"אני רוצה לפרוש ממדריך מישלן". הסיבה? גבינת צ'דר

השף הצרפתי מארק ורה זועם על מדריך מישלן על כך ש"העליב" אותו ואת עובדיו, אך האם הוא פשוט פגוע מכך שנגרע ממנו כוכב אחד?

איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מארק ויארט
איתן לשם

ישנן סיבות רבות לרצות לנטוש את מדריך המסעדות היוקרתי מישלן, אך נראה שגבינת צ'דר מעולם לא הייתה אחת מהן. אך זו הסיבה שהובילה את השף מארק ורה ממסעדת La Maison des Bois, במניגו שלמרגלות האלפים הצרפתיים. במכתב גלוי וזועם שהוא פרסם לתקשורת, ורה מאשים את עורכי המדריך בחוסר מקצועיות, זיוף עובדות והכל בגלל גבינת צ'דר, על לא עוול בכפו ובכפה.

"אני כבר בדיכאון במשך שישה חודשים, איך אתם מעיזים לקחת את הבריאות של הטבחים שלי כבני ערובה?", כתב ורה במכתבו. "הם העזו לומר שאנחנו מכניסים צ'דר לסופלה שלנו! הם העליבו את האזור שלנו, העובדים שלי משתגעים מזה! בזמן שיש לנו את הביצים מהתרנגולות שלנו, חלב שאנחנו חולבים מהפרות שלנו, ושני בוטנאים שבוחרים את הצמחים שלנו בכל בוקר!", הוא כתב בכעס גלוי ומתרעם על ההאשמה הקשה מבחינתו, כיוון שהצ'דר מקורה בכלל באנגליה.

במכתבו, השף המפורסם בשל הכובע השחור התמידי לראשו, אפילו מטיל ספק בעצם הביקור במסעדתו על ידי מבקרי מישלן, הידועים בדיסקרטיות שלהם. "אני רוצה לראות את החשבוניות (...) האם יש לכם תיעוד? אתם אמורים להיות מסוגלים למצוא את הראיות לביקור כזה, אם בכלל אירע", כתב. לסיום הוסיף כי עורכי המדריך הם "מתחזים שרוצים רק עימותים מסיבות מסחריות ויח"צניות".

השף אף הגדיל לעשות וביקר פיזית במשרדי מישלן, ביקור שלאחריו דיווח לקהל עוקביו על "היעדר העומק" שמצא במסדרונות במדריך הגסטרונומי המפורסם ביותר, כך לדבריו. אלא שמאחורי הזעם המקצועי הזה ייתכן שמסתתרת פגיעה אחרת, שהרי מסעדתו איבדה כוכב במדריך האחרון והפכה למסעדת שני כוכבים "בלבד". 

ורה אולי מנהל מסע נקמה נגד המדריך, אך הוא אינו הראשון שרוצה לפרוש ממנו. בשנים אחרונות עוד ועוד מסעדנים הביעו את תסכולם מהלחץ הגדול והעול שהיכללות במדריך מביעה עמה. החל מעמידה בתנאים נוקשים, דרך התמודדות עם נהירת סועדים ועד הרגשה של תקיעות יצירתית, הביעו שפים מרחבי העולם להביע את רצונם לפרוש מהמדריך. למרות רצונם זה, המדריך אינו נענה לדרישה ועורכיו הבהירו שוב ושוב כי רק שיקולים מקצועיים ייקבעו מי יישאר מחוץ למדריך ומי יהיה, גם אם לצערו, חלק ממנו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ