ליבי שפרלינג

"המסעדנים לא יצאו מפה בלי פיצוי, שכן אחרת אנחנו מדינה נכשלת", כך סיכם יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, את הדיון בעניין פיצוי למסעדני עוטף עזה בעקבות הפגיעה המתמשכת בעסקיהם. לאחרונה, התאגדו מסעדני אזור עוטף עזה ושיתפו פעולה עם חברי עמותת "מסעדנים חזקים ביחד" – עמותה ארצית שמרכזת עסקים למאבק מול משרד האוצר. אחרי חודשים ארוכים של דיונים הבהיר אתמול (רביעי) גפני כי עד שבוע הבא צפויה להתקבל החלטה, שסופה פיצוי כספי לעסקים שנפגעו בעקבות המצב הביטחוני.

"אני פונה לרשות המיסים, אמרתם שאתם עושים עבודת מטה", הקשה יו"ר הוועדה על הדרג המקצועי, "אנחנו מדברים על זה מאפריל כבר, דובר על פתרון זמני באופן כזה, שהמצב בעוטף עזה הוא כזה שבו מסעדנים נופלים ממש. אנחנו מבקשים כי בתוך שבוע תודיעו לנו מה העלתה עבודת המטה לעניין המסעדנים, או שסתם עבדתם עלינו. מדובר על כסף קטן יחסית. אפשר באמצעות המשרד לפיתוח הנגב והגליל, באמצעות משרד הפנים. במקביל, אני מבקש מהיועמ"ש לוועדה שתגבש הצעת חוק, שתקבע את הקריטריונים הברורים לפיצוי מסעדנים ובעלי אולמות. זה יכול לעלות הרבה כסף, אך אנחנו לא נלך בלי שהמסעדנים יפוצו. אדבר גם עם שר האוצר, המציאות הזו תיפתר". 

לפני דברי הסיכום של גפני העלו נציגי המסעדנים בדרום את עיקרי טענותיהם. "אנחנו מודים על קיום הישיבה הזו", פתח את דבריו שי ברמן, מנכ"ל איגוד המסעדות. "הובטח לאנשים האלה מענק, בעקבות החלטה של ראש הממשלה ושר האוצר, פורסם קול קורא לקבלת המענק . ועכשיו באים בציניות ואומרים להם 'כן מגיע, לא מגיע, לכו לייעוץ משפטי'. כל הגופים משחקים ביניהם פינג פונג והאנשים נותרים בלי הכסף. אנשים לא יכולים בלי המענקים האלה, אלה אנשים שכל שני וחמישי נופלים עליהם טילים. זה מענק שגורם להם לקיים את העסקים שלהם, זה לא ציבור שמבקש תרומות, הם רוצים לעבוד".

תומר מור, מנכ"ל עמותת "מסעדנים חזקים יחד", מחזק את ברמן ואומר כי "בחצי השנה האחרונה אנחנו הולכים יד ביד עם מסעדני העוטף. מצב של טפטופי טילים הוא מצב שפוגע ברווחיות של העסקים וביכולתם להתקיים. אפילו שאין טילים, ורק אזעקות, העסקים מתרוקנים מהלקוחות שלהם. ישבנו כבר לתהליך והגענו לתוצאה של מתן מיליונים לתעשייה הזו, ולצערי זה לא התקדם. אנחנו מבקשים להתיר את החסמים ולעזור למסעדנים". 

בסיכומה של הישיבה כל נציגי הכנסת שנכחו תמכו בבקשות העזרה הכספית והביעו הזדהות עם בעלי העסקים והמסעדנים, תוך שהם באים בטענות אל גורמי המקצוע במשרד האוצר – בו תולים המסעדנים את האשמה גם במאבקים אחרים (היטל עובדים זרים, חשבונות פנסיה וכו'). 

בישיבה השתתפו, בין היתר, מסעדנים ובעלי אולמות אירועים בעוטף עזה, נציגים של רשות המיסים, מנכ"ל איגוד המסעדות שי ברמן, מנכ"ל עמותת "מסעדנים חזקים ביחד" תומר מור, ח"כ עודד פורר, ח"כ אורלי לוי-אבקסיס וח"כ פנינה טמנו-שאטה. את הישיבה ניהל יו"ר הועדה ח"כ משה גפני.

"לאחר מאבק משותף מאומץ של עמותת מסעדנים חזקים ביחד ומסעדני העוטף אנו מתחילים לראות את האור בקצה המנהרה", סיכם תומר מור. "כולי תקווה שהעברת הסכום הראשוני תעשה בהקדם וכי ענף המסעדנות ייכנס במהרה להסדר הפיצויים באזור עוטף עזה, על מנת שתושבי האזור יוכלו להמשיך להנות מתעסוקה ובילוי במסעדות האזור". 

ליבי שפרלינג

כתבת אוכל, אלכוהול ומשקאות במדור האוכל של אתר "הארץ"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ