לידיעת שר החקלאות החדש: "אנחנו לא רוצים כסף מהמדינה. אנחנו רוצים להתפרנס בכבוד"

"הדיג הישראלי נמצא על סף כלייה. וכשהוא ייעלם, לא יקום דור חדש ולא יהיה. ייגמר ענף בן אלפי שנים". איגוד הדייגים במכתב פתוח למר אלון שוסטר, שר החקלאות הנכנס

גיל ססובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיג בלבנון
דיג בלבנון. הזיהום חוגג, המים מתחממים אבל מאשימים את הדייגיםצילום: MOHAMED AZAKIR/רויטרס

בשנת 2018 הושבת הדיג החופי בישראל ל-30 יום. שולמו פיצויים לדייגים. גם בשנת 2019 הושבת הדיג החופי בישראל ל-30 יום. הפעם שולמו פיצויים לדייגים, רק אחרי שתי הפגנות ועתירה לבג"צ שהגיש איגוד הדייגים בישראל. השנה, נמסר כי ההגבלות לעונת הרבייה תהיינה ל-72 יום, מתוכם 26 בהם הדיג יתבצע תחת הגבלות, ו-45 ימי השבתה מוחלטת של הדיג.

צריך להיות אטום, רשע ממש, כדי שבשנה בה הכתה מגפה והוטל סגר מוחלט על המשק הישראלי, לא זו בלבד שאגף הדיג לא הלך לקראת הדייגים, אלא שאף יטיל את המגבלות החמורות ביותר שהוטלו אי פעם על הדיג החופי. זאת אחרי חודשיים בהם המשק כמעט ולא עבד (למעט מסעדות ספורות שפעלו, לא היה למי למכור דגים, והמחירים היו בהתאם). למעשה נגזרו על הדייגים שלושה וחצי חודשים ללא יכולת להתפרנס, ובלא כל מתן תמיכה. איש מאנשי משרד החקלאות, ובתוכו אגף הדיג, לא הגיע לאחד מנמלי הישראל, לבדוק אם אפשר איכשהו לעזור, לעשות משהו, לטובת הדיג והדייגים.

דייגים פלסטינים בעזה, מוציאים 700 ארגזים בשבוע על דיג ב-40 קילומטריםצילום: MAJDI FATHI / NurPhoto / AFP

אנחנו לא רוצים תמיכה ולא רוצים פיצויים, לא רוצים כסף מהמדינה. אנחנו רוצים להמשיך לעבוד, להתפרנס בכבוד. צריך להבין: לא יהיו דגים טריים לאוכלוסייה בישראל. יהיו דגים מעזה, ממצרים, מסנגל, מבריכות חקלאיות אבל לא מישראל. זה שנים שמשרד החקלאות מתעמר בדייגים ודוחק את רגליהם. אנחנו לא נגד ניהול ממשק הדיג בישראל. להפך. אבל ניהול ממשק דיג חייב להיות מגובה במחקר, בסקרים ובנתונים.

הים הוא לא אקווריום ולא אמבטיה. ההנחה "לא תדוגו יהיו יותר דגים" היא מטעה. מטעה במכוון. כמה גורמים משפיעים על אותה ביו מסה של דגים השוחה לחופי ישראל. דיג הוא רק אחד מהם. שפכים, זיהום, מתקני התפלה, הרחבת נמלים, תנועת אניות, בנייה מואצת בקרבת החוף, ומעל כולם - התחממות המים. מחקר שנעשה באוניברסיטת תל אביב על ידי ד"ר יוני בלמייקר ואיתי ואן ריין, מצביע על כך שזהו הגורם המרכזי המשפיע על התרבות הדגים. דגים שלא אוהבים להתרבות במים חמים פשוט נעלמים, גם אם לא נדוג 200 שנים. כזה הוא הבקלה לדוגמה, שהיה שלל עיקרי ונעלם כמעט לחלוטין, ללא שום קשר לדיג.

אנו קוראים לשר החקלאות החדש, מר אלון שוסטר, לקחת אחריות ולתמוך בדיג ישראלי מתקדם, משגשג, גאהצילום: תומר אפלבאום

רוב הדגים שנמצאים סמוך לחופי ישראל הם דגים נודדים. אתמול הם היו במצרים, היום הם פה ומחר הם יהיו בלבנון או בסוריה, בטורקיה, ביוון. מתי מעט ממיני הדגים הם דגים מקומיים, דוגמת הדאור או המרמיר. ההוכחה הטובה ביותר לכך היא עזה, מכיוון שזהו אותו הים. הדגים לא יודעים איפה נגמרת עזה ואיפה מתחילה ישראל. ובעוד אצלנו לא מפסיקים להתריע, בעזה הדיג חוגג. על 40 קילומטרים ושישה מייל (לעתים קצת יותר) השלל השנתי בעזה עומד על 4,500 טון.

כן, ב-40 קילומטרים, דגים העזתים פי שלושה מכל מה שדגים בישראל, על כל 190 הקילומטרים שלנו. בעזה אין ניהול ממשק דיג כלל - לא גודל עין, לא עונות, לא גודל צי, עומקים, השבתה, כלום. אם היו נכונים כל איומי הסרק האלה, לא היה נשאר דגיג אחד מסכן בעזה. אבל מעזה יוצאים לשטחי הרשות (וכן גם לישראל) 700 ארגזים בשבוע. איך יכול להיות ששם, ללא שום ניהול ממשק -  הדיג חוגג, ואילו אצלנו מהבוקר עד הלילה מזהירים, תוך כדי כך שבמו ידיהם הם חותכים את השלל. הדגים לא יקפצו לבד לארגזים. מישהו צריך לצאת ולדוג אותם, אבל אצלנו פשוט לא נותנים לעבוד.

מזמן כבר אמרנו למשרד החקלאות - ביום שתראו כי הדיג ב-11 חודשים טוב ממה שהיינו מוציאים ב-12 חודשים, לא נבקש כלום. אבל זו בדיחה. הם יודעים את המספרים, אך מונעים את הנתונים. השלל מאז ה"רפורמה" ב-2016 ירד מ-2,500 ל-1,500 טון, ירידה של 40 אחוזים. זו אינה רפורמה, ומטרתה היא לא "אישוש המשאב", אלא חיסול הדיג בישראל.

סירת דיג ביפו. השלל מאז ה"רפורמה" ב-2016 ירד מ-2,500 טון ל-1,500, ירידה של 40 אחוזים. זו אינה רפורמה, ומטרתה לא "אישוש המשאב", אלא חיסול הדיג בישראלצילום: מוטי מילרוד

הדייגים הם לא פושעים ולא גנבים. הם רוצים, כמו כולם, לצאת ולהתפרנס בכבוד. אבל מולם יושבים פקידים אטומים שהמשכורת שלהם מגיעה בזמן, גם בתקופת השבתת הדיג, שכבר נמצא על סף כלייה. וכשהוא ייעלם, לא יקום דור חדש ולא יהיה. ייגמר ענף בן אלפי שנים. דיג מקומי. ישראלי. גאה.

גיל ססובר על ספינת דייג: שבעה נמלי דיג ו-900 דייגים מקצועיים זה דבר שקל מאוד לנהל (בניגוד למדינות כמו יוון, עם אלפי נמלי דיג ועשרות אלפי דייגים, שלא נדבר על מדינות כמו ניגריה או מוזמביק) צילום: אבישג שאר ישוב

שר חקלאות חדש יהיה השבוע במדינת ישראל. שנים שאנחנו מבקשים להיפגש עם שר החקלאות, אך שנה אחרי שנה, שר אחרי שר, אנו נענים בשלילה. מדינת ישראל יכולה להיות אות ומופת של ניהול ממשק דיג. זה פשוט: שבעה נמלי דיג ו-900 דייגים מקצועיים זה דבר שקל מאוד לנהל (בניגוד למדינות כמו יוון, עם אלפי נמלי דיג ועשרות אלפי דייגים, שלא נדבר על מדינות כמו ניגריה או מוזמביק). אנו קוראים לשר החקלאות החדש, מר אלון שוסטר, לקחת אחריות ולתמוך בדיג ישראלי מתקדם, משגשג, גאה.  

_____

גיל ססובר הוא מזכיר איגוד הדייגים בישראל

גיל ססובר

דייג ובעל מדור 52 שבועות - 52 דגים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ