ארוחה רוסית כהלכתה מתחילה ב"זקוסקי" (ברוסית: "ביס קטן אחרי כוסית"). בדומה לשולחן מאזטים ים תיכוניים, גם שולחן הזקוסקי עמוס בסלטים ומתאבנים ססגוניים, צבעוניים להלל ועשירים בטעמים חזקים.

הזקוסקי יכיל מנת דגים כבושים, מנת בשר חזיר מעושן עתיר שומן, סלטים המשלבים דגים, עוף וביצים ומנות מבושלות קרות במגוון טעמים הקרויות "וינגרט" ­ שריד להשפעות הצרפתיות על המטבח הרוסי. חומץ תפוחים, שמנת חמוצה ומיונז מתבלים את רוב סוגי הזקוסקי.

המנות יוגשו ברוב פאר בצלחות פורצלן קטנות או בכלי כסף מעוטרים. במרכז שולחן הזקוסקי יוצב לחם שחור בעל קרום חמצמץ ומרקם דחוס, לצד וודקה קפואה וחמאה עשירה. בשולחנות האצולה הרוסית תוגש גם שמפניה מבעבעת עם קסיס לצד בליני שמנמנים וחמים עם תלולית שמנת סמיכה וקוויאר שחור.

ארוחת זקוסקי רוסיתצילום: לימור לניאדו תירוש

הזקוסקי של פסח יוגש, לרוב ללא הלחם השחור, בצהרי היום שלאחר הסדר ובו ישולבו שאריות מבישולי החג של יום האתמול. הזקוסקי יכיל שלל מנות עשירות וססגוניות, שמנצלות בחוכמה ובכישרון רב את שאריות ליל הסדר.

סלט האוליבייה המפורסם מותקן משאריות תפוח האדמה והעוף של מרק העוף. הסלק לסלט הסלק והפקאנים יישלף משאריות הבורשט, וסלט הביצים הקשות יותקן משאריות שולחן צלחת החג.

סדר אכילת המנות בזקוסקי מזכיר באופיו את סדר הפסח. תחילה מרימים כוסית ואז מרפדים את הקיבה ב"ביס קטן", אלא שבמקרה הזה, ארבע כוסיות הן רק ההתחלה. במקור נועד הזקוסקי לשמש כפתיח לארוחה, אבל ברבות השנים נהפך לארוחה הרוסית בה"א הידיעה.

הזקוסקי התפתח במאה ה19, בתקופה שבה האליטה הרוסית נחשפה למטבח האירופאי העילי. מנות מעודנות שהוכנו בטכניקות בישול מתקדמות הוגשו לראשונה על גבי שולחנות פאר עמוסים ומקושטים ברוב הדר. שפים אירופאים זומנו אל מטבחי הארמונות הרוסיים, שם בישלו ולימדו את הטבחים המקומיים את אומנות המטבח החדש. אוכל מוקפד של פתיחים ומתאבנים הוגש במשתאות אלה ומשם לשולחנות המשפחתיים בבתים הדרך היתה קצרה.

עומר מילר ולימור לניאדו תירוש. כוסית, ביס, ושוב כוסית וביסצילום: איליה מלניקוב

עשו לנו לייק ותוכלו לקבל את מיטב כתבות גלריה ישירות אליכם

אמנם בגרסה הביתית המנות היו פשוטות להכנה, עם מרכיבים זולים יותר, אך זקוסקי נשאר זקוסקי. גם בגרסתו הפשוטה הוא היה צבעוני, עשיר טעמים ומקושט באלמנטים שיש שיגדירו מצועצעים.

את הזקוסקי פותחים עם כף גדושה של סלט סילוטקה פוד שובוי (סלק, הרינג וביצים) עשיר במיונז ובצל חי, ואתו לוגמים שוט ראשון של וודקה קפואה. החגיגה ממשיכה בנגיסה מסלט סלק ושזיפים מתקתק, המנוקד באגוזי פקאן פריכים, ­ ושוב וודקה צלולה לניקוי החיך והגרון.

הכוס השנייה מסמנת לכולם שהתיאבון רק נפתח ואפשר להמשיך במשתה. ביס ושוט, ביס ושוט וכך עובר החג בנעימים עם סלט תפוחי אדמה מנוקד באפונה, בצל ירוק ושמיר; סלט ביצים מפולפל וסמיך ממיונז עשיר; סלט חצילים שרופים מתובל בבצל ספוג בחומץ תפוחים והרינג מעקצץ ומלוח.

סלט סלק, הרינג וביצים

סילוטקה פוד שובויצילום: לימור לניאדו תירוש

סלט ביצים רוסי

סלט ביציםצילום: לימור לניאדו תירוש

סלט תפוחי אדמה

סלט תפוחי אדמהצילום: לימור לניאדו תירוש

סלט חצילים חמוץ-מתוק

צילום: לימור לניאדו תירוש

סלט סלק

סלט סלק רוסי צילום: לימור לניאדו תירוש

סלט אוליבייה

סלט אוליבייהצילום: לימור לניאדו תירוש

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ