מתכונים ל"ספגטי של אמא"

לכל ילד יש הספגטי הזה. זוהי מנה אינטימית שנולדה מתוך דיאלוג ארוך בין האם לילד

לימור לניאדו תירוש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים9
לימור לניאדו תירוש

"אני רוצה ספגטי של אמא", ביקש גלעד שליט ביום ששב הביתה. הוא חזר בגוף כחוש, שברירי וחיוור, מכמיר לב, שמעיד יותר מכל על ימים של סבל, רעב ובדידות. מה מכינים לילד ששב הביתה מהשבי? אינני יודעת בוודאות, אבל אני משערת שהשאלה ניקרה במוחה של אביבה שליט מיום קבלת הבשורה, ושבאינטואיציה האימהית שלה היא ידעה מה גלעד יבקש.

לכל ילד יש את "הספגטי של אמא". זוהי מנה שנולדה מתוך דיאלוג ארוך בין האם לילד. מנה שמכילה ידע אינטימי שידוע רק לאם, לאחר שנים של ניסוי וטעייה. במנה אגורים טעמיו הייחודיים של הילד, אופיו וחשקיו. התבשיל כה מדויק לחיך הפרטי של ילדינו, שמיותר להעביר את המתכון, שכן הוא כתוב בשפה שרק האם והילד יבינו.

תחילתו של התהליך הוא בשאלה מה נבשל לילדים? שאלה יומיומית, שהיא מנת חלקנו, ההורים, שמקבלים את ילדיהם בשובם מהגן ומבית הספר. גם כשיחזרו מהצבא ומטיול במזרח הרחוק תציק לנו אותה שאלה נושנה, אם כי בשלב זה התשובה תהיה מן הסתם ידועה.

מה מכינים לילד שכל רצונו הוא להשביע את רעבונו, רעב של ילד שרוצה לגדול, להרגיש בית ולהרגיש אהוב? מהו האוכל הזה שיתמזג עם התמימות הילדית ללא מאמץ? אותה מנה שאכילתה היא כה טבעית עד שאין התעמקות בטעמיה או במרכיביה. מהו הסוד שמאיר בעיני הילד ניצוצות שמחה וחיוך של אושר, כשריח התבשיל מתפשט בחלל הבית?

בשבילי התשובה היא אחת ויחידה - אוכל פשוט. כל כך פשוט שהוא מובן מאליו. אוכל שילדינו ייזכרו בו רק כאשר יתרחקו ולמעשה רק חסרונו יעיד על קיומו. סודו בקלות הכנתו, יתרונו בפשטות אכילתו וייחודו בטעמיו הבסיסיים. אותו אוכל פשוט מאפשר לילד, לנער, לאיש הצעיר להתרפק על חיבוק, שלעתים הוא נבוך לקבל. על ידי אוכל נטול יומרות הוא יקבל בטבעיות את אהבתנו ללא חשש מ"פדיחות". דרך אוכל בראשיתי, שהצניעות היא התבלין העיקרי שבו, יוכלו הנערים להתחבר לדאגתנו לשלומם ובריאותם. אם כן, מה רוצים ילדינו במנה הזו שמכילה את כל רגשותינו? התשובה ידועה מזה דורות: אוכל מבושל, לא מעובד, טבעי ככל האפשר, עם מעט מרכיבים ומעט תבלינים. ובמלים אחרות - "ספגטי של אמא". *

ספגטי עגבניות ושמן זית

ספגטי בולונז הטוב בעולם

מקרוני שוקי עוף

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ