חומוס חליל ברמלה נקנס ונסגר לשבוע. "אולי נהפוך לחומוס גילה גמליאל"

המוסד הרמלאי הוותיק ייאלץ לסגור את שעריו לשבוע, ללא התראה מוקדמת, בשל שירות משלוחים לטווח קצר שהפעיל. מסעדות רבות שמתקשות להתקיים על טהרת המשלוחים מציעות ללקוחות אפשרות ל"משלוח קצר" כדי לעמוד בהגבלות

איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מסעדת חליל ברמלה
איתן לשם

מסעדת "חליל" ברמלה נקנסה ב-5,000 שקלים ותיסגר לשבוע בהוראת המשטרה. מוסד החומוס הוותיק בשוק של רמלה קיבל את צו הסגירה אחרי שלקוח קיבל משלוח מידי אחד העובדים, בסמוך למסעדה. בשבועות האחרונים החלו מסעדות רבות להפעיל שמ"ק (שירות למשלוחים קרובים) כדי להגיש משלוחים למיקומים הקרובים לבית העסק, זאת בשל ההוראה שלא לאפשר טייק אוויי.

מסעדת חליל פרסמה את דבר הסגירה בציוץ טוויטר, שם הפכה בחודשים האחרונים לכוכבת ויראלית בעקבות ציוציה המבודחים. הציוץ של היום היה הכל פרט למצחיק. "מסעדה ששמרה על מקומות העבודה של העובדים שלה למרות ירידה של עשרות אחוזים בהיקף העבודה וההכנסות, תוך שמירה על כל התקנות ככל יכולתה - נקנסת ב-5,000 שקל ונסגרת לשבוע בגלל 3 אנשים שעמדו מחוץ לחלון", נכתב בציוץ שכבר גרר מאות תגובות.

על פי גרסת המסעדה הוצא המשלוח החוצה אל הלקוח שהחל להתקרב אל עובד המסעדה, אז התערב השוטר ורשם את הדו"ח. "זה לא רק שבוע בלי הכנסות, זה החומרים וההזמנות שנעשו מראש", נכתב מטעם המסעדה, שגם הקימה מערך משלוחים מיוחד בכדי להמשיך ולפעול גם בימי הסגר. את הדיווח הנסער על הסגירה הפתאומית סיימו במסעדה בהלצה מרירה. "אולי כשנחזור נקרא לעצמנו 'חומוס גילה גמליאל' ואז אני נוכל לעשות מה שאנחנו רוצים, כנראה".

שירותי המשלוחים לטווח קצר תפסו תאוצה בימי הסגר האחרונים, בשל הקושי של מסעדות רבות להתקיים כלכלית בלי האפשרות להגיש טייק אווי ללקוחות המגיעים לבית העסק. בתי אוכל רבים בתל אביב ומחוצה לה מפרסמים את זמינותם להוצאת המשלוח החוצה, עד למרחק של כמה מטרים מהמסעדה. השמ"ק (שכבר הפך לשל"ק) אמנם מבטיח אפיק הכנסה נוסף בימי קשים של משבר כלכלי עבור הענף, אבל עבור מסעדות לא מעטות הוא גם הסתיים בקנס. אחת המסעדות האלה היא חומוסיית "גרגר הזהב" בשכונת פלורנטין בתל אביב, שספגה קנס דומה בעקבות הגשת משלוחים קצרים בקרבת המסעדה.

בניסיון להבין את ההיגיון בתקנות הממשלה, המאפשרות משלוח לכל כתובת אך לא איסוף מהמסעדה, מסעדנים רבים הזמינו את הלקוחות להזמין "משלוח" אל מקום סמוך למסעדה. הגדילו לעשות ארגוני המסעדנים, כולל "מסעדנים חזקים ביחד" שהציעו שלטים מיוחדים לעסקים שיבחרו לפתוח שירותי של"ת. אז הגיע תור הפקחים והשוטרים. הם חילקו קנסות בגובה של עד 5,000 שקלים לעסקים שהגישו את האוכל ללקוחות שהמתינו בחוץ. תום וייסמן, בעל חומוסיית "גרגר הזהב", פרסם ביום שבת פוסט בפייסבוק בו הציג את השתלשלות האירועים.

השמ"ק של סביח פרישמןצילום: תומר אפלבאום

"לא נתתי לאיש להיכנס פנימה כמו שמתירים ביתר החנויות ממכר המזון ברחוב", כתב וייסמן. "אפילו לא הושטתי שקית אחת עם אוכל לידו של אדם אחר. רק הנחנו את ההזמנות שקיבלנו על השולחן בכניסה ושהאנשים והשליחים ייקחו. הפקחים פשוט באו להתעלל בעסק פצוע. אולי אני צריך לשנות את השם של המסעדה לחנות, כמו שעשה הקפה השכן שלי, ואז הכל בסדר, אפשר להיכנס, לעמוד בתור לקנות והכל חוקי. בישראל 2020 ההיגיון לא משחק תפקיד. השלטונות איבדו את זה לגמרי". 

וייסמן ו/או מסעדות תל אביביות אינן לבד במעבר לשמ"ק. חיפוש זריז בשירותי משלוחים ובפייסבוק מגלה עסקים מצפון ומדרום, מזרח ומערב, שמציעים שמ"ק ללקוחות. רשימה חלקית בהחלט של עסקים שמציעים שמ"ק – הדיינר של גוצ'ה, א-לה רמפה, אלגריה הטבעונית, פיצה ברוקלין, מסעדת שאקטי הטבעונית מבאר שבע, חומוס יוסף בפרדס חנה ובבנימינה, רשת חומוס בהדונס, רשת המבורגר יומנגס ועוד ועוד.

בתי העסק לא מתנצלים, לא מתחבאים ומבהירים את הכללים הדי פשוטים של הנוהל – התקשרו לבית העסק, הזמינו את כל העולה על רוחכם, המתינו וגשו לעמדת המשלוחים המאולתרת (רוב העסקים מציבים אותה במרחק של שבעה מטרים מבית העסק). 

תומר מור, מארגון מסעדנים חזקים ביחד, מסר בתגובה לאירועים כי "לא מקובל שהאכיפה תעשה בצורה סלקטיבית באופן שפוגע בעסקים הקטנים. אנו כבר שבועיים לתוך הסגר ומצער שגופי האכיפה לא מכירים את התקנות לאושרם. אנחנו בקשר עם משטרת ישראל בכל רחבי הארץ  והוגדרה דרך הפעולה אשר מאפשרת את השמ"ק. אנו תומכים במסעדת 'חליל' ונפעל עם הצוות המשפטי לבטל את הקנס המיותר. ראוי לתת לבעלי עסקים קטנים את האפשרות להתפרנס בכבוד בימים אלו."

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ