירוף זעזוע, ובו נראים תריסר מעובדי המקום, מלצרים ועוזרי מלצרים על פי לבושם, ניצבים בחצי מעגל, על רקע היופי הנפלא של אולם המסעדה הראשי, והם מבצעים כאיש אחד את הצדעת ה"קנאל" הידועה לשימצה בצרפת.

ה"קנאל" - או תנועת המועל יד הנאצית ההפוכה - שהביא לעולם ב-2013 ה"קומיקאי" האנטישמי דיידונה - תוך ניסיון לעקוף את האיסור הקבוע בחוק על סממנים נאציים, הפכה בשנים האחרונות לצורת ביטוי פופולרית בקרב אנטישמים.

le train bleu restaurant

נציגי הבעלים הנוכחי של המסעדה, חברת הבת הצרפתית של SSP, ענק המסעדנות הבריטי בתחנות רכבת ושדות תעופה, מיהרו לטפל בעניין ולהגיב. בתוך 24 שעות מאז פורסם הצילום, שותף על ידי רבים ומשם כמובן דילג גם לכלי התקשורת - נמסרה לעיתונות תגובה של גינוי חריף למעשה.

"למדנו על קיומו של הצילום הזה תוך זעזוע ואימה…תלונה רשמית הוגשה מיד בנושא ובזמן שתתנהל החקירה אנחנו נדאג להשעיית כל מי שמופיע בצילום ומועסק עדיין במסעדה… בבוא היום ננקוט נגדם בסנקציות חמורות שיהיו דוגמה לכולם".

בהמשך ההודעה מוסיף ואומר דובר בחברה: "האנשים האלה אשר ביצעו את מועל היד הנאצי ההפוך, מה שהיה לסימן של הזדהות - אשר אנחנו לא מתעלמים ממנו ומחומרתו - עם אנטישמיות בצורתה החמורה ביותר, פגעו באופן קשה בערכים של החברה שלנו הדוחים כל צורה של שנאה, גזענות ואפליה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ