תזכירו לנו מה זה קורונה? הברים והמסעדות בניו יורק שוברים את הסגר

מי זוכר שבכלל היתה פה קורונה: אלפי צעירים ניו יורקים מתגודדים מחוץ לברים ולמסעדות, עם מסיכות ובלעדיהן והחגיגה גדולה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נהנים בבית קפה ישראלי "12 כיסאות" בניו יורק
הלקוחות הצעירים מרגישים שהגיע הזמן לשחרר את הרסן ואין להם בעיה לשתף פעולה עם בעלי הברים והמסעדות. מסעדת "12 הכיסאות "הישראלית צילום: חיים הנדוורקר
חיים הנדוורקר
ניו יורק
חיים הנדוורקר
ניו יורק

במשך שלושה חודשים וחצי נאלצו תושבי ניו יורק להסתגר בבתיהם לאחר שעירם הפכה לבירת הקורונה העולמית עם כ-200 אלף חולים וכ-18 אלף מתים. כיום, ניו יורק רושמת את הרמות הנמוכות ביותר במספר הנדבקים, החולים והמתים מאז פרצה המגיפה באמצע חודש מארס, והאזרחים - כמו גם בעלי העסקים - מאותתים שדי להם בבית.

ב-8 ביוני החל השלב הראשון של פתיחת העיר שאינו כלל פתיחת המסעדות והברים. עם זאת, היה ברור לכל כי פתיחתה של ניו יורק, העיר הצפופה ביותר בארצות הברית בה מתגוררים כ-8.5 מיליון בני אדם, תהיה איטית ביותר. מצד שני, כעת כשיותר מ-22 מדינות בארצות הברית מדווחות על עליה במספר הנדבקים במחלה, ניו יורק שומרת על מספרים נמוכים ביותר.

מבחינתם של בעלי המסעדות והברים, מצבם הכלכלי קשה מאד והם חייבים לעשות כסף אחרי חודשים של העדר הכנסה. מסעדות פתוחות בסוהו צילום: חיים הנדוורקר

לא שזה מפתיע מישהו, אבל הברים והמסעדות בניו יורק היו מהראשונים לשבור את האיסור על התקהלות הלקוחות, עוד לפני האישור הרשמי על יציאתם מהסגר. במקומות רבים בעיר, ובמיוחד באזורי הבילויים בדאון טאון של ניו יורק אפשר כבר לראות עשרות לקוחות, בדרך כלל צעירים, מתקהלים סמוך לברים ולמסעדות, חלקם עם מסיכות, מרביתם בלי, כשבמקרים רבים הם כלל לא שומרים על כללי הריחוק החברתי.

עם זאת, כדאי להזכיר שבינתיים הרוב המכריע של המסעדות והברים בעיר עדיין סגור. יש מסעדות המבצעות משלוחים. זה הכל. אבל בשבוע האחרון, בכל רחבי העיר, יותר ויותר נקודות פורצות את הסגר ומהצד זה נראה כמו חגיגה.

מהרבה בחינות אפשר לראות את "פתיחתם" של הברים והמסעדות באזורים כמו סוהו, לואר איסט סייד ואחרים, כמרד של בעלי המקומות כשהם מקבלים רוח גבית ושיתוף פעולה מצד הלקוחות. 

הזעם כלפי המשטרה כאן הוא כל כך גדול על רקע רציחתו של ג׳ורג׳ פלויד שהדבר האחרון שהמשטרה רוצה לעשות כאן זה להיכנס לעימותים עם הלקוחות של הברים והמסעדות. הפגנה בניו יורק צילום: חיים הנדוורקר

במקביל, ההפגנות שנערכו בעיר על רקע רציחתו של ג'ורג' פלויד על ידי שוטר במיניאפוליס והוציאו רבבות לרחובות, כמו גם מעשי הביזה שליוו אותם יצרו תחושה שהנה זה הזמן לפתוח את העיר מחדש. בינתיים, מעשי הביזה פסקו וגם מספר ההפגנות הולך ומצטמצם. בסוף השבוע האחרון במקביל לכינוסים וההפגנות שהתנהלו בדרך כלל ללא כל הפרעה לסדר הציבורי, עם מזג אוויר שמשי נפלא, התחילה ההתקהלות סמוך לברים ולמסעדות ויצרו אווירה של כמעט קרנבל. יש לציין כי בקרב המפגינים נגד אלימות המשטרה נשמעת ביקורת כלפי חבריהם שמבלים מול הברים והמסעדות. לדבריהם, זה הזמן למחאה ולא לחגיגה.

הפגנה בניו יורק. מעשי הביזה פסקו וגם מספר ההפגנות הולך ומצטמצםצילום: חיים הנדוורקר

אמנם בעלי הברים והמסעדות אינם מכניסים את הלקוחות פנימה לתוך המסעדה, אלא רק כדי לקנות את המשקה או את דברי המאכל. אך הקהל עצמו, בדרך כלל צעירים, נשארים ומתגודדים בחוץ. חלק מהברים ומהמסעדות אף מוציאים שולחנות וכסאות לרחוב, כשבין השולחנות יש ניסיון מצד הבעלים לשמור על מרחק של כשני מטרים.

יש ברים ומסעדות שאף מוצאים שולחנות וכסאות החוצה כאשר בין השולחנות נוצר מרחק בדרך כלל של כשני מטרים. מסעדות פתוחות בסוהוצילום: חיים הנדוורקר

מבחינת הבעלים, המצב הכלכלי קשה מאוד ולכן הם חייבים לחזור לפעילות במהרה ולהדביק את הפער ולצמצם את הבור בקופה אחרי חודשים של אפס הכנסות. מצבה של תעשיית המסעדנות בעיר קשה. מסעדות רבות וגם ברים בעיר נסגרו לצמיתות ואחרים נמצאים בסכנת סגירה. ההפעלה מחדש בהקדם עשויה לאפשר להם המשך פעילות בעתיד.

מבחינת הלקוחות הצעירים, הגיע הזמן לשחרר את הרסן ואם המושל קואומו וראש העירייה ביל דה בלאזיו לא יתירו את הפעילות של בתי האוכל והבילוי – אין להם בעיה לשתף פעולה עם בעלי הברים והמסעדות. המשטרה מצידה פועלת בפרופיל נמוך בעניין הזה. הזעם כלפי המשטרה כאן הוא כל כך גדול על רקע רציחתו של ג׳ורג׳ פלויד ושאר מקרי הרג של אזרחים, שהדבר האחרון שהיא מעוניינת לעשות כאן זה להיכנס לעימותים עם לקוחות ששותים או אוכלים משהו ליד ברים ומסעדות ובכך למשוך אליה עוד ביקורת.

מי שביטא היטב את תחושת התסכול של בעלי המסעדות, הברים והלקוחות, הוא הניו יורק פוסט, הטבלואיד השמרני-ימני. הוא הציג בעמודו הראשון שני צילומים, האחד של רבבות מפגינים העומדים צפופים ומולם תמונה של עשרות בליינים מחוץ למסעדה (לטעמי, לא מי יודע מה צפופים) תחת הכותרת: "צביעות חולנית".

בעלי מסעדות וברים מתלבטים מה לעשות. למשל, ג'אק'ס ווייף פרדה הפופולרית בבעלותם של מאיה ודין ינקלביץ שהחליטו להוציא שולחנות בסניף שלהם ברחוב לה פאייט בסוהו. גם מסעדת "12 כסאות" בסוהו בבעלותו של רון קרן, הוציאה אף היא שולחנות החוצה בחגיגה גדולה. אולם, לא רחוק מהם, מסעדת שושו שרוצה להביא את המטבח התל אביב לניו יורק בבעלותם של שמעון ממן ואלברט ביטון נשארה סגורה.

ישראלי נוסף שנאלץ להישאר סגור היה עודד ברנר שחלון הראווה של בית הקפה הטרנדי שלו "בלו סטרייפס" בקרבת יוניון סקוור, שהוקם בשותפות עם לנדוור ועתה גם הרשי, נופצה על ידי "פרחחים שעשו הרס בתוך בית הקפה וגנבו 300 דולר", כדבריו של ברנר. עתה החליט ברנר לאטום את הקפה בדיקטים והוא יפתח אותו רק כשהרשויות יתירו פתיחה מלאה וחזרה לשגרה.

מי שנאלץ היה להשאר סגור היה עודד ברנר שחלון הראווה של בית הקפה הטרנדי שלו בלו סטרייפס נופץ. עתה החליט ברנר לאטום את החנות בדיקטים צילום: חיים הנדוורקר

ומה אומרות הרשויות?

אנדרו קואומו מושל מדינת ניו יורק מתנגד לפתיחה "הבלתי פורמלית" של הברים והמסעדות. לדבריו, למרות הירידה במספר הנדבקים בקורונה בעיר, ההנחיות של רשויות הבריאות הפדרליות קובעות פסק זמן ארוך יותר עד למעבר לשלב הפתיחה השני שיאפשר לבתי האוכל והבילוי לארח לקוחות על המדרכה.

המעבר לשלב מספר 2 של פתיחת ניו יורק אמור להיכנס לתוקף ביום שני הקרוב, אז יותר לברים ולבתי קפה לארח לקוחות על המדרכה. קואומו שצבר פופולריות רבה בימי התפרצות הקורונה נמצא כעת במצב כלל לא פשוט. מצד אחד לציבור נמאס לשבת בבית. מצד שני, הוא חושש שההפגנות ההמוניות והצפופות, כמו גם ההתגודדויות סביב הברים והמסעדות, עלולות להביא להתפרצות מחודשת של המגפה.

לדבריו של קואומו התקבלו כ-25 אלף תלונות על התקהלויות לא חוקיות שכאלה סביב המסעדות. הוא סיפר כי התקשר באופן אישי לבעלי מסעדות פתוחות ודרש מהן להימנע מהפעילות הלא חוקית. הוא איים כי ידחה את תאריך פתיחת השלב הבא של ניו יורק והנחה את הרשויות המקומיות ובכלל זה עיריית ניו יורק לפעול כדי שהברים והמסעדות יישארו סגורים או יפעלו על פי ההגבלות שהוטלו על התעשייה. הוא הודיע כי מי שיפר את הצווים עשוי לאבד את רישיון האלכוהול שלו. בניו יורק זה כבר איום משמעותי.

המבחן הגדול יהיה סוף השבוע הנוכחי שגם בו צפוי מזג אוויר טוב שכנראה יוציא החוצה לא מעט מתושבי העיר. כעת כולם נושאים עיניהם ותוהים: האם בעלי הברים והמסעדות יפרו את הצו של המושל קואומו או שיחליטו להוריד פרופיל ולסגור? האם הרשויות ישלחו את המשטרה והפקחים לאכוף את הצווים האוסרים על פעילות המקומות? כמו שזה נראה כעת, אף אחד לא רוצה להתעסק על הממשל ולהסתבך עמו, רגע לפני פתיחת השערים והחזרה המדורגת לשגרה, כבר ביום שני הקרוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ