רשת ההמבורגרים "שייק שאק" קיבלה ארגזים של כסף. עכשיו היא מחזירה כל דולר

הקונגרס האמריקאי מיהר להעביר סיוע לתעשיית המסעדנות בארצות הברית, אך גילה לפתע שבראש התור נעמדו דווקא בעלי הכיסים העמוקים. כך הצליחה רשת ההמבורגרים האהובה "שייק שאק" לעצבן את הקהל והתקשורת בארצות הברית

חיים הנדוורקר - פרשנות
חיים הנדוורקר
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ארוחה של המבורגרים וצ'יפס
shake shack קיבלה סיוע של עשרה מיליון דולר. הפרסום על הסיוע לשייק שאק עורר כאן זעם רבצילום: Kars Alfrink
חיים הנדוורקר - פרשנות
חיים הנדוורקר
ניו יורק

כשהקונגרס אישר את חבילת הסיוע הענקית להצלת הכלכלה האמריקאית בעקבות התפרצות מגיפת הקורונה, היה ברור שגם תאגידים ועסקים בעלי כיסים עמוקים מאוד ייהנו ממנה. השאלה הייתה רק מי יהיו "המקושרים" שיוכלו ליהנות מחבילת הסיוע בסך שני טריליון דולר, שמתוכם כ-350 מיליון דולר יועדו לעסקי אוכל קטנים. כצפוי, המוני בעלי עסקים התנפלו על ההזדמנות, אך כעת, לאחר שהתברר כי רבים מהם נותרו ללא כסף, הקונגרס מתכנן חבילת סיוע נוספת.

עולם המסעדות האמריקאי, ובמיוחד הסצנה הקולינרית של ניו יורק, נפגעו אנושות. אמנם הנשיא טראמפ, כמעשה מארי אנטואנט, דיבר באחד התדרוכים שלו על סבלם הקשה של בעלי מסעדות היוקרה בניו יורק, כמו דניאל, פר סה וז'אן ז'ורז' שנסגרו, כשהוא שוכח שמלבדם רבבות של מסעדנים קטנים, פחות יוקרתיים, ספגו מכה קשה ביותר. האחרונים, שחיו מן היד אל הפה, עומדים כעת מול שוקת שבורה, ואילו מסעדות היוקרה לפחות עשו רווחים נאים בימים הטובים.

עתה מתברר כי "שייק שאק", רשת מסעדות ההמבורגרים המצליחה (שבעליה, דני מאייר, הוא מהמסעדנים החזקים בניו יורק), בעלת כ-190 סניפים בכל רחבי ארצות הברית, קיבלה סיוע של לא פחות מעשרה מיליון דולר. בזמן שרבים מבעלי המסעדות הקטנות שוברים את הראש על מנת לקבל סיוע, מתברר כי מאייר ואנשיו הצליחו לקבלו בשיעור גבוה במיוחד - פרסום שעורר זעם רב ברחבי ארצות הברית. כמעט מיותר לציין שמאייר, שהיה מבעליה של "אילוון מדיסון פארק", ומחזיק במסעדות יוקרה כמו "מודרן" במוזיאון מומה ויוניון סקוויר קפה, כמו גם המשקיעים שלו, הם אנשים עשירים מאוד.

דני מאייר, מייסד "שייק שאק" משוחח על חבילת הסיוע למסעדות

בעקבות הביקורת החריפה שנשמעה בתקשורת וברשתות החברתיות, ציין הנשיא טראמפ בתדרוך היומי שלו אתמול (שלישי), כי אלה שקיבלו כסף שלא בצדק יצטרכו להחזיר אותו. גם מאייר עצמו, אשף יחסי ציבור, הודיע בעקבות הסערה שיחזיר את הכסף. במשך שנים הוא והמסעדות שלו זכו בסיקור חיובי מאוד בתקשורת האמריקאית, וכנראה כדי למנוע פגיעה אנושה בשמו, החליט לוותר על הסיוע.

מאייר לא לבד. מי שעוד קיבלה נתח גדול במיוחד הייתה רשת "רות'ס כריס סטייק האוס" - שזכתה בסיוע של 20 מיליון דולר. רשת אחרת בשם "פוטבלי" קיבלה אף היא סכום גדול במיוחד של עשרה מיליון דולר. שתי הרשתות הללו מחזיקות בשלב זה בהלוואות שקיבלו.

על פי הערכת הניו יורק טיימס, ברחבי ארצות הברית פוטרו כשמונה מיליון עובדי מסעדות, שני שליש מכוח האדם שמחזיק את תעשיית המסעדנות. חלק מהמסעדות מנסות כעת להתמקד במשלוחי אוכל, אולם אין בכך כדי להתמודד עם מצוקתן.

Shake Shack סניף בוושינגטוןצילום: Mike Mozart

איך בכל זאת הצליחו "שייק שאק" ודומותיה לזכות בסיוע? המסעדות החזקות הצליחו להגיש את בקשות הסיוע בזכות צוותים מיוחדים שהקימו וידעו לנצל את מורכבות הגשת בקשות הסיוע, בזמן שבתי העסק הקטנים איבדו את הידיים והרגליים בסבך הבירוקרטי. מעבר לזה, גם קשרים בחלונות הגבוהים מעולם לא הזיקו בקבלת הסיוע. התוצאה כרגע היא שהמסעדות הקטנות נותרו עם מעט מאוד כסף, אם בכלל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ