שנה אחרי שנסגר הפאב החיפאי המיתולוגי הסנדק נפתח מחדש

לחץ הקהל עשה את שלו? שנה אחרי הודעת הסגירה המפתיעה - הפאב הוותיק בעיר התחתית נפתח שוב

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
פאב הסנדק בחיפה
צילום: חגי פריד
ליבי שפרלינג

בדיוק לפני שנה הודיע עזרא סלם על סגירתו של פאב הסנדק, אולי אחד ממוסדות השתיינים המבוססים בחיפה. האחים עזרא ויעקב סלם, פתחו את הסנדק בשנת 1979. כמו רבים מבעלי הברים אשר נפתחו בעת ההיא בעיר התחתית בחיפה, בסמוך לנמל השוקק, גם הם היו יורדי ים שהוציאו את פרנסתם על ספינות.

בהתאם, הפאב שפתחו אז, ספון עץ ושופע אווירה, נחשב כמי שהגיש את כל מותגי האלכוהול הנחשקיםבאותה התקופה, בקבוקי ויסקי, קוניאק וברנדי שעשו דרכם ממעבר לים לצד קופסאות שימורים מפתות של טונה איכותית מאיטליה, אנשובי שמנמנים מספרד, ירקות טריים, זיתים וגבינות טובות. עם הזמן התרחב התפריט עוד ואז הוצעו בו רוסטביף, נתחים קרים ומעושנים אחרים, פירות ים ומנות מפוארות כמו חזה ברווז ביין אדום ואחרות.

זה מה שחשב מבקר המסעדות של הארץ - דניאל רוגוב ז"ל על הסנדק בשנת 2005

במאי 2018 הודיע סלם על סגירת הפאב מסיבות אישיות אולם כבר אז, לא שלל אפשרות כי הפאב ייפתח מחדש בגלגול נוסף כזה או אחר. והנה, ביום ראשון האחרון נפתח הסנדק להרצה מחדש. הפעם, האיש המושך בחוטים מאחורי החביות הדשנות הוא איציק ביטון, חיפאי שבעברו עסקים שונים בעיר בתחום הקולינריה וביניהן מסעדת פאפאגאיו המקומית, המסעדה האיטלקית פסטו שבכרמל וכן מסעדת הבשרים MEAT. המעבר דווקא לעיר התחתית ופתיחת הפאב החדש היו טבעיים לביטון.

פאב הסנדק
פאב הסנדק צילום: איציק בן מלכי

"היו לי שנים מסעדות ועסקים על הכרמל", הוא מספר, "בחודשים האחרונים ראיתי שהכרמל זה כבר לא זה, כל העסקים יורדים למטה לעיר התחתית, כל הבילויים מתרכזים שם והדבר גם מקבל רוח גבית חזקה מהעירייה שמשקיעה במתחם הנמל המתחדש ובתנועה טבעית של סטודנטים שממילא מבלים באזור הזה. החלטתי לרדת גם ולפתוח מחדש את הסנדק. דיברתי עם יעקב ועזרא הבעלים הקודמים והם הסכימו למכור לי. זה משמח מאוד להחזיר עטרה ליושנה והשאיפה היא בהחלט לשמר את הסנדק כמות שהוא, לא לעשות כאן שום זעזועים או שינויים מרחיקי לכת, אבל כן, להכניס טוויסטים קטנים שמתאימים לקהל ולרוח הזמן. צריך לזכור שהקהל של הסנדק זה לא קהל צעיר במיוחד של שאר המקומות אלא אנשים בני שלושים פלוס וגם הרבה למעלה מזה". ביטון מעוניין שכל בליין ימצא את עצמו ומתכנן שורה של אירועים בהתאם -  ליין של ערב יווני, ערב ישראלי ואחרים. "השינוי הכי גדול שיקרה בקרוב, ומגיע מדרישת הקהל, זה שהסנדק הולך להפתח בימי שישי בערב", הוא צוחק.

הסנדק, קדושי בגדד 30 חיפה. פתוח כל יום החל מ- 12-2:00. 050-8866195.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ