סיר נפוח - ופניו מזרחה - אורז - הארץ

סיר נפוח - ופניו מזרחה

ברשותכם נבחן היום את מה שמאיים להיות הצעקה הבאה בקטגוריית מכשירי החשמל-שאיש-אינו-ממש-צריך-אך-כמה-נחמד-שיש. מכשירים המהווים גם מתנה שבשלן לא ירכוש לעצמו

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
נירה רוסו

אין זו המצאה חדשה. היפאנים פיתחו את המכשיר המקורי ואין כמעט מטבח בבית יפאני בלעדיו, זה עשרות שנים. בישראל אפשר היה לרכשו תמיד בחנויות לציוד המטבח הסיני, אבל עכשיו - מתברר שכל יבואן שיש לו נגיעה בכלי מטבח מביא ארצה לפחות דגם אחד. עכשיו הסיר הזה נמצא ב"בראדר", ב"אייס", בחנויות כלי בית ללא שם של רשת. ידו בכל ויד כל בו. בואו נכיר אותו, לפחות.

מי שיקרא מדור זה עד תומו יישא עמו ציוד רב-ערך באשר לאיך, מתי, כיצד, מדוע ואיזה סיר לקנות - בתקווה שלא ינחת פה פיגוע-השבוע וישכיחנו מידע שימושי זה.

אורז אחד אחד

כל אוהבי האורז יודעים שזהו מאכל בוגדני במקצת. לכאורה הוא פשוט, כיוון שהצירוף של אורז ומים חמים ובישול תמיד יניב אורז רך ומבושל, ומי שאינו ממש מדקדק מתעלם מהעובדה שלעתים גרגריו דבוקים, לפעמים התחתית נחרכת מדי, קורה שהגרגרים ספוגי-מים, מבוקעים, בלתי אחידים. קורה גם שמתקבל מאכל מושלם. מצוין. מי שנוהה אחר טעמו של אורז לבן, פשוט אך מושלם - ימצא בן-ברית ומקור נחמה בסיר לבישול האורז. בעוד הבישול על הכיריים מבוסס על מקור חום תחתון בלבד, הבישול בסיר אורז מתבצע בחום העוטף את הסיר כולו, ואזי יש גם השהיה המאפשרת לאורז להמשיך ולתפוח. בדגמי הסירים של המאה ה-21, התהליך גם מהיר יותר מאשר בדגמים הישנים.

הפעולה פשוטה ביותר: מודדים לתוך הסיר אורז ומים. כוס וחצי של מים לכל כוס אורז (ותתעלמו מכל הסימונים וכוסות-המדידה). מכסים, מפעילים למצב "Cook Rice" ופשוט הולכים. מתקבל אורז מושלם בטעם חד ומודגש של אורז לבן. ילדים משתגעים עליו. גם הוריהם. הוא אינו נחרך, אין צורך לנחש מתי להפסיק את הבישול שלו, וגם אם עוזבים את הסיר לנפשו - דבר אינו קורה. מובן שכל הטיעונים המוחצים הללו ידברו אך ורק אל נפשם של אוהבי האורז, ובמיוחד של אוהבי האורז הלבן. למרבה האירוניה, יש יפאנים המתגעגעים לדגמים הישנים של סירי האורז, שבהם נחרך האורז בתחתית הסיר והילדים רבו על המשקע השחום והפריך.

בישול, השהיה, התפחה

העיקרון אחיד בכל הסירים: כלי קיבול דמוי סיר, הנכנס לתוך סיר-חימום חשמלי וגדול (בדומה לסירי הבישול האטי ולסירי הלחץ האוטומטיים). שמים בסיר הפנימי אורז ומים, לוחצים על כפתור ופעולת הבישול מתחילה ביעף: הסיר מביא את המים לרתיחה, וכאשר התרמוסטט שלו חש שהטמפרטורה הגיעה לאזור ה-100 מעלות, עובר הסיר אוטומטית למצב שמירת חום נמוך, תהליך הבישול נמשך אבל בעדינות, גרגרי האורז תופחים ומתרככים אך אינם מאבדים את צורתם.

ברוב הדגמים החדשים מונמך החום אוטומטית לדרגת "שמירת חום", מה שמבטיח שהאורז יהיה חם בהגשה וגם, כמובן, שהאדים לא יתפוגגו מהר וימשיכו להתפיח את האורז עד למועד פתיחת המכסה. ההמלצות על מועדי פתיחת הסיר שונות מיצרן ליצרן. הדגמים נבדלים זה מזה גם בקיבולת ובמשטח של הסיר הפנימי. רצוי שזה האחרון יהיה מצופה בחומר בלתי דביק ממשפחת הטפלון, שכן אורז נוטה בהחלט להידבק בבישול.

מי צריך את זה?

מי שהתוודע אל סירי האורז עשה זאת תוך כדי טיול למזרח, או שעובדים אצלו אנשים שמוצאם מדרום-מזרח אסיה. אלה אנשים שאורז הוא לחם-יומם. אין יום ללא אורז, והסירים האלה, שאינם מחייבים כיריים, נוחים מאוד לבישול אורז מושלם.

מי שאינו מחבב אורז ומכין ממנו מדי פעם תוספת זניחה - לא ירגיש עושר ורוממות רוח עם רכישת הסיר, וגם לא אחר-כך.

והקליינט הנוסף: משפחה בקיץ

כל מי שאורז לבן אינו מרומם את רוחו, אבל אורז עם קארי, אננס, גזר וצימוקים עושה לו את זה, אורז בפירורי-בשר וקינמון משגע אותו, אורז בפלפלים ובעגבניות ובעשבים צובט לו בלב, וגם אורז המבושל בתירס ובמרק-עוף ובשמן שומשום - ייהנה מן הסיר הזה.

כי כן, מהניסיונות הענפים שערכתי מתברר שהסיר הזה יבשל וישמור בחום אידיאלי ארוחות שלמות בסיר אחד, המבוססות על אורז, על פי הרשימה שבפסקה הקודמת. בקיץ של אנשים נורמלים, במדינה נורמלית, כאשר ההורים לוקחים את ילדיהם לים (ומגלים שם שהתנזים גייס גם מדוזות), זה הסיר שימתין חם למשפחה הרעבה - עם ארוחה עסיסית בתוכו. ומאחר שהסיר חשמלי, אין כל צורך שימתין במטבח ויפיץ חום. אפשר להגלות אותו לחדר נידח עם שקע חשמלי.

אורז חום

כאשר מתכננים להשתמש באורז חום, סיר-האורז הוא כמעט הדרך היחידה להבטיח אורז רך, אחיד, תפוח, נגיס, בלתי חרוך ומבושל עד שלמות. באופן כללי - בישול אורז לבן בסיר רגיל הוא תהליך קצר משמעותית מאשר בישול אורז חום. על כן סכנת החריכה בתחתית אינה גדולה. הבישול הארוך הדרוש לאורז חום מתבטא לעתים קרובות בתחתית מפוחמת ובשכבה עליונה בלתי-עשויה. אוהבי האורז החום ימצאו בסיר-האורז החשמלי פתרון מושלם. זמן בישול קצר, אידוי והתפחה ושמירת האוצרות התזונתיים בתוך הסיר. כדאי לדעת.

והיכן הבעיות?

אוהו. לשם מה נוצר מדור זה אם לא כדי לחשוף באומץ את כל האמת על סירי-אורז שעד לרגע זה לא ידעתם שהם קיימים ובוודאי לא שדווקא הם נחוצים לכם?

* בעיית האחסון: כמו כל סיר חשמלי, גם הסיר הזה דורש מקום סביבו. שטח מדף יקר אינו זמין ומובן מאליו במטבח הישראלי, וסיר אורז אינו בדיוק נדבך חובה במצבת הכלים שאי אפשר בלעדיהם.

* בעיית המחיר: בשום מקרה הסיר אינו זול, אך יש גם דגמים נוחים מאוד במחיר, אם כי בוודאי גם אתם תשתעשעו מן הפערים. חובה, לפחות, לדעת שקיימת אופציה מכאיבה פחות לרכישה (ראו מסגרת).

* בעיית המידות, הכוסות וקווי הסימון: בסקירה ראשונה נראה שיש כאן תסבוכת. דגמים רבים של סירי-אורז באים עם "כוסיות" מדידה, והיצרנים גם משתמשים בכוסית זו כבסיס למתכונים. לעומת זאת, גובה המים שיש להוסיף לאורז מסומן בקו על הסיר, כך שאם רציתם לבשל פחות, או יותר, מן הכמות שבמתכון, אתם מסתבכים.

אפשר להירגע, להשתמש בכוסית כבסיס ולהוסיף לכל כוסית אורז כוסית וחצי מים. זה הכל.

הוראות הכנה

המעקש הרציני והמרגיז ביותר. ברצוני רק להרגיע אתכם, שבכל הנוגע לסירי-אורז, הבעיה היא אוניברסלית. מאמרים רבים במגזיני אוכל וצרכנות בעולם מתלוננים על ההוראות החידתיות. הסיבה, כנראה, היא בכך שהסירים מיועדים לקהל המכיר בדיוק את אופן פעולתם ועל כן, למה להרבות במלים? אבל בציון מחירו הממוצע של הסיר הוא 250 שקל, לא זול, ולכן הגיוני לצפות מהיצרנים והיבואנים להתייחס לצרכנים בכבוד הראוי להם.

לא בדקתי את החוברות של כל הסירים המוצעים בשוק, אבל להלן אחת שהרגיזה אותי במיוחד: זוהי חוברת ההוראות לסיר האורז מתוצרת "המילטון" (הסיר כשלעצמו טוב ולא יקר). דווקא עניין המידות כאן פשוט. אין סימני גובה, אלא הבהרה ברורה: על כל כוס אחת של אורז - כוס וחצי מים. הבעיות מתחילות בהוראות ההכנה של המתכונים: "הכנס לסיר הבישול לאורז וכך טגן את הירקות כ-2 דקות"; "הפעל את הסיר ע"י לחיצה על כפתור ההפעלה הכנס את חומרים לכסה עם המכסה" (הטעויות במקור) - לך תבין איך לטגן בסיר האורז. לך תבין מתי להפעיל וכיצד מטגנים בלי להפעיל.

עוד המלצה בחוברת היא "להניח מגבת קטנה על הסיר ולכסות עם המכסה". מה זה? להניח מגבת על האורז עצמו? לפרוש אותה מעליו? להפשיל על המכסה? העילגות, הזלזול והבלבול מלווים אותנו לאורך כל הדרך, וזאת שעה שהמשתמשים כלל אינם מכירים שיטה זו של אידוי אורז. האם היבואן אטום עד כדי כך שאינו מבין זאת?

שימו לב: הנה מפורט כאן מתכון בסיסי של אורז לבן, שיצליח בכל הסירים.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ