מתכונים |

פיתות ופיתויים

פעם נהגו אנשים לשאת את המזון בכלים כבדים ומסורבלים, עד שיום אחד, למרבה המזל, השכילו האופים להמציא את הכיס המופלא שמכיל ארוחה שלמה. שני מתכונים, בשרי וצמחוני, מדגימים כיצד אפשר להפוך את הפיתה להרבה יותר מסתם מעטפת

הדיי עפאים
צילום: דן פרץ, סטיילינג: נורית קריב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדיי עפאים
צילום: דן פרץ, סטיילינג: נורית קריב

כמו בחיים, חוצצים ועטיפות הם סגולות טובות גם בבישול. העושה בהם שימוש מושכל ישמור את נפשו מן החם והשורף והנשפך והמתפרץ. ברצותו יקים מחיצות ויפריד בין הלח והיבש, בין המר והמתוק, בין העצב לשמחה. ברצותו יפיל מחיצותיו ויניח למר להתרכך במתיקותו ולשמחה להימהל בעצב מנחם. את שירצה לשמור יעטוף בעדינות וישמרנו בין דפי לבו, לעתים בנפרד, אך פעמים רבות יאגד יחד את הטובים שברגעים ויצררם עטופים למזכרת. אם יתקפוהו געגועים יקרע עטיפותיו ויניח לזיכרונות להציף את לבו ולהתערבב בימי חייו.

מטבעם של עטיפות וחוצצים להפוך לחשובים כמו הדברים שביניהם באו להפריד או שעליהם נועדו לשמור. יש העושה מחיצותיו נוקשות וגבוהות כזקיפים השומרים על אוצר ויש המקיף שמחתו במעטפות דקות כנייר, נוחות להיבקע ולהתפרץ כל עת שיחפוץ. יש העוטף עצמו באריזה רכה ומגוננת, נוחה להתעגל ולהשתנות, ויש הפוער בה פתחים לרווחה, נוגע־לא־נוגע בשולי הסערות והשרבים שבחוץ. סוג החוצץ יגדיר את יחסי הערבוב ואת זמני החשיפה ויאפשר את הריאקציה בין צבעים לקולות, בין המר למתוק, ההופכים את החיים למה שהם.

כך הגו קדמונינו את הפיתה. לפנים היו נושאים מזונם בכלי חומר או מתכת, חשופים לרוחות, מכבידים על כליהם. אחר כך אפו את פיתם כבצק דקיק, עורמים בתוכו את שאריות ארוחתם מליל אמש ומגלגלים את טעמה כצידה לעמל היום. לבסוף יצרו האופים את הכיס המופלא הטומן בחובו ארוחתם באין רואה, מניח למיציה להתערבב ולרכך את בשרו מבפנים, מותיר בתוכו את סודם.

כמה נבונים הם האופים שידעו לאפות את עטיפות חיינו בעדינות וברכות שאינה משתלטת על תוכנם אך הם אינם קיימים בלעדיה. המטבח ללא הפיתה משול לבאר שלצדה אין דלי למלא בו את המים. ואשרינו שזכינו לאחוז מדי יום את כל מאוויינו ותקוותינו בידינו, ולאכול אותם אל קרבנו מלוא פה.

מתכון לפיתה ממולאת בבשר ומנגולד

מתכון לפיתה אפויה עם עדשים ופטה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ