"בשבת אני אפר את החוק ואפתח את המסעדה": עומר מילר בתחילתו של מרי קולינרי?

עומר מילר הודיע כי יפתח את רשת מזללת ההמבורגרים שלו, "סוסו אנד סאנס" בניגוד להנחיות, ומסעדנים נוספים הצטרפו אליו. האם זה תחילתו של מרד שמסמן את פתיחת המסעדות, או רק שחרור קיטור רגע לפני פרסום המתווה לפתיחתן?

איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עומר מילר
צילום: איליה מלניקוב
איתן לשם

עומר מילר, השף שמאחורי רשת מזללות ההמבורגרים "סוסו אנד סאנס", הודיע כי ביום שבת הקרוב הוא יפתח את המסעדה שברחוב דיזנגוף בתל אביב. זאת למרות ההנחיות של משרד הבריאות הדורשות ריחוק חברתי ובהעדר מתווה מוסכם לפתיחת המסעדות. "אתחיל מהסוף: בשבת בצהריים אני אפר את החוק ואפתח את המרפסת של סוסו דיזינגוף. ממשלת ישראל מוזמנת לחפש אותי", כתב מילר בפוסטים בפייסבוק ובאינסטגרם שצברו מאות לייקים ותגובות.

"חופי הים מפוצצים. איקאה וגני הילדים. מותרות התקהלויות עד 100 איש. שכחתם אותנו. תנו לנו להושיב במרפסת", המשיך השף-סלבריטאי. "נשמור על ההנחיות. נכבד. אני שומר חוק אבל אני גם אבא. אותי לימדו לא לבכות ולא לקטר גם כשהצדק איתך, אלא קודם כל לעבוד, אז בניגוד למנכ"ל משרד הבריאות ומנכ"ל משרד האוצר, בניגוד לשרי הבריאות והאוצר שנטשו באמצע המשבר הגדול ביותר שהמדינה ידעה אי פעם אני רוצה להמשיך ולעבוד", הוא מצהיר.

מילר ממשיך ומפרט את הנזק הכלכלי שנגרם לו (מ-500 עובדים לעסק כמעט מת), מבהיר שישמור על כל ההנחיות ויקפיד יתר על המידה על כל ההיגיינה הדרושה, אך טוען כי בהעדר מתווה מוסכם, ובחזרה משוערת לפעילות רק בסוף החודש – מדובר, מבחינתו, במצב בלתי נסבל. יש לציין כי הערב (חמישי) צפוי משרד הבריאות לפרסם את המתווה שלו לחזרה לפעילות המסעדות במתכונת מצומצמת. עוד צפויה פגישה בין סמנכ"ל משרד הבריאות, איתמר גרוטו ובין השף חיים כהן, בה יציג השף הוותיק את העקרונות הבסיסיים לחזרה לשגרה בהיקף של 70% - המינימום הדרוש כדי להגיע לרווחיות, על פי המסעדנים.

סוסו אנד סאנסצילום: ערן לאור

למרות זאת, ובהעדר תקשורת כלשהי עם המסעדנים, החליט מילר להפר את החוק ביודעין. "כל לילה לפני השינה אני מבין שהמסעדנים ננטשו", ממשיך מילר להסביר את מהלכו הקרוב. "אני נשבע לכם שלא ציפיתי לעזרה מהממשלה, אבל בטח לא האמנתי שאקבל התעלמות כה גורפת. אם אקבל קנס אבין זאת, מקווה שאצליח לשלם. במידה ותכניסו לכלא, לפחות אוכל לספר לילדים שאבא עשה הכל כדי לדאוג להם לעתיד טוב יותר". בהמשך מילר פונה לראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, בבקשה שיעזור לעסקים על ידי כך שינחה את פקחיו לא לחלק דו"חות. עיריית תל אביב שילבה ידיים עם ארגון המסעדות, והציעה מתווה משותף לפיו העירייה תקצה שטחים ציבוריים לטובת המסעדות וללא תשלום נוסף.

הפוסט יכול להיראות ולהיתפש כהוצאת קיטור של מסעדן מתוסכל, אך בין התגובות אליו מסתתר הפוטנציאל למרי קולינרי אמיתי. אסף מיארה, הבעלים של קפה דיזנגוף ובר המרגוזה, הודיע כי יפתח גם הוא את שני עסקיו בשבת וקרא לעוד מסעדנים לנהוג באופן דומה. היום נודע כי מספר מסעדות מצאו פתרונות יצירתיים לעקיפת ההנחיות. אחת מהן, רוטנברג, מגישה אוכל לסועדים כ"פיקניק", ונותנת להם אפשרות לשבת במדשאה הגדולה בסמוך. האם הטפטוף הזה יהפוך למבול אליו הממשלה לא תוכל להישאר אדישה? אפשר רק לקוות כי הצהרות ופעולות כאלה יזרזו את פתיחת המסעדות, לרווחת כולנו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ