האזוב המצוי עומד במרכזה של התנגשות חזיתית בין מסורת לבין חוק

הקטיף של עלי צמח האזוב המצוי, שממנו מכיני את הזעתר, הוא מסורת עתיקה. אך הגדרתו כצמח מוגן הפכה גם את הקוטפים לצריכה אישית לעבריינים, ואת שטחי הטבע לזירת מרדפים עם בוא האביב

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת
צפריר רינת

כשמתחילה עונת האביב, גוברת הדריכות בקרב פקחי רשות הטבע והגנים באזור ואדי ערה. כאן, על הגבעות, קיים אחד הריכוזים הגדולים של הצמח אזוב מצוי, שממנו מפיקים את תבלין הזעתר. הקטיף של עלי הצמח בעונתם, במשך חודשיים בשנה, הוא מסורת עתיקה. אך כשמגיעה העת, מוצאת את עצמה המסורת בהתנגשות חזיתית עם החקיקה המודרנית: האזוב המצוי נכלל ברשימת הצמחים המוגנים ואסור לגעת בו.

צפריר רינת

צפריר רינת (49) החל את עבודתו ככתב לענייני סביבה של הארץ בשנת 1994, ולפני כן היה במשך שנה כתב לענייני מדע של העיתון. במהלך שירותו הצבאי היה מדריך ידיעת ארץ והחל את דרכו העיתונאית ככתב בעיתונות המקומית בעיר חולון שבה נולד וגדל. במהלך היותו כתב לענייני סביבה היה שותף בסיקור הנרחב של נושאים סביבתיים מרכזיים כמו המאבק נגד תוכניות הבנייה במערב ירושלים, כלובי הדגים במפרץ אילת, בעיות זהום האוויר באזור גוש דן, ומשבר המים. בשנת 2003 היה ראשון הזוכים בפרס השנתי של קרן פראט לעיתונאי סביבה בקטגוריה של העיתונות הכתובה. השתתף במהלך השנים במספר סדנאות מקצעיות לעיתונאים שנערכו על ידי ממשלת ארצות הברית והאו"ם. הוא דיווח לראשונה בין השאר על הטענות לעבירות תכנון ובנייה של האלוף יואב גלנט, הממצאים החמורים של זהום מי התהום בגוש דן כתוצאה מפעילות התעשייה הצבאית, תוכניות ממשלת שרון להקים עשרות ישובים חדשים והכוונה לחוקק בישראל חוק למחזור אריזות.

לבלוג של צפריר רינת "נמצא בסביבה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ