האם תקנה חדשה תמנע יבוא של בשר חזיר החל מהחודש הבא? כן, אבל גם לא

"מדובר בצעד פורמלי לחלוטין", מסבירה דוברת משרד הכלכלה, אך השורה התחתונה זהה - מחירי בשר החזיר צפויים לזנק

איתן לשם
איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הבייקון
איתן לשם
איתן לשם

האם החל מהחודש הבא לא נוכל יותר לרכוש חזיר ומוצריו? זו הזעקה שעלתה בשבועות האחרונים ברשתות החברתיות, בין היתר בציוץ של שר האוצר לשעבר יאיר לפיד. אלא שמדובר על מקרה קלאסי של "כן, אבל לא". תחילה – הסוף. החל מסוף חודש נובמבר ייאסר ייבוא של כל סוג בשר שאינו כשר. למעשה, מדובר בחדשות ישנות מאוד, מ-1994 ליתר דיוק. "חוק בשר ומוצריו" נחקק כתוצאה של פשרה עם המפלגות החרדיות בתקופת ממשלת רבין. החוק קבע כי אף בשר לא כשר לא יקבל אישור ייבוא.

אך בישראל, בירת התעלולים העולמית, נמצא פתרון "יצירתי" בדמות לקונה בחוק. הלקונה התבטאה בכך שהחוק לא ציין במפורש את כל החלקים האסורים לייבוא, וכך "ניצלו" עשרה מוצרי בשר לא כשרים הכוללים - בין היתר – גם שומן חזיר. את הלקונה הזו ניצלו מספר יבואנים, כך לפי דוברת משרד הכלכלה, שירה קוה, וכשהם נתקלו במכשול מול המשרד היבואנים פנו לבג"צ.

בג"צ הטיל על משרד הכלכלה לתקן את הלקונה, תוך כדי מתן היתר ליבואנים להשלים את ייבוא הסחורה עליה התחייבו. התוצאה של הפסיקה הזו היא "צו איסור ייבוא", עליו חתם שר הכלכלה אלי כהן במרץ האחרון. "מדובר בצעד פורמלי לחלוטין, לא החלטה או אי החלטה", מסבירה קוה. "בעקבות פסיקת בג"צ משרד הכלכלה תיקן את הלקונה, והשר מתוקף תפקידו מחויב לחתום על הצו. כל פרסום אחר בנושא לא נעשה תוך בירור עם המשרד", הוסיפה. 

חוק הבשר בצוותא עם חוק איסור גידול חזיר מ-1962 שמגביל את הגידול למספר אלפים בלבד, הקשה מאוד על מגדלי החזירים והצרכנים כאחד. כעת חובבי הז'אנר ייאלצו להסתמך על תעשיית החזיר המקומית בלבד, שמתמודדת בעצמה עם קשיים לא קטנים, כולל מחלת חזירים קטלנית שתקפה כ-30% מהפריטים החיים בארץ אשתקד. אלא אם כן הוצמדה לו תעודת כשרות, כמובן, אז יותר הייבוא שלו. מגוחך? "הכותרת המצחיקה הזו היא ביטוי לכך שלא סוגרים את הדלת לחלוטין", מבהירה קוה. "אם מכון וייצמן יבוא וידרוש חזירים למחקר או מפעל יהיה חייב שומן חזיר לשימון מכונה מיוחדת, אז המשרד יוכל להנפיק להם אישור. מכך נולד הסייג המעט משעשע".

עוד מכשול בפני ציבור האוכלים בשר לא כשרצילום: Kacper Pempel/רויטרס

אלי כהן הוא שר הכלכלה מטעם מפלגת הליכוד, אליה הגיע דרך "כולנו". הוא מכהן בתפקיד כשלוש שנים, כשההישג הבולט שלו הוא רפורמת תו התקן שתאפשר ייבוא מוצרים על פי תקינה בינלאומית ללא הצורך להתאימה לישראל. התקנה החדשה, או היעדר החתימה על תקנת השעה, תייקר את מוצרי בשר החזיר שהתייקרו ממילא בעשרות אחוזים במהלך העשור האחרון. 

אמנון אברמוביץ' מחדשות 12, שחשף את ההחלטה של משרד הכלכלה, ציין כי בשנים האחרונות חלה ירידה דרסטית בכמות הבשר הלא כשר שקיבל היתר לייבוא. החל מכמעט 300 טון בתקופתו של נפתלי בנט כשר הכלכלה ועד לפחות ממאה טון בימינו. "היתר לא אומר ייבוא בפועל", קוה עומדת על ההבדלים, "וכעת החוק תוקן כך שאין פרצות ולא יותר ייבוא כל בשר לא כשר למאכל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ