בעקבות הכוכב האבוד: השף הצרפתי נכנס לדיכאון ומאיים בתביעה נגד מדריך מישלן

מארק ורה מסרב להירגע מ"תקרית הצ'דר", בה נשלל ממסעדתו הכוכב השלישי. הוא דורש לדעת את סיבת ההסרה המדויקת, מכריז שמאז אינו יכול לעבוד ומאלץ את המדריך לשתף עמו פעולה

איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מארק ויארט
איתן לשם

השף הצרפתי המהולל מארק ורה צלל לדיכאון עמוק, הפסיק את עבודתו ושוקל תביעה משפטית נגד עורכי מדריך מישלן. לאורך השנים מנהל השף הנודע מערכת יחסים סבוכה עם מדריך המסעדות היוקרתי, אך הסבב הלחימה הנוכחי התחיל בגבינת צ'דר. בקיץ האחרון לטענתו של ורה, גבינת צ'דר הובילה להסרת כוכב אחד ממסעדתו La Maison des Bois, במהדורת 2019. ורה טוען שמעולם לא השתמש בצ'דר עבור הסופלה שלו כפי שטען מבקר מטעם המדריך בביקורתו וטעה לחשוב שמדובר בגבינה הזו, "משום שערבבתי אותה עם מעט זעפרן".

כך או כך, ורה איבד את הכוכב השלישי ונותר עם שנים "בלבד". שם רק התחילה הסאגה שבשיאה התפרצות למשרדי מישלן, דרישה לקבל את סיבת הורדת הכוכב ופרסום התנצלות רשמית. כשלא קיבל אותה, דרש ורה להסירו מהמדריך – בקשה שלא התקבלה, מאחר והמדריך "לא מתחשב ברצונות השפים, אלא באיכות המסעדות". 

כל השערורייה וההתפרצות הזו אירעו באוגוסט. כעת, חודשיים אחרי, מבהיר ורה שהוא אפילו לא קרוב לרגיעה. "אני במלונה", סיפר למגזין "לה פוינט". בראיון הוא סיפר כי מבחינתו, לפחות כרגע, "העניין גמור" והוא אינו יכול לחזור לבשל מאחר ונפל ל"דיכאון עמוק וארוך". ורה הרחיב ואמר כי גם הצוות שלו שרוי במצב קשה מאוד מאז נטילת הכוכב, כשתהה "איך אפשר לשחק ככה עם רגשות של אנשי צוות מסורים ומקצועיים". הוא ביקש להתייחס לרגשותיו ורגשות הצוות שלו ("שפרץ בבכי כששמע את החדשות") ולומר יותר על סיבת נטילת הכוכב מאשר "זהו, זה נגמר".

אלא שהדיכאון ואווירת הייאוש הכללית במסעדתו הם רק קצה המעשייה. ורה, באמצעות עורך דינו, שלח מכתב לעורכי מדריך מישלן בו הוא מבקש לברר את סיבת גריעת הכוכב השלישי, "באופן מדויק". מכתב זה מגיע אחרי ערעור שהגיש ורה, שנדחה. בסיומו של המכתב, מאיים עורך הדין כי אם לא ייענו דרישותיו של השף הפגוע, הוא ישקול הליכים משפטיים נגד המוציא לאור של המדריך. 

במדריך בעל הכריכה האדומה כבר ענו על הבקשה והבהירו כי "אף אחד לא מערער על הכישרון של מר ורה, לכן נשקול את בקשתו בכובד ראש ונודיע על החלטתנו בהקדם". וכך סיפור שהחל בגבינת צ'דר ("לא", טוען ורה – רבלושון ובופורט), התפתח במהרה לאחד העימותים העסיסיים ביותר בתולדות המדריך. ורק על כך אולי שווה לשקול להחזיר לוורה את הכוכב האבוד שלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ