נפל כתר ראשנו: אחרי 67 שנים, מסעדת כתר המזרח נסגרת (עד להודעה חדשה)

המסעדה המיתולוגית מאבן גבירול נסגרה לשיפוצים לפני כחודשיים, אך היום נודע כי תיסגר, עד להודעה חדשה. צוואתה - פיסטוק משולב בשווארמה

איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הפיתה של כתר המזרח
לא נשכח, הפיתה של כתר המזרחצילום: רותם מימון
איתן לשם

נפל הכתר: מסעדת "כתר המזרח" המיתולוגית באבן גבירול נסגרת אחרי 67 שנות פעילות. בחודש האחרון המקום נמצא סגור לצורך שיפוצים, כשרק הסניף בשוק צפון נותר עדיין פעיל. בסביבת המשפחה פיזרו הצהרות סותרות על כוונות לחזור בעוד מספר חודשים, אך היום הגיעה בשורת הסגירה (עד להודעה חדשה). המקום נפתח ב-1952 על ידי בתיה שמאי זמן קצר אחרי שעלתה ארצה מסוריה ובהמשך נוהל "הכתר" על ידי שני בניה, ומאז פעל באותה מתכונת. במרוצת השנים הפך להיות מקום עלייה לרגל לאמנים וספורטאים, זאת בשל ההילה שדבקה בו בעקבות הלקוח הקבוע אריק איינשטיין.

במשך כמעט 70 שנה, סיפורה של "כתר המזרח" היה זהה לסיפור של תל אביב, כשבתקופות לא מעטות המסעדה הייתה שותפה לבריאת הנרטיב העירוני עצמו. היא עשתה זאת לא מעט בזכות אריק איינשטיין, אך גם אחריו המשיכה לספק חוויית אוכל "פרלמנטים" עם שיחות כדורגל בקול רם מעל בר הישיבה שלה. בר שעליו יכולת להתחמם מאש השווארמה המסתובבת בימי החורף הקרים על אבן גבירול. זר לא יבין את טעם הפיסטוק המתמוסס לתוך הבשר, אך כעת גם הלקוחות הקבועים ייאלצו לגלגל את הטעם הייחודי בלאפת הזיכרון שלהם.

לצד איינשטיין, שאף ניהל את אולפן ההקלטות שלו בחצר הסודית של "כתר המזרח", נהגו לשבת במקום באופן קבוע יצחק קלפטר, מוני מושונוב, אלי ישראלי, שלמה יידוב ורבים נוספים. במרוצת השנים המקום הפך גם למוסד עבור שחקני ואוהדי הפועל ת"א, שאף חגגו במקום זכייה בתארים רבים, כמו הגביע של 1983 שאף מצא את דרכו ללב המסעדה בליל הזכייה ההיסטורית.

יחד עם תהילת השווארמה משובצת הפיסטוקים שנישאה למרחק, במקום הוגשו מגוון תבשילים ומנות ביתיות כגון קציצות, תבשילי במיה, קובה סורית, ממולאים מסוגים שונים וקציצות פרסה מן המפורסמות. בניגוד לעסקים אחרים שנסגרו לאחרונה, המקום נותר עמוס בסועדים עד ליום סגירתו, וסיח השווארמה הסתיים בכל יום. לא פעם הוא הותיר אחריו לקוחות מאוכזבים שהגיעו למקום כדי לקבל את אחת השווארמות המדויקות שניתן היה למצוא בתל אביב. שווארמה שהביטה בעיניים של שיפוד מסתובב אחר בעיר.

בסביבת המשפחה שומרים על ערפול בכל הנוגע לעתיד המסעדה. על פי שיחה עם מספר שכנים של העסק, שני האחים הגיעו לרוויה מהתחום והחליטו לפרוש, אולם מאחורי הקלעים נשמעים קולות אחרים. "הגיל עשה את שלו, ולמרות שהיו קליינטים זה כבר נהיה קשה להם", סיפר אחד השכנים. סניף אחר של המקום, ברמת החייל עדיין פעיל, אך אינו מנוהל על ידם. בכל מקרה, גם אם ייפתח הסניף באבן גבירול בעוד מספר חודשים - כתר המזרח כפי שאנחנו מכירים לא תשוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ