תרגיל בחשבון: מי זכאי למענק גדול יותר, מסעדן שהחזיר עובדים מוקדם או מאוחר?

על פי מתווה החזרת העובדים מחל"ת כפי שפרסם משרד האוצר, מעסיקים שהחזירו עובדים מוקדם יקבלו פחות מחצי מהמענק. "עבור חמישה ימים בהם חסכתי למדינה דמי אבטלה, אני מפסידה 200 אלף שקלים", טוענת המסעדנית לילך ספיר

איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית קפה בתל אביב, היום
בית קפה בתל אביב, היוםצילום: אוהד צויגנברג

אחרי מאבק ממושך נפתחו סוף סוף המסעדות, אחרי פרסום מתווה משרד הבריאות לחזרתן, שאושר על ידי הממשלה. יום חג. אלא שיום החג הפך עוד בטרם התחיל למכה כלכלית נוספת עבור מסעדנים שכל חטאם הוא שהחליטו לפעול לפי המתווה. על פי מתווה החזרת העובדים מחל"ת, כפי שפרסם אותו משרד האוצר, כל מעסיק שיחזיר עובד מחל"ת בחודש יוני יקבל מענק של 7,500 שקלים, בעוד כל מעסיק שהחזיר עובדים כבר במהלך חודש מאי, יקבל רק 3,500 עבור העובד. מבולבלים? גם לילך ספיר, הבעלים של הפיקוק, שחקי שחקי והמיני בר ומנכ"לית קבוצת המסעדות של השף מאיר אדוני.

ספיר פרסמה פוסט בפייסבוק שמדגיש את החלמאות, לשיטתה, במתווה שפורסם. "12 שעות לפני שאנחנו פותחים את המסעדות – לפי הנחיות הממשלה, מודיעים לנו שאם נפתח נשלם על זה הרבה כסף", היא מסבירה בשיחה עם "הארץ". "למעשה אנחנו עוזרים למדינה, חוסכים עבורה תשלום דמי אבטלה בכך שאנחנו מחזירים את כל העובדים שלנו מחל"ת. זאת למרות שאין באמת עבודה שמצריכה את החזרת כל העובדים. למרות זאת מעסיקים רבים, כמוני, החליטו להחזיר גם בהתחשב בהבטחה הבלתי משתמעת של משרד האוצר מלפני כחודש וחצי שהבטיחה שמי שיחזיר עובדים מוקדם יותר לא ייפגע".

ספיר הפכה את הדיבורים על מספרים באוויר להבנה כלכלית פשוטה – עבור שני העסקים הקטנים שלה, בהם היא מעסיקה 50 עובדים, היא הפסידה למעלה מ-200 אלף שקלים. "אתה יודע כמה זמן לוקח לעסק קטן לייצר רווח כזה? שנה", היא אומרת. בנוסף היא רק מנסה לחשוב על המעסיקים שהחזירו כבר באפריל או על אלה שלקחו על עצמם את העול הכלכלי ולא הוציאו עובדים לחל"ת כלל. "מה איתם? האם עבור חמשת הימים שחסכנו לממשלה לשלם עבורם דמי אבטלה, והחזרנו עובדים על פי המתווה שלהם, ראוי שנפספס סכומים כל כך גדולים"?

בנוסף, ספיר מבהירה כי המדינה המשיכה להתעמר במסעדנים גם בתוך סבך הפיצויים. "עזוב שלא קיבלנו כלום על חודש מרץ, גם את מאי החליטו באוצר למחוק ולא נקבל עליו כלום. כאילו לא היה חודש כזה". המתווה יובא לאישור הממשלה ביום ראשון, וספג כבר ביקורת חריפה מצד בעלי עסקים רבים שרואים בו כניעה לרשתות הגדולות שנמנעו להחזיר עובדים מחל"ת, ועתה לא יחזירו אותם עד שלוח השנה יראה 1 ביוני והם יוכלו לקבל את מלוא דמי המענק.

שחקי שחקיצילום: דן חיימוביץ'

"האם 12 שעות לפני הפתיחה המחודשת, כשכבר הודענו לקהל שצמא לחזור ולצוות העובדים, זה לגיטימי לפרסם מתווה שמנוגד לחלוטין לכל מה שהובטח ברי"ש גלי"? ספיר שואלת, אך יודעת את התשובה בעצמה. "אני לא הרשיתי לעצמי לאכזב את הלקוחות שלי, אבל יש עסקים שלא פתחו היום כדי להיות זכאים למענק הזה. זה אבסורד". אין רגע דל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ