בקוקה קולה מזהירים: קורונה עלולה להוביל למחסור בדיאט קולה

עם התפשטות הווירוס קורונה ברחבי העולם, ביצרנית המשקאות הבהירו כי ייתכן וייצור הממתיק המלאכותי Splenda עשוי להיפגע ולגרור מחסור עולמי במשקאות הדיאט. עם זאת, המחסור לא צפוי לפגוע בשוק הישראלי. באיטליה, הסופרים כבר ריקים ויש מי שמתרגז על כך

איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קוקה קולה
"דאגתנו נתונה בראש ובראשונה לעבודים הסינים", הבהירו בחברהצילום: אי־פי

וירוס הקורונה מוביל לפגיעה ממשית בענפים רבים, בהם התיירות, התעופה, המשלוחים, התרופות – כשמנהל התרופות האמריקאי התריע השבוע על מחסור צפוי ב-150 תרופות בגלל הפגיעה הקשה בשוק הסיני שחלקו הגדול לא מתפקד, וכמובן באלפי בני אדם שחלו בנגיף. אבל מה אם נאמר לכם שבקרוב עשויה הפגיעה להגיע גם לדיאט קולה שלכם?

חברת קוקה קולה העולמית פרסמה בסוף השבוע את דו"ח הסיכום שלה ל-2019, ופרסמה גם עדכונים לגבי התפתחות הווירוס שמשתק את סין וחלקים הולכים ומתרבים בעולם, והשפעתו על המוצרים שלה. בדו"ח השנתי שפרסמה החברה היא התריעה מפני "עיכובים בייצור וייצוא" של מוצרי הדיאט שלה, בגלל פגיעה באספקת רכיבים שמיוצרים בסין ובראשם הממתיק המלאכותי בו הם משתמשים עבור הדיאט הקולה וקולה זירו.

בחברה הסבירו כי חוו מספר בעיות בתקופה האחרונה אך מיהרו להרגיע. "יזמנו תוכניות לאספקת Splenda – שהוא מרכיב בסיסי וקריטי עבור ייצור המשקאות הדיאט שלנו -  ואיננו צופים השפעה לטווח קצר בגלל העיכובים הללו. עם זאת, אנו עשויים לראות אספקה חסרה יותר של חלק מהמרכיבים הללו לטווח הרחוק יותר, אם תיעצר פעילות הייצור או הייצוא בסין", כך נכתב בהודעה הרשמית. הלחץ, לפחות נכון לעכשיו, לא אמור להגיע גם לשוק הישראלי. מקוקה קולה ישראל נמסר כי למחסור העתידי האפשרי "אין רלוונטיות לשוק הישראלי". גורמים בענף המשקאות מעריכים כי העובדה שלחברה יש מלאי חומרי גלם משלה כאן בארץ, לרבות הממתיקים המלאכותיים שצוינו, היא הסיבה לרוגע של קוקה קולה בנושא זה. 

בקוקה קולה העולמית הבהירו גם כי דאגתם "נתונה בראש ובראשונה לעובדים במפעלים בסין", פירטו כמה צעדים שעשו כדי להבטיח את שלומם של העובדים. "הצבנו מודדי חום ומחטאי ידיים, חילקנו מסיכות לעובדים והקמנו מנגנוני פיקוח בריאות ברחבי מערכת קוקה קולה בסין. ליבנו נמצא עם שותפינו הסיניים בזמן הקשה הזה". לסיכום הודיע ההחברה כי היא צופה ירידה בהכנסות שלה, לפחות ברבעון הראשון של השנה, בעקבות התפרצות הווירוס והתפשטותו לעולם וביתר שאת – בעקבות ההאטה בשוק הסיני שאחראי לשליש מהכנסות החברה בעולם.

אחרי "צרות העולם הראשון" הללו, אפשר להרחיב מעט את הפוקוס אל עולם האוכל כולו שעובר טלטלה ממשית בעקבות הנגיף. החל מ"תפריטי" אוכל מומלצים למצטיידים לקראת בידוד באוסטרליה, ועד מרכולים מרוקנים בצפון איטליה שאף הובילו לסרטון שהפך ויראלי, בו נראה זקן איטלקי שרוטן על המדפים הריקים שהמתינו לו בבוקר. "אפילו במלחמת העולם השנייה המצב לא היה כזה", סינן וסירב להיסחף בבהלת הקורונה שסוחפת את האיטלקים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ