האם וולט, שיאנית המשלוחים של הרגע, תבוא לעזרת העסקים שמהם היא מרוויחה?

המסעדנים לא נאבקים כעת, הם רק קוראים לעזרה: מבקשים שאפליקציית המשלוחים תוזיל את עלויות העמלה על כל משלוח. "הרי אם כל המסעדות יקרסו, גם וולט תיפגע, לא?"

איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירות משלוחים וולט
שירות משלוחים וולטצילום: תומר אפלבאום

כל יום מביא עמו גזרה חדשה על המסעדות, ששולחת את המסעדנים למאבק חדש. זה מתיש וסיזיפי, אבל עולם המסעדות הוא אחד הראשונים לחזות בקריסה המוחלטת מקרוב. כשחרב הסגר המוחלט ואיסור המשלוחים על צווארם – מה שיביא להפסקה מוחלטת של הפעילות שעוד נותרה – המסעדנים מסמנים את המטרה החדשה שלהם: וולט. ענקית המשלוחים הפינית שפרצה לחיינו בסערה אשתקד, גורפת רווחים לא קטנים על כל משלוח שאתם מזמינים. כעת, המסעדנים דורשים התחשבות והפחתת תעריפים.

פוסטים רבים ברשתות החברתיות החלו פרסם ביממה האחרונה דרישה חד  משמעית מוולט – הורידו את תעריפי העמלות שלכם. נכון לעכשיו, וולט גובה מכל מסעדה 25%-30% מסך כל ההזמנה. זאת בנוסף לסכום של 10 שקלים על כל משלוח, אותו היא גובה מהלקוח המזמין. כעת, כך דורשים מסעדנים רבים, הגיעה העת להנמיך את העמלה. המסעדנים דורשים הפחתת עמלה לגובה של 15%, ומציינים כי "בלי מסעדות גם wolt לא תשרוד".

עידו פיינר, השף והבעלים של המסעדות רוברטה וינצ'י ו-רוברטה'ס בורגר מבקש להבהיר שלא מדובר במאבק. "זו קריאה לעזרה, זה הכל", הוא מסביר ומוסיף שהוא דווקא מאוד בעד אפליקציית המשלוחים המהפכנית. "אני חושב שמדובר בגוף מדהים, חדשני, אינטליגנטי ואני סופר מעריך אותם, אני פשוט רוצה שוולט יהיו חלק מהפתרון". פיינר עונה לשיחה מעמדת הפלנצ'ה של ההמבורגרייה שלו "למרות שהייתי רוצה להיות בגינה עם הבת שלי".

הוא מסביר כי הסיבה היחידה שלא סגר לגמרי את העסק שלו – "שלא מרוויח כרגע שקל" – היא כדי להצליח לשלם לספקים. "כמו שאני התקשרתי לספקים שלי, התנצלתי והבטחתי שבסופו של דבר כל הכסף ישולם, ככה אני מקווה שוולט ינסו לשמור גם עלינו. הרי אם כל המסעדות יקרסו, גם וולט תיפגע".

בירור קצר הוביל לאחד ממובילי הבקשה לוולט, יוסי לובטון, פרסומאי שמיודד עם מספר מסעדנים. "בתקופה האחרונה אני שומע על עוד ועוד מסעדות שעברו למשלוחים אבל לא מרוויחות שקל, בגלל העמלות לוולט", הוא מסביר. "לי אין תפקיד רשמי פה אלא רק בתור אזרח חובב אוכל, שחושב שנכון בתקופה הזו לגלות מעט סולידריות".

שליח וולט בימי קורונהצילום: אייל טואג

הוא ממשיך לבאר את מה שכולנו רואים: "מבט על רחובות תל אביב ועל כמות השליחים של וולט, מראה שמדובר על עלייה של עשרות ואפילו מאות אחוזים מהיקף הפעילות של החברה. ומה עם המסעדות"? לובטון מבהיר כי למרות שהוא לא פנה לוולט, הוא יודע שבשבועיים האחרונים נעשו פניות כאלה לענקית המשלוחים. פניות שלא קיבלו מענה. "למרות שאני חושב שמדובר במהלך שיש בו גם היגיון כלכלי עבור וולט", לובטון מסיים בתקווה.

במקביל לניסיונות של המסעדנים להגיע לעמק השווה מול וולט, ישנה דרך אחרת בה האכלן הממוצע יכול לתרום ישירות לבתי העסק המתקשים. ללא עמלות, או אחוזים אבודים. מסעדות רבות הקימו מערך שליחויות עצמאי משלהן, כדי להמשיך ולספק אוכל ללקוחות – מבלי לשלם עמלות לשירותי משלוחים:  הבסטה, מלגו ומלבר, בית תאילנדי, בראסרי/קופי בר, האחים, אימפריאל, קפה יעל, עזורה, קוצ'ינה הס, חומוס מבסוטה, ספייסהאוס ומשק ברזילי, הם רק חלק מבתי האוכל שעברו למתכונת של משלוחים עצמאיים בימי הקורונה.

ניתן כל העת לפנות למייל כאן, ולהוסיף עוד בתי עסק שמציעים את מרכולתם במערך משלוחים עצמאי ונטול עמלת וולט. הרשימה תתעדכן מפעם לפעם, במטרה לנסות ולסייע למסעדות שכולנו אוהבים (גם לקטר עליהן) לשרוד את התקופה.

תגובת וולט: "לצערנו, היות שוולט איננה חברה רווחית אין ביכולתנו להוריד את עמלות המשלוחים מבלי לפגוע בהכנסות השליחים ובהפעלת השירות. מעבר לכך, העמלה הנגבית זהה לעמלה של כל המתחרים שלנו בשוק לאור העלויות הגבוהות בהפעלת שירות זה. הורדת העמלה לא תאפשר את המשך פעילותה של חברת וולט, ולא תהווה פתרון מספק למסעדנים. נדרשת התערבות ממשלתית משמעותית על מנת לסייע להם. 

לצד זאת, המסעדנים הם השותפים שלנו ולכן נקטנו במספר צעדים על מנת להקל עליהם, ביניהם העברת התשלום למסעדות פעמיים בשבוע, ביטול עמלות להזמנות באיסוף עצמי וקידום עסקים מקומיים באפליקציה ובסושיאל. אנחנו ממשיכים להעניק שירות למאות מסעדות אשר עובדות איתנו ולאפשר לאלפי שליחים עבודה גם בימים אלו. אנו מחזקים את המסעדנים ומקווים לחזור לשגרה כמה שיותר מהר."

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ