איך מכינים ריזוטו להמונים

אורז מהזן האיכותי קרנרולי, שאינו נדבק, מאפשר לדלג על השלב הסיזיפי של הערבוב. ריזוטו להמונים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אורז לריזוטו נמשך כ–40 דקות ודורש ערבוב מתמיד תוך הוספת ציר בהדרגה עד התרככות. ריזוטו קלאסי תמיד יוכן סמוך למועד הגשתו וכל ניסיון להכינו מראש ינחל כישלון, שכן האורז מתקשה והופך לעיסה סמיכה. נכון, ריזוטו שהוכן לפי התורה האיטלקית העתיקה הוא מעדן מופלא, אך זו לדאבוננו מנה שקשה להכין באירוח ביתי רב משתתפים - פשוט קשה לארח ובה בעת לרקוח ולערבב ללא הרף ריזוטו. כל מי שניסה זאת יודע שהחוויה מלחיצה ומיותרת.

זו הסיבה ששמחתי לשמוע כי האורז של המותג האיטלקי "אקוורלו" מזן הקרנרולי המשובח מיובא לאחרונה לישראל. שמחתי, כי זה הזן היחיד שאפשר להכין ממנו ריזוטו בשיטה המתאימה הרבה יותר לאירוח ביתי. את גרגירי האקוורלו אפשר לבשל מראש בסיר עם הרבה מים או ציר (בישול כמו פסטה), למשך 12 דקות, וכל שנותר הוא לערבבם סמוך למועד ההגשה עם שאר המרכיבים במשך דקות ספורות.

קרנרולי הוא זן שנחשב לאיכותי ביותר להכנת ריזוטו. האורז גדל בעמק הפו (Po) באיטליה, בחוות קולומברה (Colombara), על ידי משפחת רונדולינו (Rondolino). תהליך ייצורו מוקפד: החל מדרך הגידול, המשך בניפוי הגרגירים וכלה באחסונם ויישונם בטמפרטורה מבוקרת במשך שנה לפחות. יישון הגרגירים מבטיח את קיבוע העמילן באורז.

לאחר היישון מוּסרת הקליפה בעדינות (הלבנת האורז), והוא עובר לשלב המיון מהמוקפדים בעולם: רק גרגירים מושלמים מבחינת גודל וצבע עוברים לשלב האחרון. זהו השלב שהופך את האקוורלו למשובח יותר מזני האורז האחרים: אל הגרגיר המולבן מוחזר נבט האורז שהוסר בתהליך הראשוני. החזרת נבט האורז לאורז המולבן, במכונה צנטריפוגלית ייחודית, מחזירה לו טעם שאבד ומשחזרת את רוב הערכים התזונתיים.
ייחודו של זן הקרנרולי הוא בטעמם העמוק של הגרגירים ובכך שבעת הבישול הם נשארים יציבים בצורתם והאורז אינו הופך לעיסה דביקה לאחר שהוא מתקרר ומתייבש. האורז בשיטת בישול זו סופג טעמים נפלאים, והוא אינו כבד במרקמו וקל להכנה. אפשר להשיג במעדניות ואצל קצבים.

limortiroche@gmail.com

ריזוטו שחור עם שומר וקלמרי
צילום: לימור לניאדו תירוש

ריזוטו עגבניות
צילום: לימור לניאדו תירוש
ריזוטו פטריות וכרישה
צילום: לימור לניאדו תירוש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ