התכשיט שבארוחה: מתכונים מגריסי פנינה

הם עשויים משעורה, הדגן המתורבת העתיק בעולם, מתאימים מאוד לבישול בסגנון ריזוטו ומשתלבים נפלא עם בשר ובסלט. אל תזלזלו בגריסים

לימור לניאדו תירוש
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
לימור לניאדו תירוש

הדגן הראשון שתורבת בעולם העתיק, הרבה לפני האורז, התירס והחיטה, היה השעורה. לאחר שהוסרו הקליפה והנבט, התקבלו גריסים טעימים ומשביעים שדומים בצבעם לפנינים. גריסים לא מעובדים, יחד עם גריסי הפנינה, היו אז הדגן החשוב ביותר, והאכילו פיות רבים לאורך זמן רב בהיסטוריה האנושית.

אמנם עם הסרת הקליפה והנבט מאבדים גריסי הפנינה חלק מהחומרים המזינים, אך להבדיל מדגנים מעובדים אחרים כמו האורז או החיטה, עדיין נותרים בהם מרכיבים חשובים רבים.

אפשר להשתמש בגריסי פנינה כחומר מסמיך: בעת הבישול הם מפרישים כמות נכבדה של חומר שמעבה מרקים, נזידי בשר וחמין. הבישול הממושך ירכך את הגריסים עד שייוותרו כמעט ללא גוף. אפשר גם להשתמש בהם כחומר גלם עיקרי, בעל גוף, טעם ומרקם, אבל אז צריך לבשל אותם בנפרד, בסיר עם הרבה מים, למשך לא יותר מחצי שעה. הגריסים יוצאים אווריריים, תפוחים, ומעט דביקים - נפלאים בסלטים או כתוספת במקום בורגול, קוסקוס או אורז.

אפשר גם לבשל גריסי פנינה באותו אופן שמבשלים אורז לריזוטו או לפילאף הטורקי: טכניקת הבישול־אידוי מחוללת בהם פלאים והם יוצאים פחות דייסתיים מהאורז. יש להקפיד למעט בערבוב בזמן שהם מתבשלים, כדי לשלוט בשחרור החומר המסמיך, ויש למזוג את נוזלי בישול הריזוטו באופן הדרגתי ורק עד שהגריסים יתרככו.

 מתכון למרק בשר וגריסי פנינה

מתכון לסלט גריסי פנינה וזיתים

מרק בשר וגריסי פנינה
צילום: לימור לניאדו תירו

מתכון לריזוטו גריסי פנינה וכרובית

סלט גריסי פנינה וזיתים
צילום: לימור לניאדו תירוש

limortiroche@gmail.com

ריזוטו גריסי פנינה וכרובית
צילום: לימור לניאדו תירו

עוד מתכונים מומלצים של לימור לניאדו תירוש בבלוג "מטבח מקומי":

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ