בית המשפט דחה את התביעה שביקשה לחשוף את הסודות של מדריך מישלן

השף מארק ורה ניסה ליצור תקדים ולבקש ממבקרי מדריך מישלן לחשוף את הסיבות האמיתיות להסרת כוכב אחד ממסעדתו, אך תביעתו נדחתה על ידי בית המשפט. בכך מגיעה לסיומה פרשה בת ארבעה חודשים בה מעורבים כבוד, כישרון ודיכאון

איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מארק ויארט
"אני בדיכאון כבר חצי שנה", מארק ורהצילום: AFP
איתן לשם

אנחת רווחה נשמעה בשבוע שעבר (רביעי) במשרדי מדריך מישלן בצרפת בזמן שעולם האוכל כולו חיכה בציפייה לתקדים, שיגרום למבקרים האנונימיים המפורסמים לדבר ולהסביר מה עומד מאחורי מתן או שלילה של כוכבים. בית המשפט בצרפת הכריע שמדריך מישלן לא יחויב לפרסם את הסיבות והרשימות שהובילו להורדת כוכב מישלן ממסעדת "מאיסון דה בויס" של השף המפורסם מארק ורה. בית המשפט דחה את תביעת הנזיקין של ורה נגד מדריך מישלן, במסגרתה ביקש השף לקבל פיצוי בסך יורו סמלי אחד. זאת בגין הנזק האישי והמקצועי שנגרם לו ולמסעדתו, כך לטענתו, בעקבות גריעת הכוכב הלא מוצדקת לשיטתו.

ורה טען שהביקורות שקיבל ממדריך המישלן, אי שם בספטמבר כשהמדריך התפרסם והשף התפלץ למראה שלושת כוכביו הופכים לשניים, פשוט שגויות. נטען כי הסופלה שהגיש הכיל גבינת צ'דר אנגלית (הוא טען שלעולם לא ישתמש בגבינה כזו), ושהסקלאופ היו מדגים לא מקומיים (גם את זה ורה מכחיש בנחרצות). לפני שהגיש את התביעה, ורה גם פרץ למשרדי מישלן ודרש מהם לחשוף בפניו את המסמכים שכתבו המבקרים האנונימיים של המדריך. התביעה ותוצאותיה יכולים היו להיות הרי גורל עבור המדריך ושיטת הדירוג האנונימית שלו, מאחר ופסיקה לטובתו הייתה חושפת לא רק את שיטת הדירוג אלא גם את המדרגים עצמם.

בית המשפט דחה את תביעתו של ורה מאחר וטען כי "לא הוצגה בפנינו שום הוכחה של נזק ממשי, לשף או לעסקיו". ורה סיפר כי נפל לדיכאון עמוק בעקבות הסרת הכוכב, וביקש – כאמור – להסיר את מסעדתו כליל מהמדריך. בקשתו זו נדחתה על ידי המדריך שלא נדרש לקבל את אישור המסעדות להיכלל בו. "אם הם היו אומרים לי שהתחלתי לבשל פחות טוב", אמר ורה ל-AFP, "הייתי אומר 'אמן' והולך לעבוד. אבל הקריטריונים שלהם בלתי אפשריים מאחר והם לא שקופים".

למרות שוורה לא קיבל את אחת מתאוותיו לידו – או לחשוף את סיבות הסרת הכוכב או להסיר את מסעדתו כליל מהמדריך – הוא גם לא ספג קנס כספי. עורכי הדין של מדריך מישלן דרשו 30 אלף יורו פיצויים, אך בית המשפט דחה את תביעתם זו. עורכי הדין כינו את ורה בכתב התביעה "דיווה נרקסיסטית", ולאחר הדיון הביעו תקווה ש"דרישותיו של השף יגיעו לידי סיום אחרי תוצאות המשפט". ורה אמר כי הוא שוקל לערער על הפסיקה.

אחרי הסאגה בת ארבעת החודשים, ורה סיכם דווקא באופטימיות. "אני באמת לא צריך אותם", הוא אמר לפני הדיון האחרון במשפט, "ההזמנות שלנו עלו באחוזים משמעותיים בשנה החולפת, אז אני באמת מקווה שייקחו לי את כל הכוכבים". בהתחשב במצבו של מדריך המישלן בעצמו, שהולך ומאבד רלוונטיות, ניתן להניח שהסערה הזו לא פגמה גם במכירות שלו. כל הכוכבים מסתדרים, גם אם הם מושמטים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ