"החלטות כאן נשלפות מהמותן": השף אסף דוקטור קורא לכל אזרח לעלות לבלפור

מסעדנים ייצאו הערב (ג') להפגין בבלפור על אוזלת היד של הממשלה בניהול משבר הקורונה. הם צפויים לחלק מנות אוכל לכל דורש, כשערבות הדדית היא שם המשחק. "אם המדינה לא תדאג לנו, אנחנו האזרחים נדאג לעצמנו", מסביר השף אסף דוקטור, ממובילי המחאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף דוקטור
ממובילי הפגנת המסעדנים הערב, השף אסף דוקטורצילום: דן פרץ

מרוב כאוס כבר לא יודעים אם לצחוק או לבכות. הבוקר, כששוב איימו לסגור את המסעדות ואחרי חמש שעות לפתוח, ברחבי הרשתות החברתיות הוצפה ידיעה ויראלית שחזרה שוב ושוב כלקוחה מתוך אתר חדשות: "התקבלה החלטה: המסעדות יהיו פתוחות דקה כן דקה לא". ידיעה, אמנם פיקטיבית, אך כזו שמיטיבה להגדיר את הבלגן שמתרחש בימים האחרונים בענף המסעדות, כשהודעות רשמיות אודות פתיחה וסגירה מגיעות בהפרש של כמה שעות בלבד. 

לשם כך ולאור המצוקה המתמשכת בענף, היום (ג') בשעה 19:30 צפויים מסעדנים רבים מרחבי הארץ להגיע לירושלים, להפגין מול מעון ראש הממשלה בבלפור ולחלק מזון לנזקקים ולכל מי שרעב. תחת הכותרת "זו לא הסעודה האחרונה" ימחו המסעדנים מול אוזלת ידה של הממשלה בטיפול במשבר הקורונה. בתוך כך, מוחים המסעדנים נגד ההחלטות המשתנות חדשות לבקרים לגבי פתיחת או סגירת המסעדות, בתי הקפה והברים וכן על היעדר מתווה הגיוני וסביר להמשך פעילות ענף המסעדנות כולו ולפיצוי העסקים שנפגעו.  

לצד ההפגנה, יחלקו מסעדנים מעשרות מסעדות מנות שונות שיכינו במיוחד לטובת נזקקים ורעבים שיגיעו לאזור ההפגנה. "אנחנו עולים כמחאה אזרחית, אנחנו לא קשורים לשום צד פוליטי, לא מימין ולא משמאל. אנחנו באים כמסעדנים אבל לא מטעם איגוד או עמותה כלשהי, אלא כאנשים", מסביר השף אסף דוקטור מהמסעדות האחים, דוק ואייבי, ממובילי ההפגנה. "הצעד הזה הוא מתוך התעוררות של עצמנו, כי בסוף האזרחים הם אלה שקובעים ואנחנו עולים למחות על המצב הנוראי בו נמצא ענף המסעדנות. חלוקת המזון היא אקט שמדגים מהי ערבות הדדית ומהי עזרה לעם. אנחנו מרגישים שהממשלה לא דואגת לנו אז אנחנו רוצים לדאוג לנו, לעצמנו ולאזרחנו ולכן, אנחנו רוצים לתת ממה שאנחנו יודעים לעשות, אוכל, לכל מי שמעוניין, לכל מי שמרגיש זקוק", הוא אומר.

הכרזה לקראת מחאת המסעדנים בבלפור ופתיחת בית תמחוי ענק

"אני מקווה שהאקט הזה יחלחל החוצה, מעבר למחאה, ושמסעדנים נוספים יאמצו את הגישה ויציעו אוכל במוקדים שונים בארץ. הרעיון המרכזי הוא שאנשים יבינו שערבות הדדית היא הפתרון כרגע, שאנחנו כולנו כאזרחים צריכים לדאוג לעצמנו כי הממשלה לא דואגת לנו. אנחנו הרי שנייה מנקודה שבה גם אנחנו נהיה נזקקים", הוא טוען, "אז כל עוד יש מה לתת – אנחנו נותנים", כך דוקטור.

ומדוע להפגין דווקא עכשיו, כשלפי השעה המסעדות לא נסגרות?

"קודם כל, אני יכול להגיד בוודאות שהשעה עכשיו היא אחרי 14:00 ואף אחד לא באמת יודע אם נוכל לפתוח", הוא אומר. "יש איזו אי בהירות בנושא אבל העובדה היא שהממשלה עדיין מתעלמת ממחדלים רבים מאז שהתפרצה הקורונה – אם זה עסקים שעדיין לא קיבלו פיצוי; עובדים שנכנסו לבידוד ובמקרים רבים בשל איכוני שב"כ לא נכונים וההוצאות שכמובן, נופלות עלינו, המעסיקים. בנוסף, כל הנושא מנוהל באיזה חוסר שקיפות ובחוסר נתונים ועובדות", הוא גורס.

"אפשר להתייחס לכך שהחלטות כאן נשלפות מהמותן באישון לילה, למשל לסגור מסעדות בעקבות מחקרים שמצביעים לכאורה על כך שהן מקור להדבקה, אבל זה לא נכון", הוא מדגים. "כל הדברים האלה לא נפתרו, גם אם נותנים לנו לפתוח. אבל גם כשנותנים, יש איזו החלטה שרירותית לכל העסקים – להגביל ל-30 איש בחוץ. על סמך מה ההחלטה הזו? ומה עם מסעדות שאין להן חלל חיצוני להושיב בו? כל הדברים האלה לא נפתרו. אנחנו יודעים לנהל את העסקים שלנו והממשלה לא יודעת לנהל, לא את המשבר ולא את המדינה. אז אנחנו אומרים די".

אם אין אנחנו לנו, מי לנו

לדברי דוקטור, הדרישות של המסעדנים הן ברורות ומנומקות, והן לא רבות, אבל פתיחת המסעדות היא רק חלק קטן מהן. "זה לא רק לפתוח, זה גם איך לפתוח, ובעיקר השקיפות" הוא מבהיר. "חשוב לנו שיאפשרו לנו לפתוח את המסעדות מתוך שיקולים הגיוניים. הרי הקורונה איתנו לעוד הרבה זמן ואם יש סגר כללי אז אנחנו נסגור ושהמדינה תפצה אותנו ואת מאות אלפי העובדים שלנו, אבל צריך שמישהו מקצועי יתפעל את האירוע הזה וגם ישתף אותנו בהחלטות, במקום לשלוף אותן מהמותן ללא ביסוס סביר, זה הכל קשקוש מקושקש, בקיצור", הוא מסכם. "הציבור עד לזה, הרי בסוף הכל משודר, רואים במה יו"ר הקואליציה מתעסק ונחשף סוף סוף פרצופם האמיתי של האנשים שמנהלים אותנו. זה ביזיון שאין לו אח ורע בשום מקום, לא היה דבר כזה במדינת ישראל מאז ומעולם, אז במצב כזה, כשאלה המנהיגים שלנו, אנחנו מבינים שאנחנו צריכים לדאוג לעצמנו, לכן כל אזרח צריך לעלות לבלפור ולמחות".

רוני קשמין

רוני קשמין

כתבת ועורכת משנה במדור האוכל של הארץ

באינסטגרם: https://www.instagram.com/roni_kashmin/

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ